Фонтан «Самсон». Історія та легенди
З історії київських пам’ятників – Фонтан «Самсон».
Фонтан Самсон — один з найдавніших фонтанів Києва, розташований на Контрактовій площі.
Одні говорять, що на цьому місці було священне джерело, і поки буде вода в ньому, до тих пір і буде стояти Київ. Другі – що старший син Самсона плив якось по Дніпру, і як тільки вийшов з води на берег – побачив лева. Схопивши його за пащу і наступивши на нього, разом з ним скам’янів. Так і залишився назавжди у Києві.
Перша статуя Самсона, який роздирає пащу леву, з’явилася на цьому місці в 1749 році. Її створили за проектом архітектора Івана Григоровича-Барського. Тоді ж вода потекла в резервуар вже по Сирецьким трубам. Це був найперший водопровід в Києві.
Резервуар спорудили ще за часів Київської Русі. Вода в нього надходила дерев’яними трубами, і жителі використовували її для своїх потреб. Коли ж в середньовічній Європі стало модним прикрашати центральні площі фонтанами і колодязями зі скульптурами, кияни теж «облагородили» свій резервуар невеликим фонтанчиком. Зверху його накрили альтанкою, а всередині поставили дерев’яну скульптуру ангела з чашею в руках, з якої витікала вода. На верхівці альтанки з’явилася фігурка ще одного ангела, яка оберталася на повітрі. Цей павільйон називали «феліціаном».
Під час свят духовенство освячувало воду у фонтані, а колони ротонди прикрашали гілками дерев. На шию біблійному богатирю вішали натільні хрестики, щоб той охороняв місто від біди. В кінці XVII століття на даху павільйону встановили сонячний годинник, створений викладачем Києво-Могилянської академії французом Брульоном. Але в 1811 році на Подолі сталася грандіозна пожежа, і годинник згорів разом з павільйоном. Фонтан не постраждав, але дуже почорнів від сажі. Нерідко гості міста обурювалися: «Тю! .. Знову кияни дурять чесний народ! Казали, що хлопець і лев золоті, а тут якийсь арап з замурзаним котом!»
Незабаром альтанку відбудували, але вже без годинника.
Фонтан дуже полюбили арештанти, злодії, і бандити. Злодійська поголоска говорить, що ніби між київським острогом і фонтаном існує незрозумілий зв’язок: той, хто вийшов з в’язниці, повинен прямо йти до фонтану і тричі пройтися навколо нього. І тоді не буде повернення в острог. Київські шахраї збиралися тут перед «серйозною справою». А юні безпритульні, які пірнали у фонтан за монетками – були свого роду розвагою для публіки.
У 1934 році фонтан розібрали. Кажуть, через непорозуміння. Перед якимось святом один з місцевих начальників проводив на Подолі інспекцію території. Побачивши біля «Самсона» купу сміття, він гнівно вигукнув: «Убрать!» і махнув рукою в бік скульптури. Перелякані підлеглі тут же кинулися виконувати розпорядження, так і не уточнивши, що саме слід ліквідувати. Так на Подолі не стало знаменитого фонтану.
Друге життя «Самсон» отримав через півстоліття. Напередодні святкування 1500-річчя Києва його відтворили по збереженій копії (зараз її можна побачити в Національному художньому музеї України). «Новий» Самсон створений за зразком стародавньої копії, збереженої в музеї. Відновлена і альтанка у формах українського бароко. Архітектори проекту відбудови В.Шевченко, Ю.Лосицький.
Це місце користується популярністю: тут фотографуються і призначають побачення.
У вересні 2019 року вандали розмалювали скульптуру-фонтан “Самсон” в яскраво-рожевий колір.
У жовтні 2020 року фонтан було відреставровано.
Бетонну скульптуру «Самсон» та мідну скульптуру «Андрій Первозванний», яка знаходиться на ротонді, відреставрували відповідно до оригіналів, що знаходяться у Національному художньому музеї України.
Сам фонтан підсвічуватиметься – тут встановили 10 LED-світильників. Обладнаний водограй датчиками контролю рівня води, повністю замінили інженерні системи.
Використані матеріали – Вікіпедія, retroua, oldkiev, КМДА, «Цікавий Київ».