Понеділок, 24 Червня, 2024
Історія Києва

Захоплення Софійського собору сектантами Білого братства у 1993 році

10 листопада 1993 року в Києві відбулася спроба захоплення приміщення Софійського собору сектантами Білого братства.

У першій половині 1990-х років “Велике біле братство” стало найбільшим псевдохристиянським об’єднанням в Україні. Одним із його засновників був інженер-кібернетик, кандидат технічних наук Юрій Кривоногов. До миті проголошення себе «пророком» Іоанном Свамі він працював у київському Інституті кібернетики, лабораторії нейропсихології в Москві, навчався на курсах екстрасенсів. Ідеолог створення секти у травні 1990 року в Києві заснував так званий Інститут атома й душі «Атма». Протягом травня-червня 1990 року він розробив основи майбутнього вчення – ЮСМАЛОС. Фактично воно складалося з окремих частин християнства, буддизму, кришнаїзму, кабалістики та космогонії. «Пророк» провів серію сеансів як екстрасенс-цілитель. Під час одного з таких сеансів у Донецьку він познайомився з Мариною Цвігун, яка розповіла Юрію Кривоногову, що напередодні перебувала у стані клінічної смерті, під час якої бачила Бога. В липні 1990 р. вона переїхала до Києва, де разом із «пророком» заснувала “Велике біле братство” та обрала ритуальне ім’я – Марія Деві Христос, проголосивши себе Дівою Марією, живим втіленням Христа, його матір’ю та нареченою.

Спроба захоплення Софійського собору сектантами Білого братства у 1993 році
Марина Цвигун і Юрій Кривоногов

Юридично Велике біле братство зареєстрували в Залізничному (Солом’янському) районі м. Києва 7 березня 1991 року. За межами України найбільші представництва секти зʼявилися у Білорусії, Росії та Казахстані.

Спроба захоплення Софійського собору сектантами Білого братства у 1993 році
Біле братство на вулицях Києва

Головною метою вчення став так званий порятунок Землі та перехід до шостої раси, перевтілення в яку мало відбутися 24 липня 1993 року, в день страшного суду та кінця світу, коли після досягнення Марії Цвігун віку Христа 144 тисячі «чистих, білих братів» здійснили б масове самогубство. За версією «юсмаліан», кінцю світу передуватиме загальний світовий хаос, що охопить усю планету.

«Пророки» переносили остаточну дату кінця світу декілька разів, вкотре її призначили на 24 листопада 1993 року. За його сценарієм, усі люди, які до того часу не прийняли б Господа Марію Деві Христос, були б спалені та потрапили б до пекла. На території від Дніпра до Волги мала залишитися «земля обітована» для 144 тисяч «врятованих юсмаліан». Софійський собор у Києві сектанти розглядали як місце, де буде здійснене масове самогубство «юсмаліан».

У день оголошеного «братами» кінця світу на площі біля собору зібралося близько однієї тисячі прихильників, тим часом 25 сектантів на чолі з Цвігун і Кривоноговим під виглядом відвідувачів потрапили всередину Софійського собору, щоб провести там молебень. Попередньо двоє сектантів пошкодили в будівлі телефонний зв’язок, забезпечили вільний прохід через службове приміщення своїх однодумців, а потім заблокували всі виходи навісними замками.

Під час “богослужіння” Цвігун і Кривоногов стояли на плиті вівтарного престолу. Згідно з даними міліції, після проповіді Марії Деві Христос мало відбутися масове самоспалення, для чого були підготовлені каністри з бензином. Але “йти останніми” і “підноситися на небо” лідери секти не планували.

За іншою версією, Цвігун готова була принести себе в жертву, щоб повторити євангельський сюжет у дусі “римляни вбивають месію”. За задумом Кривоногова, смерть “живого Бога” означала б кінець світу. Для цього один з сектантів мав застрелити Марію Деві Христос з пістолета під час молитви, але в останній момент “вбивця” злякався і не вистрілив. Нарешті втрутився ОМОН: сектантів розігнали, Цвігун і Кривоногова заарештували.

Відео тих подій

Під час проведеної операції правоохоронним органам вдалося затримати 616 представників секти, які вслід за рештою побратимів на свободі оголосили сухе голодування. Через деякий час Міністерство охорони здоров’я України змушене було прийняти рішення про їх примусове годування. Всього було госпіталізовано 294 членів “Білого Братства” у 13 областях України.

Сім днів Юрій і Марина дійсно нічого не їли. На восьмий день, за словами колишнього генерального прокурора Віктора Шокіна, Цвігун вдалося вмовити скасувати голодування – для цього була скликана пресконференція, на якій одягнена у все біле Марина виступила зі зверненням до “своїх дітей” та дозволила їм приймати їжу.

За словами того ж Шокіна, на слідстві обидва лідери секти поводилися цілком адекватно та гіпнотичними здібностями слідчих не вражали. “Люди як люди”, – підкреслив Шокін, попри спроби Марії Деві Христос довести зворотне.

Згідно з висновками слідства, основною метою діяльності секти було проведення експерименту з масової обробки свідомості населення.

Обвинувачення «духовних лідерів» довели за трьома статтями Кримінального кодексу, що охоплювали організацію масових заворушень, захоплення державних та господарських споруд, замах на здоров’я та життя людей під приводом виконання релігійних обрядів. Згідно із судовим рішенням, організатори секти – Юрій Кривоногов, Віталій Ковальчук та Марія Цвігун, були засудженні відповідно на сім, шість та чотири роки позбавлення волі.

Спроба захоплення Софійського собору сектантами Білого братства у 1993 році
Лідери секти “Біле братство” під час суду: Марина Цвигун, Віктор Ковальчук і Юрій Кривоногов

Кривоногов відсидів свої 7 років, вийшов на свободу і відійшов від сектантських справ. А от Марина Цвигун свою діяльність з порятунку світу продовжила. Тільки ім’я у неї тепер інше – Вікторія Преображенська. І живе вона у Росії. Преображенська Деві Христос молиться проти чіпізації та вакцинації і далі рятує світ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest