Історія Києва

Кінотеатр “Київ”. Історія

З історії київських кінотеатрів – Кінотеатр “Київ”.

«Київ» — комунальний кінотеатр в центрі Києва, будівля якого передана в оренду приватній компанії. Кінотеатр розташований на вулиці Велика Васильківська, 19.

Будівництво кінотеатру почалося ще до війни. Зведений у щільній забудові кварталу між житловими будинками кінця 19 – початку 20 ст. Автори – архітектори В. М. Онащенко, А. А. Тацій, В. І. Чупріна, співавтор П. Н. Жилицький, інженер В. В. Захарченко.

Кінотеатр «Київ» відкрився 23 листопада 1952 року. Завдяки новим рішенням «Київ» став одним зі зразкових кінотеатрів країни.

Кінотеатр "Київ". Історія
1953 рік

Кінотеатр у плані прямокутний, тризальний, з глибокою лоджією входу на чоловому фасаді та ризалітом на тильному. Перекриття пласкі залізобетонні, ускладнений бляшаний дах утворено з двосхилих і односхилих частин, що перекривають різновисокі приміщення. Об’ємно-планувальна структура з чітко розмежованими функціями симетрична відносно поздовжньої осі. В передній частині по центру розташовано парадні приміщення для тимчасового перебування, в середній — видовищні, вздовж бічних фасадів — комунікаційні (коридори та сходи), у тилу — кінопроекційні. На першому поверсі за вхідною лоджією влаштовано касовий вестибуль з парадними тримаршовими сходами на другий поверх, в торці вестибуля — мала глядацька зала на 250 місць з окремим, розташованим праворуч входом у фоє, а також службові приміщення кінотеатру. Другий поверх займають дві великі зали («Червона» і «Блакитна») на 525 місць кожна, що прилягають до двоярусного фоє з антресоллю, де містяться концертна зала та буфет. Заповнення глядацьких зал відбувається зі спільних кулуарів, евакуація — через бічні коридори з широкими сходами біля виходу на вулицю.

Кінотеатр "Київ". Історія
План Кінотеатру “Київ”

Вирішений у формах радянського неокласицизму з використанням елементів українського декоративного мистецтва. Чоловий фасад симетричний, тридільний. Виступну центральну частину, що за вирішенням дещо нагадує фасад античного храму «в антах», завершено трикутним фронтоном, бічні площини — парапетом у вигляді балюстради. Фланковану ризалітами трипрогінну лоджію перед входами оформлено великими прямокутними колонами та пілястрами стилізованого іонічного ордера. Ризаліти, колони, пілястри й бічні площини фасаду оброблено дощаним рустом; відведене для реклами місце на ризалітах виділено як бленду в класичному облямуванні. Тимпан фронтону з картушем посередині заповнений гарним рослинним орнаментом, що включає характерні для народного мистецтва квіти соняшника, виноградні Грона тощо. Фронтон первісно увінчувався трифігурною скульптурною композицією та кутовими акротеріями з радянською символікою (не збереглися). На фризі напис «Кінотеатр “Київ”». Великі аркові отвори входів у глибині лоджії прикрашено у фрамугах красивими литими Гратами, їхні осі акцентовано згори вишуканими декоративними вазами, що виділяються на тлі вертикального засклення двоярусного фойє. Потрійні евакуаційні отвори (виходи) та вікна на бічних площинах фасаду прямокутної форми, трійчасті вікна другого поверху оформлено трикутними сандриками. Дворові фасади з прямокутними прорізами спрощені.

Кінотеатр "Київ". Історія
1955 рік

Оздоблення інтер’єрів здійснено в традиційних для 1950-х рр. формах історизму із застосуванням елементів ордера (пілястри, пілони), ліплених деталей (карнизи, капітелі, обрамлення входів), штучного каменю (підлоги вестибуля, парадні сходи, балюстрадні огорожі) тощо. При будівництві кінотеатру вперше в Україні було застосовано спеціальну акустичну штукатурку, що сприяє чистоті звуку.

Кінотеатр "Київ". Історія
1959 рік

Будівля найбільшого у повоєнний час кінотеатру України відзначається виразним архітектурним вирішенням, узгодженням з історичною забудовою центральної вулиці міста. 

З 2000 року у кінотеатрі почався перший за п’ятдесят років капітальний ремонт. Кінотеатр було повністю реконструйовано.

22 березня 2002 року поновилися кінопокази в «Червоному залі» після його реконструкції. 17 січня 2003 року відкрився оновлений «Синій зал».

Зараз в кінотеатрі три зали: «Червоний», «Синій» та «Сінематека» (97 місць, 11 рядів).

Серед усіх кінотеатрів столиці, кінотеатр «Київ» відрізнявся особливим репертуаром, який характеризується різноманітністю жанрів та стилів та здатний задовольнити смаки найвибагливішого глядача. У кінотеатрі «Київ» відбувалися міжнародні та всеукраїнські фестивалі, спецпроекти, ексклюзивні програми, ретроспективи, а також прем’єри фільмів за участю зірок вітчизняного та світового кінематографу.

Наказом МКТ від 15.04.2008 № 424/1/16-08 будівля кінотеатру є пам’яткою містобудування та пам’яткою архітектури.

У 2019 році закінчився термін оренди кінотеатру з ТОВ “Культурний центр «Кінотеатр Київ», декілька фірм оголосили про свою зацікавленість орендувати його на наступні 10 років.

15 квітня 2019 року українська кіномережа Cinema City, власниками якої є Борис Фуксман та Олександр Роднянський, виграла аукціон на оренду столичного кінотеатру «Київ», запропонувавши орендну плату у 2 169 253 гривні щомісяця. Термін дії орендної угоди становить 10 років. Втім, невдовзі новий орендар відмовився від виплати щомісячних сум, зажадавши знизити орендну плату чи провести капітальний ремонт будівлі рахунок міського бюджету.

7 червня 2019 приміщення кінотеатру було зайняте членами «Муніципальної охорони» з метою забезпечити його передачу франшизі «Сінема-Центр». Це спровокувало спонтанну акцію протесту незадоволених городян, які побоювалися, що Київ втратить один з останніх кінотеатрів фестивального та авторського кіно. Наступні два роки тривали акції збереження «Києва», а сам кінотеатр залишався закритим. 

Кінотеатр "Київ". Історія
Фоє, фото Бабель, 2019 рік
Кінотеатр "Київ". Історія
«Синій» зал
Кінотеатр "Київ". Історія
Червоний зал, фото Бабель, 2019 рік
Кінотеатр "Київ". Історія
Кінопроекційна «Червоного» зала, фото Бабель, 2019 рік

1 червня 2021 року Господарський суд м. Київ визнав недійсним договір про передачу власності кінотеатру в оренду ТОВ «Сінема-Центр» та відновив договір з попередніми орендарями — колективом ТОВ «Культурний центр Кінотеатр «Київ» до 4 січня 2029 року.

Кінотеатр "Київ". Історія
Кінотеатр «Київ», жовтень 2021 року. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Наразі кінотеатр “Київ” закритий. Його доля продовжується вирішуватися у судах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *