Перша письмова згадка про Київ

«Київський лист» або перша письмова згадка про Київ на івриті.

«Київський лист» — рекомендаційний лист, виданий Мар Якову Бен Хануці хозарською юдейською громадою Києва. На думку першовідкривачів, даний лист є найдревнішим автентичним документом, написаним на території Київської Русі і може датуватися 10 ст. н. е.

Документ написаний гебрейською мовою і містить першу згадку про Київ у формі Qiyyōb (івр. קייב‎).

Перша письмова згадка про Київ
Скан Київського листа з колекції сайту Кембриджського університету.

Лист містить прохання до юдеїв інших міст пожертвувати кошти на викуп Мар Якова Бен Ханукки. Повідомляється, що він ніколи не був у потребі раніше, аж поки не поручився за брата, що взяв гроші у невірних. Брата вбили розбійники, і коли настав час повертати борг, заставника посадили у тюрму. Через рік громада викупила його за 60 монет, але для повного його звільнення потребувалося ще 40. Мар Якова Бен Ханукка з даним листом збирає суму, якої бракує. В кінці листа стоять підписи (імена) його упорядників. Всього 11 осіб.

Останнє слово написане древнім тюркським рунічним письмом. Можливо, це єдиний напис хозарською мовою, що дійшов до наших днів, який означає «Я прочитав (це)».

Перша письмова згадка про Київ
Напис з Київського листа давнім тюркським рунічним письмом

Лист був виявлений серед колекції давньогебрейських рукописів Каїрської Генізи професором університету Чикаго, Норманом Голбом (Norman Golb) у 1962 р.

Рукопис зберігається в бібліотеці Кембриджського університету. Він становить шматок пергаменту довжиною 22,5 см і шириною 14,4 см. В двох місцях лист пошкоджений, має сім вертикальних складок. Текст написаний на лицевій стороні, зворотний бік — порожній. Чорнило коричневе (вицвіле чорне). Текст займає 30 рядків.

Документ містить найдавнішу згадку про Київ, зафіксовану у формі Qiyyōb. Оскільки лист є прикладом приватної правової домовленості, то він становить велику цінність для вивчення давньоруської правової системи. Дає найраніше свідчення про існування на Русі боргового рабства. Висвітлює процедури закладу і поруки.

Джерело – Вікіпедія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest