Середа, 11 Вересня, 2024
Історія КиєваНайкраще

Арка Свободи українського народу. Історія

Історія однієї з визначних пам’яток Києва – Арки Свободи українського народу, колишньої Арки дружби народів.

Арка Свободи українського народу — скульптурна композиція в Києві на території Хрещатого парку. До початку активної фази російсько-української війни мала назву Арка дружби народів та була створена на честь 60-ї річниці створення СРСР.

Арка дружби народів
Арка дружби народів

Композиція з’явилася 1982 року, під час підготовки до святкування 1500-річчя Києва, на місці розташування Літньої естради.

Встановлення арки Дружби народів. 1980 рік
Арка дружби народів
1981 рік. Будівництво арки.
Арка дружби народів
1981 рік. Будівництво арки.
Арка дружби народів
1981 рік. Будівництво арки.
Арка дружби народів
Скульптор А. Скобліков із робітниками під час монтажу пам’ятника. 1981 рік

Створення монументу передбачалося до ювілею утворення СРСР, проголошеного 30 грудня 1922 року. Але, урочисте відкриття відбулося 3 листопада 1981 року, напередодні 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року. На церемонії відкриття виступив Перший секретар Центрального Комітету Комуністичної партії України Володимир Щербицький.

Арка дружби народів
1981 рік. Відкриття пам’ятника.

Центральним в композиції є монумент дружби народів, присвячений «об’єднанню України з Росією» (скульптор О. П. Скобліков, архітектори І. М. Іванов, Сергій Миргородський і Костянтин Сидоров), що виконаний з титанового сплаву, граніту і бронзи і є двофігурною композицією (висота — 6,2 м) робітників — росіянина й українця, що спільно підняли стрічку з орденом «Дружби Народів». Висота арки становить — 35 метрів.

Арка дружби народів

Трохи далі — витягнута по горизонталі стела з багатофігурною групою, в центрі якої — Богдан Хмельницький і боярин Василь Бутурлін — московський посол. Ця група створена за мотивами Переяславської Ради.

Арка дружби народів

Скульптурні групи зв’язує арка, яка, за задумом авторів, символізує єднання братських народів Радянського Союзу.

Арка дружби народів
1984

Перед монументом площа має форму амфітеатру. За монументом розташований оглядовий майданчик, з якого відкриваються мальовничі види на Дніпро і лівобережжя Києва.

Арка дружби народів
1987
Арка дружби народів
1988
Арка дружби народів
1989
Арка дружби народів
Фотограф: С. Реєнт, 1995

24 листопада 2018 року на арці Дружби народів українські художники та правозахисники відкрили інсталяцію «Тріщина дружби». Її присвятили питанню українських політв’язнів, зокрема режисеру Олегу Сенцову.

Арка дружби народів

В секції арки вбудована різнобарвна ілюмінація, в результаті чого конструкція вечорами, коли включається підсвічування, виглядає як справжня веселка.

Арка дружби народів

Одна з найкумедніших київських байок – про атракціон всередині арки Дружби Народів. Ніби друга симетрична частина арки захована під землею. Усередині конструкція порожниста та утворює коло. І найголовніші люди міста катаються всередині по колу на унікальному атракціоні. І коли арка гуде, то всередині якраз проноситься вагончик.

26 квітня 2022 року була демонтована радянська бронзова скульптура двох робітників, встановлена в 1982 році «на ознаменування возз’єднання України з росією». Символічно – коли 8 метрову скульптуру намагалися підійняти краном, відпала голова у російського робітника.

26 квітня 2022 року.
26 квітня 2022 року.
26 квітня 2022 року.

14 травня 2022 року, рішенням КМДА, “Арка Дружби народів” була перейменована в “Арку Свободи українського народу”.

Арка Свободи українського народу

В кінці березня 2024 року Український інститут національної пам’яті дійшов висновку, що Арка “дружби народів” підлягає повному демонтажу.

У квітні 2024 року Міністерство культури та інформаційної політики визнало колишню Арку дружби народів у Києві об’єктом, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Цим рішенням монумент втратив статус пам’ятки історії і може бути демонтований.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest