Середа, 2 Жовтня, 2024
Історія КиєваНовини

Парковий міст, або місце для закоханих

З історії київських мостів – Парковий міст.

Парковий міст (не плутати з Парковий міст через Дніпро) – пішохідний місток у Києві, перекинутий через Петрівську алею, що сполучає Міський сад і Хрещатий парк.

Споруджений за проєктом Євгена Патона. Відкритий 22 листопада 1910 року. Один з перших розбірних металевих мостів країни. Серед киян поширено ще кілька назв цього мосту, як-от: «Міст закоханих», «Міст кохання», «Чортів місток» або «Малий міст Патона».

Парковий міст, або місце для закоханих

Будівництво мосту почалося влітку 1909 року за проєктом Євгена Патона. Міст мав металеву конструкцію та опирався на металеві палі (по три палі на кожну з чотирьох опор). Саму мостову конструкцію встановили у лютому 1910 року — на той час алея під ним ще не була заглиблена, тому міст опирався на землю.

Навесні та влітку ґрунт під мостом зрили. Заключне випробування провели у листопаді. Одна з процедур випробування полягала в завантаженні всього дерев’яного настилу шаром піску із розрахунку 400 кг на квадратний метр. Інша — у підвісці посередині мосту дроту з вантажем для визначення прогину. Всі параметри виявилися у нормі, ще й з запасом, що підтверджено актом.

Парковий міст, або місце для закоханих

Відразу після випробування, у 22 листопада 1910 року, міст відкрили (на інформаційній табличці помилково вказано, що міст побудовано 1912 року).

У роки громадянської війни дерев’яний настил мосту розібрали на дрова, проте у 1920-х його відновили. У 1930-ті роки на мосту з’явилися ліхтарні стовпи.

У 1983 році старі конструкції мосту було демонтовано й перевезено до Переяслава-Хмельницького у музей народної архітектури і побуту, а за їх зразком було встановлено нові.

7 травня 2013 року біля мосту був встановлений пам’ятник закоханим — італійцю Луіджі Педутто з міста Кастель-Сан-Лоренцо й українці Мокрині Юрзук з села у Кам’янець-Подільському районі (автори пам’ятника — скульптори Олександр Моргацький і Григорій Костюков). Луїджі та Мокрина познайомилися у австрійському військовому таборі у 1943 році, але після закінчення війни через залізну завісу розлучилися. 2004 року отримали змогу зустрітися знову.

Парковий міст, або місце для закоханих

У січні 2014 року внаслідок сутичок між протестувальниками Євромайдану і «Беркутом» міст було пошкоджено. Його відновлено зусиллями громади міста Коломия, про що при вході на міст свідчить табличка з таким текстом:

Парковий міст, або місце для закоханих

Цей міст відновлено силами громади м. Коломиї, як символічна данина шани та подяки киянам за їхню неоціненну підтримку і жертовну допомогу в революційних подіях 2013–2014 рр.

Слава Україні! Героям слава!

Саме до цього Київського містка приходять закохані пари і вішають замки зі своїми іменами, як символ їх міцної любові. Майже всі перила прикрашені цими замками.

замки на мосту

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest