Арка дружби народів. Історія

Історія однієї з визначних пам’яток Києва – Арки дружби народів.

Арка дружби народів — скульптурна композиція в Києві на території Хрещатого парку на честь 60-ї річниці створення СРСР.

Композиція з’явилася 1982 року, під час підготовки до святкування 1500-річчя Києва, на місці розташування Літньої естради.

1981 рік. Будівництво арки.
1981 рік. Будівництво арки.
1981 рік. Будівництво арки.

Створення монументу передбачалося до ювілею утворення СРСР, проголошеного 30 грудня 1922 року. Але, урочисте відкриття відбулося напередодні 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року. На церемонії відкриття виступив Перший секретар Центрального Комітету Комуністичної партії України Володимир Щербицький.

1982 рік. Відкриття пам’ятника.

Центральним в композиції є монумент дружби народів, присвячений «об’єднанню України з Росією» (скульптор О. П. Скобліков, архітектори І. М. Іванов, Сергій Миргородський і Костянтин Сидоров), що виконаний з титанового сплаву, граніту і бронзи і є двофігурною композицією (висота — 6,2 м) робітників — росіянина й українця, що спільно підняли стрічку з орденом «Дружби Народів». Висота арки становить — 35 метрів.

Трохи далі — витягнута по горизонталі стела з багатофігурною групою, в центрі якої — Богдан Хмельницький і боярин Василь Бутурлін — московський посол. Ця група створена за мотивами Переяславської Ради.

Скульптурні групи зв’язує арка, яка, за задумом авторів, символізує єднання братських народів Радянського Союзу.

1984

Перед монументом площа має форму амфітеатру. За монументом розташований оглядовий майданчик, з якого відкриваються мальовничі види на Дніпро і лівобережжя Києва.

1987
1988
1989
Фотограф: С. Реєнт, 1995

24 листопада 2018 року на арці Дружби народів українські художники та правозахисники відкрили інсталяцію «Тріщина дружби». Її присвятили питанню українських політв’язнів, зокрема режисеру Олегу Сенцову.

В секції арки вбудована різнобарвна ілюмінація, в результаті чого конструкція вечорами, коли включається підсвічування, виглядає як справжня веселка.

Одна з найкумедніших київських байок – про атракціон всередині арки Дружби Народів. Ніби друга симетрична частина арки захована під землею. Усередині конструкція порожниста та утворює коло. І найголовніші люди міста катаються всередині по колу на унікальному атракціоні. І коли арка гуде, то всередині якраз проноситься вагончик.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest