Понеділок, 19 Лютого, 2024
МистецтвоНайкраще

Скульптури Костянтина Скритуцького – 10 цікавих фактів

Художник – це сито, фільтр, який пропускає все через себе, говорить відомий український скульптор Костянтин Скритуцький.

Він створив понад чотири десятки скульптурних об’єктів, які можна побачити в Києві, Моршині, Вишгороді, Коктебелі, а також у Франції та Казахстані. Роботи Скритуцького часто страждають від рук вандалів, а тому деякі з ранніх скульптур, на жаль, вже не збереглися.

На своїй відкритій лекції в Києві Скритуцький розповів про свої роботи та поділився секретами створення скульптур, які сьогодні впізнає чи не кожен киянин. Видання the-city.kiev.ua записали десять цікавих фактів про скульптури, створених Скритуцький.

1 Перші роботи Костянтина Скритуцького в Києві з’явилися ще в 2007 році – це була серія міні-скульптур, розташованих на стовбурах старих, засохлих, спиляних дерев в центрі міста. Однак справжню славу і впізнаваність автору принесла робота “Їжачок в тумані” за мотивами однойменного мультфільму. Їжак дивиться в напрямку іншої скульптури – Пам’ятника захисникам кордонів Вітчизни всіх поколінь на вулиці Рейтарській. Це один з найбільш незвичайних кінних пам’ятників в Києві – він непропорційний. Крім того, зображує коня, і вершника в досить дивному становищі. Не дивно, що Їжак дивиться саме на нього, адже в вищезгаданому мультфільмі його компаньйоном була конячка.

Скульптури Костянтина Скритуцького - 10 цікавих фактів

2 Костянтин Скритуцький давно співпрацює в парі з Володимиром Колінько, одним із засновників благодійного фонду “Київська ландшафтна ініціатива”. Колінько є директором компанії Візіком, яка спеціалізується на виготовленні цифрових карт місцевості. Саме він як меценат профінансував створення багатьох скульптур, створених Скритуцьким, таких як “Їжачок в тумані”, “Дерев’яна балерина”, “Пам’ятник столичному інтелігенту” та інші.

3 На місці дерев’яної балерини, яка стоїть у дворі одного з будинків по вулиці Стрітенської, спочатку повинен був бути пам’ятник у вигляді сірника. Однак місцеві жителі попросили скульптора поставити тут саме балерину – мовляв, в сусідньому будинку живе заслужена балерина, а тому їй буде приємно.

Скульптури Костянтина Скритуцького - 10 цікавих фактів

Балерину регулярно реставрують, щоб вона не втрачала свій вигляд. Так, наприклад, їй зробили міцну основу, закріпивши дерев’яний постамент металевими деталями. Костянтин Скритуцький каже, що поки не знайомий з справжньою балериною, про яку йому розповідали місцеві жителі.

4 Пам’ятник “Анна Ярославна. Королева Франції” на Львівській площі зображує молодшу дочку Ярослава Мудрого, Анну, в дитинстві. Це той вік, коли Анна навряд чи представляла, ким стане в майбутньому – вона була простою дитиною, жила тут, в Києві.

Пізніше репліки київського пам’ятника були встановлені в інших країнах: такий же монумент є в польському Кракові, французькій Тулузі і бельгійському Арлоні. Всі ці локації об’єднує проект “Шлях королеви”. Це місця, в яких зупинялася Анна Ярославна, коли прямувала з Київської Русі до Франції, країну, в якій згодом стала королевою.

5 Мозаїчне панно – портрети дітей на будинку по вулиці Стрілецька – було створено, щоб врятувати місцевість від незаконної забудови. Незважаючи на те, що двір знаходиться в буферній зоні Національного заповідника “Софія Київська”, який охороняється ЮНЕСКО, у 2010-му тут планували звести висотку.

Скритуцький, заручившись підтримкою місцевих жителів, менш ніж за місяць створив різнокольорову мозаїку – витвір мистецтва. Деякі із зображених на панно дітей, за словами скульптора, це діти його знайомих, інші фотографії він взяв з інтернету.

6 Монумент “Рояль в кущах”, який з’явився на вулиці Богдана Хмельницького в Києві в 2011-му, спочатку повинні були поставити в ботанічному саду. Тоді реалізація б цілком відповідала назві: передбачалося, що люди, які ходять по доріжках ботсаду, повинні були б випадково почути загадкове звучання музики з глибини дерев, а потім, побачити і сам рояль. Однак розмістити його в ботанічному саду Скритуцького завадив ряд “паперових” причин.

Скульптури Костянтина Скритуцького - 10 цікавих фактів

Усередині рояль прикрашають живі квіти в горщиках. За словами скульптора, ці вазони неодноразово крали невідомі особи, через що рослини довелося пересадити в металеві форми.

7 Візитна картка Скритуцького – лавочки незвичайної форми, наприклад, у вигляді часточок кавуна, як на Пейзажній алеї по дорозі на гору Дитинка, або у вигляді зелених кавових чашок, як в Пушкінському сквері.

На Пейзажній алеї є кілька крамничок, які розташовані всередині голів химерних тварин: котів і зайців. Подібні прийоми Скритуцький застосував і для оформлення майданчика в місті Нур-Султан (раніше – Астана) в Казахстані – там лавочки помістив в голови гігантських ящірок. Він каже: придумав це для того, щоб відпочиваючим не доводилося ділити лавочку з випадковими перехожими, щоб можна було відчувати себе більш комфортно і захищено.

8 Над створенням комплексу на Пейзажній алеї Скритуцький працював з двома бригадами робітників, які до цього займалися ремонтами і внутрішніми інтер’єрними роботами. Тому спочатку не могли зрозуміти, чого хоче від них автор. “Чорнові” варіанти скульптур до обкладання мозаїкою виглядали досить дивно і іноді страшнувато: бетонно-сірі, з грубими, незвичайними формами.

Скульптури Костянтина Скритуцького - 10 цікавих фактів

Одного разу на майданчик навіть відвідав священик з церкви неподалік, якому не сподобався зовнішній вигляд кота-стоноги – в той час скульптура також була в процесі створення.

Приходили на майбутню дитячу площадку також і молоді люди спортивної зовнішності, яких тепер назвали б “тітушками”. Вони представляли сторону забудовника, який мав намір забудувати територію тоді ще майбутньої Пейзажній алеї, а отже, був незадоволений діями команди Скритуцького.

9 Для створення великої кількості скульптурних композицій Скритуцький використовував образи котів. Це і “Кіт з вилок” у Золотоворітському сквері, і коти на Пейзажці, і одна з перших робіт, “Липовий кіт”, яка до сьогоднішніх днів не зберігся.

Скульптури Костянтина Скритуцького - 10 цікавих фактів

Секрет простий: автор дуже любить кішок, у нього вдома живе відразу декілька представників цих хвостатих тварин. Одного кота Скритуцький підібрав в місті Моршин на Львівщині, де також працював над створенням дитячого майданчика на водну тематику в місцевому курортному парку.

10 Зараз Костянтин Скритуцький працює над новим проектом спільно з Klitschko Foundation – збирає серію відбитків долонь світових знаменитостей, які потім виставлять на аукціоні. Зараз серія налічує вже більше двох десятків відбитків. Серед них, наприклад, є відбиток американського актора і культуриста Арнольда Шварцнеггера.

За словами Скритуцького, така ідея не нова: саме завдяки креативній і плідній співпраці спортсменів і скульпторів до наших днів збереглися унікальні зразки часів античної Греції, які дозволяють досліджувати давню минулу епоху наочно.

Джерело – the-city.kiev.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest