Субота, 25 Листопада, 2023
Історія КиєваВідеолітопис

Київ на кадрах кінохроніки 1911 року

Візит Миколи II до Києва у вересні 1911 року.

Восени 1911 року до Києва прибув із Санкт-Петербурга імператор Микола II із сім’єю та всім двором. До зустрічі вінценосної делегації готувалися ретельно. Складено було значну програму перебування у Києві коронованих осіб: урочисті молебні, відвідування театрів, огляди військ, поїздка по Дніпру до Чернігова та безліч інших незвичайних заходів.

Київ на кадрах кінохроніки 1911 року
Прибуття імператора Миколи II на залізничний вокзал у м. Києві; імператор вітається з командувачем військ Київського військового округу генерал-ад’ютантом Н.І. Івановим. Серед присутніх – голова Ради міністрів П.А. Столипін, барон В.Б. Фредерікс та інші.
Київ. 11 вересня (29 серпня за ст.ст.) року. Фотоательє «К.Є. фон Ган та К».

Основним пунктом програми та головною метою приїзду царя до Києва було відкриття пам’ятника Олександру ІІ на Царській площі. Микола II приїхав до Києва 11 вересня (29 серпня за ст.ст.) 1911 року. Сама урочиста церемонія відбулася 12 вересня (30 серпня за ст.ст.) 1911 року, в день пам’яті святого князя Олександра Невського, на честь якого названо Олександром майбутнього імператора.

Відкривали пам’ятник у присутності власне імператора, прем’єр-міністра Петра Столипіна, обер-прокурора Святішого Синоду Володимира Саблера, шефа жандармів Павла Курлова, міністра освіти Льва Кассо, сина та спадкоємця болгарського царя Фердинанда, а також дрібніших чиновників; Угорщини, Бельгії, Великобританії, Греції, Данії, Італії, Німеччини, Ірану, Португалії, Франції, Швеції та Швейцарії. Простим людям під час урочистостей роздавали листівки із фоторепродукціями пам’ятника та його частин.

Святкування з нагоди відкриття у Києві пам’ятника було затьмарено вбивством прем’єр-міністра Петра Столипіна, якого 14 (1 за ст.ст) вересня 1911 року застрелив в оперному театрі терорист есер Дмитро Богров.

Візит був зафіксований на кадрах кінохроніках, яку здійснювала фірма «Пате». Можна побачити будинки, площі та киян того часу.

Сюжет складається з наступних частин:

– 11 вересня (29 серпня за ст.ст.) 1911 року. Прибуття до Києва їх величностей Государя Імператора та Государині Імператриці у супроводі прем’єр-міністра Петра Столипіна; Государ Імператор обходить фронт почесної варти 120 Бессарабського Великого Князя Михайла Олександровича полку; Відвідування Миколою ІІ Києво-Печерської лаври. Серед присутніх: імператриця Олександра Федорівна, великі княжни Ольга, Тетяна, спадкоємець Олексій, митрополит Київський та Галицький Флавіан, П.А. Столипін, великий князь Сергій Михайлович, великий князь Петро Миколайович, В.М. Орлов, В.А. Дедюлін, В.М. Коковцов, Є.А. Наришкіна; Літія над могилою народних героїв Кочубея та Іскри живіт свій за Віру, Царя та Батьківщину поклавших; Маріїнський палац. Проходження перед Його Величністю почесної варти.

– 12 вересня (30 серпня за ст.ст.) 1911 року. Микола ІІ на церемонії відкриття пам’ятника Олександру ІІ. Митрополит Київський та Галицький Флавіан освячує пам’ятник. Серед присутніх: Олександра Федорівна з дітьми, В. Б. Фредерікс, великий князь Сергій Михайлович, великий князь Іван Костянтинович, П.А. Столипін, В.А. Дедюлін, В.М. Коковцов, В.М. Орлов, Н.І. Іванов, статс-дама Є.А. Наришкіна; Микола II приймає парад військ з нагоди відкриття пам’ятника Олександру ІІ. Представники депутацій покладають вінки на пам’ятник; Від’їзд Миколи II після закінчення церемонії.

Київ на кадрах кінохроніки 1911 року
Прийом імператором Миколою II депутацій від волосних старшин Київської губернії. Серед присутніх – генерал-губернатор м. Києва Ф.Ф. Трепов, голова Ради міністрів П.А.Столипін, барон В.Б. Фредерікс та інші.
Фотоательє «К.Є. фон Ган та К».

Дата зйомки – 11 – 12 вересня (29 – 30 серпня за старим стилем)

Оператор – Володимир Добржанський

Виробництво – Московське представництво фірми Брати Пате

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest