Київська афішна тумба
Афішні тумби Морріса або Ліфтаса на вулицях Києва.

Ця афішна тумба XIX століття зберігається на території Національного заповідника “Софія Київська”, біля Трапезної.
Вперше подібні споруди з’явилися в Берліні у 1855 році. За прізвищем винахідника – видавця Ернста Літфаса – їх стали називати “колонами Літфаса”.
Незалежно від німців, у 1868 році паризький друкар Габріель Морріс отримав монополію на п’ятнадцять років на установку в столиці Франції таких конструкцій. На відміну від своїх сусідів, французи вирішили, що дані споруди не дотягують до гучного звання “колон”, і дали їм прізвисько “тумби Морріса”.

Конструкція являє собою циліндричну тумбу на цокольній підставці, над тумбою є карниз зі скульптурним завершенням. Дуже часто колони залишалися порожніми всередині й використовувалися як підсобні приміщення. Наприклад, паризькі двірники ховали в них свої мітли.
У Києві афішні стовпи були відомі ще в XVIII столітті. Так, в бюджеті міської думи за 1786 рік присутня стаття витрат, присвячена їх утриманню. Ми нічого не можемо сказати про зовнішній вигляд афішних стовпів XVIII століття, конструкції ж а-ля “тумба Морріса” з’явилися в 1870-х. Крім яскравих театральних афіш, колони заповнювалися також різноманітною яскравою рекламою. Але не тільки: Південний Виконавчий комітет “Землі і Волі” вивішував тут свої прокламації.

Афішні тумби були встановлені практично на кожному куті, у всякому разі – в центральних кварталах. Вертикальна реклама, на відміну від нинішніх горизонтальних білбордів, візуально не вкорочує вулицю, тому її застосування вважали найбільш доцільним.

Після війни тумби прибрали. У наш час традиція встановлення афішних тумб відновлено.

Джерело – Блокнот Киянина.