Пам’ятник Гоголю
Пам’ятник Гоголю Миколі встановлений в лівобережній частині Києва на Русанівці.
Він був відкритий 13 серпня 1982 року – в рік 130-річчя від дня смерті письменника.
Знаходиться він на перетині Русанівської Набережної та Русанівського бульвару.
Монумент споруджено на спеціально влаштованому майданчику, розміром 18,4 × 18,4 метра, відокремленої від проїзної частини вулиці парапетами. Бронзова напівфігура письменника (висота 2,95 метра) встановлена на високому постаменті (5,55 метра) і стилобаті (0,35 × 6,7 × 6,7 метра), обліцованих лабрадоритом. Скульптор відтворив характерні риси зовнішності Гоголя. Він зображений зі схрещеними руками, з книгою в правій руці, через ліву перекинуті довгий плащ, складки якого майже на третину перекривають грань постаменту. На лицьовій стороні постаменту стилізований під факсиміле підпис Гоголя, виконаний накладними металевими літерами, на тильній – викарбувано анотаційний напис з датою споруди і прізвищами авторів пам’ятника. Монумент знаходиться недалеко від Дніпра і моста Патона.
Цікаво, що біля цього мосту прямо посередині річки розташувався пам’ятник Рідкісній птиці . Тієї самої, з «Вечорів на хуторі біля Диканьки», про яку Гоголь, описуючи Дніпро, сказав: «Рідкісний птах долетить до середини Дніпра!».
Творець пам’ятника Гоголю на Русанівці – український скульптор Олександр Скобліков. Він також є автором таких київських пам’яток, як Арка Дружби народів, пам’ятники Євгену Патону, Володимиру Вернадському, Сергію Лебедєву, Михайлу Кравчуку. Архітектори К. Сидоров, І. Іванов.