Вівторок, 18 Червня, 2024
Історія КиєваНовини

Ланцюговий міст. Історія

Втрачений Київ – Миколаївський ланцюговий міст.

Миколаївський ланцюговий міст — перший капітальний міст через Дніпро у Києві, що існував у 1853—1920 роках.

Міст споруджений за проектом і під керівництвом британського інженера Чарльза Віньйоля. Будівництво мосту було розпочате 11 вересня (30 серпня за ст.) 1848 року після затвердження проекту імператором Миколою I, на честь якого міст й отримав свою назву. Металеві конструкції моста було виготовлено в Бірмінгемі.

Ланцюговий міст
Ескіз мосту, автор Чарльз Виньоль, виконав Джон Кук Борн, 1847

На п’яти облицьованих гранітом опорах-«биках» були споруджені портали у вигляді напівкруглих арок з баштами в стилі англійської готики. На опори помістили спеціальні короби, через які провели ланцюги з залізних ланок. Мостове полотно складалося з ґратчастих балок, які кріпилися до ланцюгів за допомогою залізних прутів. Фундаментом проміжних опор служив бетонний масив, закладений прямо на ґрунті в огородженій перемичками улоговині.

Міст завдовжки 776 м і завширшки 16 м був одним з найбільших архітектурних досягнень свого часу. Срібна модель мосту була виставлена у Лондоні на Всесвітній виставці 1851 року. Освячення моста збіглося з датою освячення пам’ятника князю Володимиру і відбулося 10 жовтня (28 вересня по ст. ст.) 1853 року.

Ланцюговий міст
Франц де Мезер. Міст, 1860-ті

Для пропуску суден міст мав розвідну частину біля правого берегу, що приводилася в рух поворотним колом за допомогою всього чотирьох осіб. Вона діяла протягом не всієї навігації. Тодішні судна нормально проходили під Ланцюговим мостом, і лише навесні, коли рівень води істотно піднімався, доводилося вдаватися до проходу під розвідною секцією. Наприкінці XIX століття внаслідок обміління Дніпра в районі розвідної секції, а також її недостатньої ширини, що ставало на заваді розвитку річкового судноплавства, було прийняте рішення про реконструкцію моста. Серед інших розглядався проект російського інженера професора Миколи Бєлелюбського з реконструкції поворотної секції. В результаті проведеного в 1897 році конкурсу був прийнятий проект київського інженера Аполлона Лоського. У червні—жовтні 1898 року проведена реконструкція моста. Розвідну секцію замінили стаціонарною, надбудували арку над центральною опорою, полотно моста підняли до центру на 11 футів (3,4 м), а фарватер річки поглибили. На час закриття руху по мосту переправа через Дніпро здійснювалася за допомогою двох поромів.

Продовженням Миколаївського ланцюгового мосту були Русанівські мости через лівобережну заплаву і Русанівську протоку.

30 (17) жовтня 1912 року по Ланцюговому мосту було започатковано рух бензотрамвая.

9 червня 1920 року за наказом генерала Е. Ридза-Сміглого міст був підірваний відступаючими польськими військами, відновити його за старим проектом не вдалося.

Ланцюговий міст
Ланцюговий міст в Києві, до 1898 року, поштова листівка
Ланцюговий міст
Ланцюговий міст в Києві, до 1898 року, поштова листівка
Ланцюговий міст
Ланцюговий міст в Києві, до 1898 року, поштова листівка
Ланцюговий міст
Ланцюговий міст в Києві, між 1898 і 1917 роками, поштова листівка

З цікавого

На світанку 14 серпня 1859 року диліжансом через Ланцюговий міст виїхав до Петербурга український поет Тарас Шевченко. Цією ж дорогою у травні 1869 року поет повернувся назад уже в домовині. По Ланцюговому мосту, випрягши коней з воза, його провезли студенти Університету святого Володимира і далі по набережній до церкви Різдва Христового на Подолі.

Ланцюговий міст
Ланцюговий міст, 1911 рік

А з правого берега міста, біля початку мосту, існувала Каплиця святого Миколая — для паломників, що прибували до міста з боку лівого берега, це був перший храм на Київській землі.

Ланцюговий міст
Ланцюговий міст
Ланцюговий міст
Зруйнований Ланцюговий міст в Києві, перша половина 1920-х років

10 травня 1925 року був відкритий новий міст балкової конструкції (за проектом Є. О. Патона) на опорах колишнього Ланцюгового мосту, що був названий на честь радянської партійної діячки Євгенії Бош.

Опори моста збереглися до середини 1960-х років, деякий час використовувалися для лінії електропередачі, вони були підірвані під час будівництва моста Метро, який спорудили трохи північніше.

Навесні 2010 року, внаслідок тимчасового пониження рівня води над поверхнею Дніпра можна було побачити залишки трьох опор Ланцюгового мосту.

Ланцюговий міст
Залишки опор Ланцюгового моста біля моста Метро в Києві, березень 2010 року
Ланцюговий міст
Залишки опор Ланцюгового моста біля моста Метро в Києві, березень 2010 року
Ланцюговий міст
Залишки опор Ланцюгового моста біля моста Метро в Києві, березень 2010 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest