Четвер, 12 Вересня, 2024
Історія Києва

Будинок Хіміко-технічної лабораторії по вулиці Архітектора Кобелєва, 3/8

З історії київських будинків та споруд – Хіміко-технічна лабораторія, 1899—1911.

Будівля розташована у Соломʼянському районі на вулиці архітектора Кобелєва, 3\8 (колишня Фурманова). Вона є однією з найцікавіших будівель місцевості Залізнична колонія.

Ідейним надхненником її та майже усього кварталу навколо був найбільший київський інженер-шляховик Олександр Бородін (1848-1898), який невпинно впроваджував у своєму залізничному господарстві найпередовіші технології того часу. Він працював у галузі з 1877 року. А в 1889 – очолив Південно-Західну залізницю в Києві. Це був сміливий новатор, чиновник який сприяв науковому прогресу. Зокрема він першим в Києві у 1879 році провів у залізничних майстернях електричне освітлення, організував першу паровозну лабораторію, і видавав єдиний в Російській імперії незалежний технічний вісник “Інженер”. Шанувальником технічних новинок Бородін був і у житті — в його будинку почав експериментально діяти перший в Києві телефон.

Олександр Бородін серед працівників хімічної лабораторії.

Хіміко-технічну лабораторію засновано 1879 р. під час реалізації розробленого О. Бородіним стратегічного плану реорганізації служб і керування рухомим складом Південно-Західної залізниці. У тому ж році архітектори З. Журавський та О. Кобелєв спроєктували будинок в неоренесансному стилі. Саме будівництво відбувалося вже після смерті Бородіна, у 1899–1911 роках.

За архітектурою будинок одноповерховий, цегляний, на кам’яному фундаменті, у плані Г-подібний. Дах двосхилий, під бляхою, по дерев’яних кроквах. Планування коридорне, з двобічним розташуванням приміщень. Фасади виконано у лицьовій цеглі. Головний фасад акцентовано трьома ризалітами невеликого виносу з трикутними фронтонами, з яких центральний над входом – домінуючий. Великі вікна з лучковими перемичками відбивають нові тенденції в проєктуванні промислових споруд. Фасади вирішено в стилі неоренесанс, у модерністському трактуванні, характерному для раціоналістичного напряму в архітектурі кін. 19 – поч. 20 ст. У будинку застосовано спеціальну повітряну систему опалення, яка гарантувала нормальний режим роботи приладів. В інтер’єрі збереглися первісні каміни, витяжні шафи, частково меблі (столи, шафи).

Будівля хіміко-технічної лабораторії була першою у країні спеціально запроектованим лабораторним будинком для обслуговування залізничних майстерень.

В лабораторії було проведено дослідження складу води всіх станцій Південно-Західної залізниці, розроблений механізм її хімічного очищення. Також там розробили технічні умови для вивчення топлива, масел та інших матеріалів, які використовуються на залізниці. Розробки київської лабораторії приймали участь у виставках в Нижньому Новгороді та Парижі. Всюди були нагороджені престижними відзнаками. Згодом подібні установи почали виникати на всій території Російської імперії.

Фото – Г. Круть. 2023 рік.
Фото – Г. Круть. 2023 рік.

Джерела – Звід пам’яток історії і культури України, КИЇВФОТО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest