Кияни провели акцію пам’яті зруйнованого Хрещатика
24 вересня на розі вулиці Хрещатика та Прорізної столичні активісти влаштували мітинг-реквієм. Саме із цього місця, де колись був універмаг Дитячий світ, у 1941 році розпочалися вибухи, що повністю знищили головну вулицю Києва.
Про це повідомив сайт «Вечірній Київ»
Зараз на цьому місці знаходиться будівля Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення, і жодної пам’ятної таблички про події вересня 1941 року за ці роки, на жаль, не з’явилося.
У заході взяли участь представники громадської організації «Рада з урбаністики Києва» Віталій Селик та Анна Даниленко, краєзнавець та дослідник київської забудови Семен Широчин та його колега Стефан Машкевич та інші громадські активісти.

До місця цих трагічних подій кияни принесли лампадки, які запалили у пам’ять про загиблих людей. Також, організатори заходу роздрукували плакати зі світлинами пам’яток, знищених під час вересневих подій 1941 року. Моторошні кадри з хроніки тих подій, де полум’я поглинає будинки, глибоко вражають досі, тому важко навіть уявити, що довелося пережити у той час киянам.

«В один момент Києву вирвали його серце. Загинув цілий світ багатонаціонального галасливого європейського міста, з культовими місцями та культовими спорудами, як-от цирк Крутікова чи хмарочос Гінзбурга», — зазначив у своїй промові один із учасників акції, історик та активіст Тиміш Мартиненко — Кушлянський.

Він вважає, що загибель Хрещатика стала, напевно, найбільшою колективною травмою киян у ХХ столітті. Вже майже не лишилось свідків тих страшних подій, людей, які ще пам’ятали б ту стару вулицю. Але старий Хрещатик, проте, продовжує жити у повсякденних розмовах і спогадах киян, у вцілілих двориках, у тінях колишньої величі Музичного провулку, у ностальгії за втраченим.

У своєму виступі він також наголосив на важливості меморіалізації та встановлення пам’ятних знаків про трагічні сторінки Києва у роки війни та втрачені архітектурні пам’ятки. На підтримку цієї ідеї виступила також представниця «Ради з урбаністики Києва» Анна Даниленко, яка повідомила, що найближчим часом у програмі громадської організації передбачено оголошення конкурсу на встановлення меморіальної дошки на розі Хрещатика і Прорізної.

Про втрачені архітектурні пам’ятки та їх важливе значення для історії міста, розповів відомий дослідник та автор книжок з архітектури міста Семен Широчин, який наголосив, що питання про важливість збереження архітектурної спадщини гостро стоїть перед киянами і у наші часи.

Тому, він закликав киян приєднатися до громадської акції «Марш за Київ», що відбудеться 2 жовтня на Площі Конституції. За її проведення виступили близько 40 громадських організацій та активістів, яким не байдужа доля нашого міста та його історичної спадщини.