Субота, 22 Червня, 2024
Історія Києва

Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія

З історії київських музеїв – Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова.

Державний музей авіації України імені О.К.Антонова — найбільший в Україні музей технічного профілю, знаходиться у Києві поблизу аеропорту «Жуляни», за адресою –  Київ, вул. Медова, 1. Музей розміщується на території колишньої навчально-авіаційної бази Київського інституту інженерів цивільної авіації (КІІЦА) (нині Національний авіаційний університет (НАУ)).

Експозиція музею перебуває у сталому розвитку – з початкових 33 експонатів вона зросла до понад 90 літаків, гелікоптерів та безпілотних літальних апаратів, що були на озброєнні ВПС СРСР і незалежної України, або експлуатувалися в цивільному повітряному флоті. За роки існування ДМА став центром культури й дозвілля державного рівня, який відвідало понад мільйон киян і гостей міста.

Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія

З моменту створення і до сьогоднішніх днів на території УАТБ КІІЦА (НАУ) змінили один іншого багато літаків і вертольотів. Серед них було немало й унікальних машин, гідних зайняти кращі місця в експозиції будь-якого авіаційного музею світу. За іронією долі всі вони загинули тут же – в Жулянах, – відправлені на металобрухт в суворій відповідності з вимогою Держплану СРСР по здачі кольорових металів. Як тільки, через різні причини, літак ставав непридатний для навчання студентів, його чекав ніж. Таким чином загинули рідкісні зразки експериментальних літаків – Ту-110 СРСР-5600, дослідний Ту-104Г (Ту-16Г) СССР-Л5411, другий льотний прототип Іл-62 СРСР-06176 (003), прототип Ту-124 СРСР-45000 та інші.

На початку ж 1990-х рр. учбовий аеродром КІІЦА піддався дії найбільш природних, і водночас найбільш руйнівних процесів – впливу часу. Протягом цілого десятиліття літаки втрачали минулу подобу і ставали непридатними, а сам аеродром заростав дикою травою. Територія майбутнього музею в цей період поступово перетворювалася на авіаційне кладовище.

Корінним чином ситуація змінилася лише у 2003 році, після того, як, згідно з постановою Кабінету Міністрів України, було прийнято рішення про створення на базі УАТБ Державного музею авіації. Всього за три місяці до відкриття нового музею до його майбутніх експонатів ще не торкалася рука реставраторів. У надзвичайно стислі терміни, організувавши широку кооперацію з десятками авіаційних підприємств по всій країні, вдалося підготувати музей до відкриття.

Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія

30 вересня 2003 року, напередодні святкування 100-річчя світової авіації та 80-річчя авіації України відбулося урочисте відкриття Державного музею авіації України ім. О.К. Антонова. На урочистій церемонії були присутні тодішній Президент України Л.Кучма, представники вітчизняних і зарубіжних авіаційних кіл, а також гості й представники багаточисельних ЗМІ.

Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія

За кількістю дослідних і одиничних бортів музей є шостим у світі та другим за величиною колекції в пострадянських країнах – більше лише в російському Моніно. У Музеї можна побачити перший дослідний Іл-86, другий дослідний/перший серійний Іл-18, перший серійний Ту-104, передсерійний Ту-134, а також Ту-22М0 з дослідної серії та інші. Представлені в фондах колекції літаків КБ Мікояна і Гуревича, а також вертольотів КБ М.Л.Міля є одними з якнайповніших у світі. Тут експонуються також рідкісні нині МІГ-15УТІ та Мі-1М.

На території площею 20 гектарів зібрано понад 70 експонатів: пасажирських та навчально-тренувальних літаків, винищувачів, ракетоносців, вертольотів.

Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія

У натурних фондах музею представлені розробки практично всіх ведучих авіаційних КБ радянського періоду – Туполєв, Яковлєв, Іллюшин, Антонов, Сухой, Мікоян-Гуревич, Камов, Міль, Берієв, а також репліки початку XX століття. У свою чергу, колекції сформовані як за принципом призначення ЛА, так і за належністю до окремих КБ. Виняток становить КБ. А. Н. Туполєва – тут виділена окрема «Бекфайр-колекція», куди увійшли бомбардувальники-ракетоносці сімейства Ту-22М. Також в музеї представлений унікальний експонат вертоліт Мі-26 який був ліквідатором аварії на Чорнобильській Атомній електростанції, врятований від захоронення в розпиляному стані, в могильнику техніки Буряковка завдяки діям дирекції НАУ, музею, а також МОНУ. На сьогодні унікальний експонат відкрито доступний для огляду в музеї.

Ще один напрям – зразки авіаційного озброєння і БПЛА, а також експозиція авіадвигунів.

Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія

Джерелами постійного поповнення ряду експонатів музею стали аеродроми, на яких збереглися списані борти, – історичні свідоцтва розвитку вітчизняної авіації. Ці машини були приведені в експозиційний стан зусиллями підприємств українського авіапрому, після чого зайняли своє місце на майданчику в Жулянах.На багатьох представлених в музеї літаках основні системи до цих пір зберегли працездатність. Зокрема, на таких машинах справно функціонує вся електроніка, а ще відносно нещодавно на них здійснювалися запуски двигунів. Завдяки цьому не стихає інтерес гостей до відвідин пілотських кабін літака Іл-62 і вертольота Мі-26, адже посидіти за штурвалом може будь-хто бажаючий. Особливий колорит відвідинам музею додає близьке сусідство діючого аеропорту «Київ» (Жуляни), злітно-посадочна смуга якого проходить в 100 метрах за прозорим забором. Звідси зліт і посадка справляють на глядачів незабутнє враження.

Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія
Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія

Розвиток експозиції Державного музею авіації України постійно продовжується. Дбайливо зберігається існуюча техніка, відшукуються нові експонати, доставляються в музей, де дбайливо реставруються і займають своє гідне місце в колекціях. Одночасно з цим формується й упорядковується архівний фонд, налагоджується співробітництво з авіаційними організаціями всього світу.

Державний музей авіації України ім. О.К. Антонова. Історія
Схема території Державного музею авіації ім. О.К. Антонова Національного авіаційного університету

Сайт музею авіації – aviamuseum.com.ua

Фото з сайту музею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest