Середа, 19 Червня, 2024
Історія Києва

Київський Нюрнберг

29 січня 1946 року – в Києві публічно повісили нацистських злочинців, які вчинили нечувані злочини в Україні у 1941-1944 роки.

У 1946 році, поки в Нюрнберзі йшов тривалий міжнародний судовий процес, в декількох радянських містах відбулися локальні «Нюрнберги» – показові суди над захопленими в полон гітлерівцями. Для них вибиралися міста, які особливо постраждали від загарбників, – в тому числі й Київ.

До війни в Києві проживало близько 930 тис. людей, чверть складали євреї. З початком війни понад 200 тис. городян були мобілізовані, близько 35 тис. – пішли в ополчення, близько 325 тис. – евакуювалися, а 400 тис. – залишилися.

Через усі страти, руйнування і облави в період німецько-фашистської окупації Київ спорожнів – 6 листопада 1943 року визволителів-червоноармійців зустрічало на руїнах близько 180 000 киян, які вижили. За неповними даними НДК, в Києві замучено, розстріляно й отруєно в «душогубках» понад 195 тис. осіб, а всього на Україні – понад 400 тис.чол.

Акт НДК (Надзвичайна Державна Комісія) поклав провину за злочини в Києві на 47 конкретних нацистів. Спіймати вдалося не всіх, але восьмий зі списку – генерал-лейтенант поліції Пауль Шєєр став головним обвинуваченим відкритого процесу в Києві 17-28 січня 1946 року.

Страті передував суд. Його вважали продовженням Нюрнберзького процесу, який почався в листопаді 1945-го (проходив паралельно з Київським і тривав ще понад півроку після нього). Але в Нюрнберзі судили представників керівництва III рейху, а в Києві – п’ятнадцять тих, хто особливо «відзначився» саме в Україні.

Київський Нюрнберг

Слідство вели в Москві. Потім справа, що налічує двадцять два томи, передали до столиці УРСР. Сюди ж під конвоєм відправили і підсудних. Їх помістили в Лук’янівську в’язницю.

Для судового засідання було надано зал Будинку Червоної Армії (нині – Будинок офіцерів на вулиці Грушевського). Перед судом Київського військового округу постали три генерали, один підполковник і військовослужбовці нижче званням – до обер-єфрейтора і вахмістра.

Київський Нюрнберг

Вони під час війни займали посади комендантів українських міст (Коростишева, Коростеня, Первомайська і т.п.), начальників таборів військовополонених, керівників жандармерії різного рівня, військовослужбовців дивізій СС і поліцейських батальйонів. Такі посади предпологали безпосередню участь в масових розстрілах або керівництво каральними акціями.

Київський Нюрнберг

Судове засідання почалося 17 січня. Підсудні все заперечували. Але після виступів численних свідків – засідання тривало протягом 11 днів – стався перелом.

«Підполковник Труккенброд вчора ще доводив, що він був «винятково» комендантом: масові розстріли не його справа – їх просто не було при ньому, – писала «Радянська Україна». – Сьогодні, викритий і пізнаний свідками, колишній комендант Первомайська і Коростеня блідне, бурмоче щось незрозуміле у відповідь на свідчення, що саме він організовував і масові розстріли, і каральну експедицію в Андріївку Первомайського району, де було розстріляно і повішено більше 130 осіб».

Київський Нюрнберг

Інші підсудні також визнали свою участь в облавах, каральних експедиціях, розстрілах в єврейських гетто, спалюванні людей живцем і інших злочинах.

Поет Володимир Сосюра, який був присутній на судовому засіданні, написав в ті дні:

За Бабин Яр прийшла година суду!
За нашу кров, за тьми свавільний гніт,
Це зла потвор, і безуму, і бруду
Рука відплати витягла на світ.
Судіть же їх, судіть в ім’я народу…

Промова прокурора – він зажадав смертної кари для всіх підсудних – передавалася по радіо. Однак не транслювалися промови адвокатів, які наполягали: підзахисні лише виконували накази.

Київський Нюрнберг

28 січня суд оголосив вирок: 12 обвинувачених були засуджені до смертної кари. Ще трьох, нижче за званням, засудили до каторжних робіт в таборах на термін 15 і 20 років.

Київський Нюрнберг

На наступний день на площі Калініна, яка тепер має назву Майдан Незалежності, побудували шибеницю. Однак тодішній Кримінальний кодекс передбачав як вищу міру тільки розстріл. Про смертну кари через повішення в ньому немає ні слова. Невже в Києві порушили закон? Ні.

Річ у тому, що крім Кримінального кодексу, юридичну силу мали також укази Президії Верховної Ради СРСР. Один з них, від 19 квітня 1943 року, встановлював, що «німецькі, італійські, румунські, угорські, фінські фашистські лиходії, викриті у скоєнні вбивств і катувань цивільного населення і полонених червоноармійців караються стратою через повішення». Указ передбачав, що виконання вироків слід «виконувати публічно, при народі, а тіла повішених залишати на шибениці протягом декількох днів, щоб всі знали, як караються і яка відплата спіткає кожного, хто чинить насильство і розправу над цивільним населенням».

Шибеницю встановили на площі ближче до нинішньої Костьольній вулиці. Зібралося близько двохсот тисяч глядачів. Ешафот оточила кінна міліція.

Днем на площу в’їхали з боку Хрещатика чотири вантажівки. У кожному на соломі лежали по три злочинця в наручниках. Їх підняли, на шию накинули петлю. Радянський полковник зачитав вирок. За командою вантажівки поїхали. Нацисти захиталися в повітрі.

Київський Нюрнберг

Мотузка на шиї підполковника Труккенброда обірвалася. З давніх часів по неписаними правилами такому засудженому дарували життя. Однак глядачі цього не зрозуміли б. Тому знайшли нову мотузку і засудженого знову повісили …

Київський Нюрнберг
Київський Нюрнберг

Натовп радів. Інваліди, які постраждали від нацистів, милицями били трупи повішених. Їх зняли тільки до вечора і повезли ховати на спецділянці МГБ.

Київський Нюрнберг

А тих трьох, які були відправлені в табори, згодом амністували – на підставі указу Президії Верховної Ради СРСР від 28 вересня 1955 «Про дострокове звільнення німецьких громадян, засуджених судовими органами СРСР за скоєні ними злочини проти народів Радянського Союзу в період війни».

Після звільнення їх повинні були вислати до Німеччини. Якщо, звичайно, вони дожили до цього моменту.

Використані матеріали – ВВС Українаoadam.livejournal, Фото військового кореспондента ТАСС Георгія Угриновича.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest