Палац спорту. Історія

З історії київських будівель та споруд – Палац спорту.

Київський палац спорту — найбільша крита спортивно-видовищна споруда України, розташована у центральній частині міста Києва, біля підніжжя Черепанової гори, за адресою – Спортивна площа, 1.

Палац спорту. Історія
Київський палац спорту

У березні 1958 року Постановою ЦК КПУ було затверджено кошторис майбутньої окраси Києва. Обсяг споруди, внесений до цієї постанови, вражав: 203 тисячі куб.м., глядацький зал – 10700 місць.

Найбільша крита спортивно-видовищна будівля в Україні споруджена за проектом архітекторів М.Гречини та О.Заварова, інженерів С.Реп’яха та С.Чудновської. Автори проекту, продумавши кожну деталь, врахували найновіші технічні тенденції того часу. Київський Палац спорту – інтернаціональна за виконанням будівля. В її спорудженні брали участь проектні та виробничі організації Харкова, Одеси, Ленінграда, Челябінська, Риги, Тбілісі. Будівництво здійснювалось трестами “Хрещатикбуд” та “Стальконструкція”, військовими підрозділами та молодіжними організаціями міста. Однією із рушійних сил будівництва були ув’язнені, яких звезено було з усіх куточків великої країни. Роботи з моменту закладення першого блоку до здачі в експлуатацію були завершені за рекордно короткий термін – всього за 975 днів. Загальна вартість будівництва склала 60,6 мільйонів рублів!

Палац спорту. Історія
Будівництво Палацу спорту, 1959 рік
Палац спорту. Історія
Будівництво Палацу спорту, 1959 рік
Палац спорту. Історія
Будівництво Палацу спорту, 1960 рік

Київський Палац спорту – це унікальний багатофункціональний спортивний комплекс. Палац спорту – геометрична чотириповерхова конструкція зі скла, алюмінію та бетону. Має довжину 138 м, ширину – 78, висоту над спортивною ареною – 18,5 м. Головними складовими будь-якої спортивно-видовищної споруди є спортивна арена, сцена та глядацькі трибуни. Глядацький зал Київського Палацу розрахований на 10 000 місць, є переворотна сцена розміром 42х18 метрів, яка трансформується в трибуни на 886 місць. На арені Палацу спорту, на площі у 2000 кв.м., можуть проводитись змагання з 26 видів спорту. Інтер’єри Палацу оснащені системою кондиціонування, холодоустановкою, новітнім світловим інформаційним кубом-табло.

Палац спорту. Історія
1961 рік

9 грудня 1960 року відбулося урочисте відкриття Палацу спорту, що стало знаменною датою в історії спортивного життя Києва та всієї країни. Урочистості з нагоди введення палацу в експлуатацію були грандіозними. Республіканська влада, високі гості, запрошені іноземні гості, представники робітничого класу, інтелігенції та селянства заповнили глядацьку залу. Після обов’язкової партійно-урочистої частини відбулося мистецько-спортивне свято.

Палац спорту. Історія
Урочисте відкриття Палацу спорту, 9 грудня 1960 року

Перерізав червону комуністичну стрічку перед парадними сходами Палацу член Центрального комітету Компартії України Петро Юхимович Шелест – неоднозначна та непересічна постать в історії нашої держави. Петро Шелест був ідейним комуністом, проте намагався обстоювати інтереси УРСР і домагався паритету в економічних відносинах між Центром та союзними республіками. Через це був запідозрений вищим керівництвом СРСР у недостатній лояльності та потрапив в опалу.

Наступного дня після відкриття на арені вже проходили боксерські командні змагання між СРСР та ФРН. Це були перші в історії Палацу спорту міжнародні змагання. Організаторам сподобався Палац, і вже через декілька років, 1966 року проведений був Кубок Європи з боксу.

Вже через тиждень після відкриття Палацу розпочався Чемпіонат країни з художньої гімнастики. На помості свою бездоганну техніку блискуче продемонстрували олімпійські чемпіони Л.Латиніна, П.Астахова, С.Муратова, Ю.Титов. Абсолютним чемпіоном став тоді наш земляк Б.Шахлін. А вже наступного, 1961 року, Палац мав надсучасний гімнастичний зал.

Палац спорту. Історія
Лариса Латиніна

У 1960 році трудовий колектив Палацу складався з 240 працівників. В наслідок останніх реорганізацій чисельність працівників скоротилася до 121 особи.

Палац спорту. Історія
1960-ті роки
Палац спорту. Історія
1964 рік. Фотограф: Б. Градов
Палац спорту. Історія
1966 рік
Палац спорту. Історія
1966 рік
Палац спорту. Історія
1967 рік. Нагородження переможців змагання
Палац спорту. Історія
1968 рік
Палац спорту. Історія
1970 рік
Палац спорту. Історія
1978 рік

У 1980-1982 рр. здійснено реконструкцію Палацу спорту (інститутом Київпроект та Київським зональним науково-дослідним інститутом експериментального проектування). Освітлення та технічне господарство піддалися практично повної модернізації – розширили й інакше висвітлили інтер’єри та холи, палац оснастили численними роздягальнями та буфетами.

Палац спорту. Історія
Під трибунами Палацу спорту

У 2004-2005 рр. в рамках підготовки до проведення музичного конкурсу «Євробачення» палац також зазнав реконструкції, у результаті якої значно але підвищено комфортність, але зменшено кількість посадочних місць до 8 000. При проведенні спортивних заходів максимальне число глядачів – складає 6 500 осіб.

9 грудня 2007 року у приміщенні прес-центру Палацу відкрито Музей історії Київського Палацу спорту. В експозиційній залі музею, у 33-х елегантних вітринах розміщено понад 320 експонатів, які висвітлюють історичні аспекти спорудження, відкриття та початки багатогранної діяльності Київського Палацу спорту.

Палац спорту. Історія
Музей історії Київського Палацу спорту

16 квітня 2011 відбулася урочиста церемонія відкриття Палацу спорту, який перебував на реконструкції з жовтня 2010 року. Реконструкцію арени провели в рамках підготовки до проведення Чемпіонату світу з хокею в Першому дивізіоні. В рамках реконструкції повністю переобладнано закулісний простір, обладнані шість спортивних роздягалень, модернізовано освітлення залу, повністю замінено системи вентиляції, кондиціонування, обігріву, протипожежної безпеки. Крім того, над ареною з’явилося сучасне чотиристороння табло. На трибунах встановлені пластикові сидіння в кольорах національного прапора: загальна кількість місць складає 6800 глядачів (спортивний варіант). Концертний варіант з партером налічуватиме 9800 глядацьких місць.

Палац Спорту може приймати у своїх стінах понад 50 видів спорту. За багато років у ньому проходили українські, європейські та міжнародні чемпіонати з різних видів спорту.

Палац спорту. Історія
2017 рік

Також Палац Спорту є однією з головних національних арен для музичних шоу світового рівня. На сцені Палацу Спорту пройшли шоу таких грандів світової музики як Backstreet Boys, Black Eyed Peas, Deep Purple, A-Ha, Jamiroquai, Moby, Muse, Placebo, The Rasmus, Christina Aguilera, Anastacia, Lenny Kravitz, Chris Rea, Lara Fabian, Depeche Mode та вже за життя визнаний класикою музики Sting.

У 2005 році тут відбувся музичний конкурс «Євробачення», що транслювався наживо на всі країни Європи. У 2009 році Палац Спорту вдруге приймав Євробачення, цього разу серед наймолодших виконавців – пісенний конкурс «Дитяче Євробачення».

Наказом Головного управління охорони культурної спадщини від 25.06.2011 №10/38-11 Палац спорту є пам’яткою містобудування та пам’яткою архітектури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Pin It on Pinterest