Пам’ятник Шолом-Алейхему. Історія

З історії київських пам’ятників – пам’ятник Шолом-Алейхему.

Пам’ятник Шолом-Алейхему — монумент в Києві, встановлений на честь єврейського письменника Шолом-Алейхема (Соломона (Шолома) Наумовича Рабиновича).

Пам'ятник Шолом-Алейхему. Історія

У 1887-1890, 1893-1905 рр. Шолом-Алейхем жив в Києві (він називав його у своїх творах Єгупцем). Після єврейських погромів в жовтні 1905 року в Києві переїхав до Львова.
Багато подорожував, відвідав Женеву, Лондон, Варшаву, Вільно, Берлін, де виступав перед своїми читачами.
У 1907-1914 роках жив у Італії і Швейцарії. У 1915 році переїхав до Нью-Йорку, де і помер у 1916 році. Поховали його на цвинтарі у Квінсі.

Пам’ятник Шолом-Алейхему було встановлено за ініціативи та на кошти Єврейської ради України 21 грудня 1997 року.

Пам’ятник спочатку був встановлений на осі бульвару по центру вул. Басейна, на її перетині з Бессарабською площею. У зв’язку з реконструкцією вулиці у 2001 році перенесений на нове місце – на вільну ділянку між будинками № 5/14 та 1/13, перед розташованим в другому ряду забудови № 3 по Рогнідинській вулиці.

Пам'ятник Шолом-Алейхему. Історія
Фотографія пам’ятника Шолом-Алейхему на першому місці, на вулиці Басейній.

Бронзова фігура письменника встановлена ​​на гранітному постаменті. Шолом-Алейхем зображений у повний зріст, в русі, права рука з капелюхом високо піднята над головою у вітальному жесті, ліва спирається на палицю. Одягнений у довге вузьке пальто, на шиї шарф.

Образне рішення пам’ятника відзначено реалістичністю, ретельним відтворенням рис зовнішності (довге густе волосся, пухнасті вуса, м’яка усмішка), увагою до окремих деталей, виразним силуетом. Скульптура, сповнена внутрішнього руху та емоційності, розрахована на круговий огляд. З правого боку на постаменті встановлено фрагмент гранітної балюстради з трьома фігурними балясинами. Постамент стоїть на двох високих сходинках, на гранях яких викарбуване прізвище письменника українською та їдиш мовами. З тильного боку постаменту, ліворуч знизу — підписи авторів і дата створення.

Автори – скульптор В.Л.Медведєв, архітектор Ю.Г.Лосицький.

Розміри: висота скульптури – 2,5 м, постаменту – 0,8 м; балясини – 0,8 / 1,3 м.

У період 2 — 14 травня 2005 пам’ятник реставрувався. Фінансування робіт з реставрації взяло на себе управління культури Київської міської адміністрації.

Пам'ятник Шолом-Алейхему. Історія
Пам'ятник Шолом-Алейхему. Історія
Пам'ятник Шолом-Алейхему. Історія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest