Субота, 25 Листопада, 2023
Історія КиєваСпорт

Перше чемпіонство київського “Динамо” 1961 року

Битва за перше динамівське золото.

17 жовтня 1961 року київське «Динамо» вперше у своїй історії завоювало золоті медалі чемпіонату СРСР. Вирішальним поєдинком для «біло-синіх» стала зустріч із співвітчизниками – харківським «Авангардом» у передостанньому турі союзного чемпіонату.

Протягом 23-х років кияни були постійними учасниками футбольної першості країни, завоювавши три срібла й одну бронзу. Головні ж нагороди, золоті, незмінно діставалися московським командам – ​​«Динамо», «Спартаку» і ЦСКА, до яких в 1960 році приєднався «Торпедо», тоді як динамівці Києва в тому сезоні задовольнялися другим місцем. Але через рік мета, до якої «біло-сині» йшли тривалий час, була досягнута.

Перше чемпіонство київського "Динамо" 1961 року

У передостанньому турі 23-го чемпіонату СРСР динамівці приймали в Києві харківський «Авангард» – найбільш нерезультативну команду серед учасників фінального етапу. В активі підопічних Олександра Пономарьова було лише 26 забитих м’ячів, але і пропускали харків’яни найменше серед усіх – 24 голи (другий результат показало «Динамо»).

Раніше чемпіонської зустрічі в українській столиці розпочався матч у Ташкенті – між «Пахтакором» і «Торпедо», в якому сенсаційну мінімальну перемогу святкували господарі, що допомогло киянам, зігравши внічию, отримати чемпіонство достроково, адже в попередньому турі самі динамівці розписали з автозаводцями нічию – 1:1, не дозволивши головним конкурентам наблизитися до себе.

Перше чемпіонство київського "Динамо" 1961 року
Динамівці виступали на нинішньому НСК “Олімпійський”, який називався… стадіоном імені М. С. Хрущова. В тодішньому вигляді трибуни були одноярусними, вміщували 50 тисяч глядачів (це кількість місць для сидіння, але в принципі стадіон міг прийняти й 70 тисяч)

«Авангард» вирішував свої завдання – боровся за шосте місце, яке дозволяло футболістам отримати звання майстрів спорту, і зовсім не збирався поступатися співвітчизникам без бою. Непоступливі авангардівці не тільки надійно побудували оборонні редути, об які розбивалися ефектні комбінаційні атаки господарів, що грали в своєму найсильнішому складі, а й час від часу відповідали атакою на атаку.

Перше чемпіонство київського "Динамо" 1961 року

На старті поєдинку повести в рахунку могли саме харків’яни – Крощенко виходив один на один проти Макарова, але Турянчик в останній момент встиг винести м’яч на кутовий. У свою чергу, після сольного проходу міг забивати Базилевич, однак направив м’яч над штангою.

Гості ретельно опікали форвардів і атакуючих півзахисників «Динамо», сімома-вісьмома гравцями відтягуючись в оборону. Кияни намагалися пробити стіну «Авангарда» дальніми ударами, але і це виявилося непросто – габаритні захисники і досвідчений воротар встигали зреагувати.

В середині другого тайму голкіпера «Авангарда» Миколу Уграїцького, який справлявся з усіма спробами динамівців вразити його володіння, довелося замінити після «нокауту» від Віктора Каневського, котрий пробив прямо у воротаря.

На фінальний штурм воріт харків’ян вирушили Лобановський, Базилевич, Серебряников, Каневський і Трояновський, яких із глибини підтримували Сабо і Турянчик. Динамівці вели боротьбу не тільки на половині поля суперника, але і доходили до воротарського майданчика, проте м’яч, немов заворожений, ніяк не йшов у ворота. Авангардівцям вдалося стримувати технічних, швидких і винахідливих нападників господарів до фінального свистка, який зафіксував нульовий рахунок. Набравши 43 очки, динамівці Києва стали недосяжними для переслідувачів.

Перше чемпіонство київського "Динамо" 1961 року
Чемпіонат СРСР-1961. Підсумкова таблиця турніру за 1-10 місця

«Штрафний майданчик «Авангарда» витоптаний господарями поля до чорноти, фарба на штангах воріт Уграїцького облупилася від незліченних точних попадань, сам він змок і ледве стоїть на ногах після нескінченних стрибків. А рахунок 0:0, 0:0, 0:0… Стражданням гравців, воротаря, глядачів залишалося тривати хвилин 15, не більше, коли диктор тремтячим голосом повідомив: торпедівці програли в Ташкенті «Пахтакору» – 0:1» (Валерій Мирський, газета «Фінт», 1991 рік).

Перше чемпіонство київського "Динамо" 1961 року

«Назавжди запам’ятається вболівальникам сезон 1961 року: блискуча, просто віртуозна гра ветерана Олега Макарова, самовідданість захисників, не забудеться останній ювелірний підкат Василя Турянчика в матчі з «Авангардом», який врятував команду від вірного голу, і стрімкі, вибухові прориви Олега Базилевича, і своєрідна невимушена «хода» Валерія Лобановського, його неперевершені кутові, і мудра гра організатора атак, геніального тактика, одного зі «снайперів» чемпіонату Віктора Каневського, і надійного, невтомного, всюди встигаючого півзахисника та напівнападника Йожефа Сабо, і гарматні удари Андрія Біби… Багато хороших слів можна було б сказати про кожного гравця команди, але важко виділити когось із них… Перемога в чемпіонаті – перш за все результат старань всього колективу…» (газета «Київський комсомолець», 1961).

Перше чемпіонство київського "Динамо" 1961 року
Тренерська лава київського «Динамо» -1961 (зліва направо): старший тренер і начальник команди В’ячеслав Дмитрович Соловйов, тренери Віктор Васильович Терентьєв і Михайло Михайлович Коман.

67-тисячний стадіон потонув у морі овацій і під час динамівського кола пошани спалахнув знаменитими факелами, спорудженими з газет, довго не відпускаючи з поля своїх улюбленців. Вперше в історії радянського футболу, на очах рідних уболівальників, чемпіоном стала команда з України – гегемонію московських клубів перервало київське «Динамо».

Перше чемпіонство київського "Динамо" 1961 року

Чемпіонат СРСР-1961

«Динамо» (Київ) – «Авангард» (Харків) – 0:0

17.10.1961. Київ. РС ім. М. С. Хрущова. 67 000 глядачів

«Динамо»: Макаров, Кольцов, Щегольков, Сучков, Сабо, Турянчик, Базилевич, Серебряников, Каневський, Трояновський, Лобановський.

«Авангард»: Уграїцький (Власенко, 65), Соколов, Мар’єнко, Тодоров, Масленников, Ожередов, Нестеров, Костюк, Панфілов, Корольов, Крощенко (Хачатуров, 75).

Перше чемпіонство київського "Динамо" 1961 року

Ось як у вірші “Поздравление” привітав киян відомий свого часу поет Цезар Самойлович Солодар:

Во всех краях герои-новоселы
Меняют круто географию страны,
И мастера советского футбола
Такой традиции стремятся быть верны,
И вот за много, много лет впервые,
Меняя круто географию побед,
Ушли медали золотые в Киев,
Ушли к украинцам, неся Москвы привет!
Победы этой знаем мы истоки:
Упорство, мастерство и воля игроков,
И, поздравляя победивших земляков,
 -  «Реве та стогне Днiпр широкий».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest