Вівторок, 1 Жовтня, 2024
Історія КиєваКультові ресторани і кафе

Ресторан «Рів’єра». Історія

З історії культових ресторанів Києва – Ресторан «Рів’єра».

“Рів’єра” – один з найвідоміших історичних ресторанів Києва. Він перебував на Парковій алеї, поруч з іншим рестораном, “Зозуля”.

Ресторан «Рів'єра».
1939 рік.

Літнє кафе тут працювало ще в кінці XIX століття, відомість і популярність воно набуло одночасно з організацією Сада купецького зібрання на початку XX століття. Сюди випити чаю на літніх терасах стікалася чинна і благородна публіка, яка була далека від п’яного дебошу богемних «Ермітажу» і «Босфору». Громадянська війна не пощадила «Рів’єру», але ресторан знову був відбудований і відкритий на початку 1930-х.

У 1934 році, коли столиця Української РСР переїхала з Харкова до Києва, на Парковій алеї почалося будівництво нової зони відпочинку. У розробці комплексу взяли участь провідні архітектори: А. Власов, А. Заваров, А. Добровольський та інші. До кінця 1940-х років цей парковий комплекс діяв вже щосили. А сама Паркова алея стала найпопулярнішим в Києві місцем гуляння. Кожна вечірка, ювілей, день народження закінчувалися зазвичай спільною прогулянкою по Парковій алеї.

У ресторану «Рів’єра» було велике відкрите приміщення, майданчик для оркестру містився поблизу схилу. Були й окремі відкриті кабінкі- альтанки.

У стінах ресторану бували Олександр Вертинський, Любов Орлова (яка, до речі, дала тут чи не єдиний в своєму житті приватний ресторанний концерт), Фаїна Раневська, Олександр Довженко та інші. Дуже любив цей ресторан і знаменитий артист комедійного жанру Юрій Тимошенко (Тарапунька). 

Ресторан славився стравами з лісової дичини. Найпопулярнішими стравами були: курчата табака, кабанина в ягідному соусі. З напоїв був великий вибір молдавських і грузинських вин, горілки, коньяків.

У зв’язку з посиленням сталінського режиму заклад закривали, а під час війни будівля була зруйнована. З «Рив’єри», улюблениці Хрущова, яка приймала урядові банкети і цвіт української інтелігенції, починалися і закінчувалися недільні променади киян.

Популярність ресторану зіграла з ним злий жарт: після хрущовської відлиги “Рів’єру» зрівняли з землею в рамках показової боротьби з «буржуазними звичками».

У 1965 році це місце почало втрачати культовий статус. На Венеціанському острові посеред Дніпра відкрилася станція метро і зробила Гідропарк головним місцем відпочинку киян під відкритим небом, а грузинські шашлики – традиційною стравою місцевої кухні.

Ресторан «Рів'єра».
1940 рік. Довоєнна листівка з рестораном «Рів’єра», перевидана німцями.
Ресторан «Рів'єра».
1942 рік.
Ресторан «Рів'єра».
Deutsches kaffee або «Німецьке кафе», до війни ресторан «Рів’єра». Джерело – fortepan.hu.
Ресторан «Рів'єра».
1949 рік.
Ресторан «Рів'єра».
Знімок фоторепортера Роберта Капи. Ресторан «Рів’єра». 1949 рік.
Ресторан «Рів'єра».
1950 рік
Ресторан «Рів'єра».
Знімок фоторепортера Роберта Капи. Ресторан «Рів’єра». 1951 рік.
Ресторан «Рів'єра».
1953 рік.
Ресторан «Рів'єра».
Ресторан Рів’єра. Фото Т.Бакман. 1955 рік. Джерело – auction.ru.
Ресторан «Рів'єра».
Кінець 1950-х років. Ресторан «Рів’єра» і Пішохідний міст. Фото з колекції Сергія П’ятерикова.
Ресторан «Рів'єра».

Використано матеріали – retroua.com.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest