Субота, 25 Листопада, 2023
Історія КиєваНовини

На вході до Київського зоопарку встановили нового бронзового зубра

Біля нового входу в Київський зоопарк, 30 квітня, встановили бронзову скульптуру зубра зелено-блакитного кольору.

В рамках реконструкції зоопарку, старий вхід буде повністю демонтований, а скульптури, що стали символом Київського зоопарку, замінять новими, повідомляє сайт “Сьогодні”.

Першою вже встановили скульптуру зубра, а левів – до Дня Києва. Нагадаємо, що автором фігурних зображень зубра і левів є відомий український скульптор-анімаліст Юрій Рубан (1924-2006).

Символічно, що відновлювати первісний вигляд фігур в бронзі довелося дочці скульптора – заслуженому художнику України Олександрі Рубан, а також її чоловікові, народному художнику України Віктору Липівці.

“Обидва пам’ятники були виготовлені в 1968 році з склобетону з додаванням гранітної крихти. Хоча спочатку повинні були бути повністю з бронзи. Мабуть, в радянські часи спробували заощадити. Батькові довелося робити їх з склобетону, а через кілька років поверху покрити листами міді у вигляді карбування, що було дуже модно тоді. У місцях, де були з’єднання мідних листів, з роками почала потрапляти вода, що руйнувало склобетон. Обидва пам’ятники прийшли в непридатність”, – розповіла Олександра Рубан.

За її словами, над створенням пам’ятників зубра і левам її батько працював більше року. Зубра та левів тричі реставрували, але роботи проводили неякісно і без залучення автора.

“На жаль, пам’ятник втратив художню цінність. І має лише історичну, оскільки любим і доріг тисячам киян. Ми погодилися їх відновити такими, як вони були в первинному вигляді, але вже з бронзи”, – пояснює сайту скульптор Олександра Рубан.

Робота над створенням бронзових пам’ятників була розпочата три роки тому.

“Ми зняли форму з наявних скульптур, вивчили креслення батька, старі метрові фотографії пам’ятників, які зберігаються у нас вдома. Вивчили копії скульптур з глини і гіпсу. А далі була робота з усією відповідальністю, умінням і з душею. І ось результат – ми повернули скульптурам левів і зубра їх первісний вигляд. Пам’ятники від старих відрізняються тільки вагою, оскільки тільки на створення зубра було витрачено майже чотири тонни бронзи”, – розповідає нам скульптор.

Скульптуру зубра встановлювали про допомогою підйомного крана ближче до вулиці Зоологічній. Він досить гармонійно виглядає біля нового входу в зоопарк і скульптури різнобарвного жирафа.

“Єдина зміна – це тонування бронзового пам’ятника. Бронза вимагає нанесення патини, інакше ми б отримали пам’ятник темного кольору, як чавун. Тому було прийнято рішення надати скульптурі зелено-блакитний відтінок. З часом колір трохи зміниться. Але нам хотілося надати пам’ятнику світлий образ, щоб він гармонійно виглядав на вході в зоопарк, де завжди багато дітей. Пам’ятник з левами вже відливаються в бронзі і до кінця травня буде встановлено біля нового входу в зоопарк. Порядок розміщення скульптур буде, як і раніше – зубр з лева від входу в зоопарк, а леви – з правого боку”, – говорить Олександра Рубан.

Вона сумнівається, що старі скульптури можна буде зберегти і встановити на території зоопарку, як пам’ять.

“Боюся, що, коли їх почнуть піднімати – вони просто зруйнуються. Всередині, під міддю – бетон, який вже остаточно зіпсований корозією. Особливо скульптура левів, які вже розсипаються”, – додає Олександра Рубан.

Коли почнеться демонтаж старих скульптур, поки невідомо. У зоопарку все ж сподіваються їх зберегти і акуратно перенести на територію, закриту для відвідувачів. А поки кияни, які проходять по проспекту Перемоги, можуть побачити дві скульптури зубрів – нову і стару, а також порівняти їх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest