12-та міні-скульптурка проекту “Шукай” – Київський Самсон
Київський Самсон – дванадцята бронзова міні-скульптурка проекту “Шукай” у Києві.
20 грудня 2018 року у Києві була відкрита 12-та міні-скульптурка проекту “Шукай” яка присвячена київському Самсону.

Ця скульптура присвячена одному з найстаріших фонтанів Києва. Фонтан має вигляд біблійного Самсона, який розриває пащу лева і колись був частиною першого київського водогону. Мініcкульптуру встановлено у внутрішньому дворику бізнес-центра Astarta Organic Business Centre.

Фонтан «Самсон» було споруджено ще у 1748 році на місці ще древнішого “фонтанного колодязя” – басейну, над яким була споруджена дерев’яна фігура у вигляді янгола з чашею. До басейну сходились дерев’яні ж труби, по яких вода стікала з численних пагорбів, що оточували Поділ. На цих пагорбах, вкритих лісом, били ключі, тож подоляни мали достатньо питної води. Більш заможні проводили водогін прямо до своїх садиб, а бідніші мали змогу набрати воду просто з колодязя на центральній площі, якою тоді була Контрактова, – колодязь стояв неподалік від будівлі Магістрату.
В XVII ст. місце янгола з чашею займає так само дерев’яний Самсон, а над фонтаном відомий київський архітектор Іван Григорович-Барський зводить барочну ротонду, купол якої прикрашає постаттю апостола Андрія Первозванного.

Згодом на колонах ротонди з’явився сонячний годинник — витвір ще одного видатного мешканця Подолу, вчителя математики з Києво-Могилянської академії П’єра Брульон (якому присвячена інша мініскульптура).
Кияни та численні прочани полюбили фонтан з Самсоном. Почали з’являтися численні легенди та прикмети, пов’язані з цим символом Подола. Казали, що той, хто вип’є “святої Самсонової води”, той залишиться жити в Києві назавжди. (Не пробуйте зробити це зараз! Замість чистої ключової води в фонтані циркулюють спеціальні речовини, які запобігають замулюванню труб. Цю воду не можна пити!)
В такому вигляді будівля зберігалась до 1930-х років, коли була зруйнована за наказом нового радянського керівництва Києва. На щастя киян, дерев’яний Самсон з левом збереглись, і зараз входять до колекції Національного художнього музею України.
В кінці 1970-х років, в рамках підготовки міста до святкування 1500-річчя, Контрактову площу було реконструйовано, а фонтан і ротонду — відновлено.

Легенда міні-скульптурки Київський Самсон – Потри мене – і станеш сильнішим за лева. / Rub me and you will be stronger than lion.
Шукати треба бронзову міні-скульптурку київського Самсона за адресою: вулиця Ярославська, 58, біля Astarta Organic Business Centre.
Автор проекту “Шукай” – Юлія Бевзенко.
Партнер скульптури — Astarta organic business center.
Скульптор Дар’я Вовк.





Фото – Юлія Бевзенко.