П’ятниця, 18 Квітня, 2025
Вулиці КиєваНовини

До перейменування підготували шість Київських вулиць, включаючи Московську

На Постійній комісії з питань культури, туризму та інформаційної політики Київської міської ради було розглянуто питання щодо перейменування одразу шести вулиць.

30 січня на Постійній комісії з питань культури, туризму та інформаційної політики Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі – Комісія культури) було розглянуто питання щодо перейменування одразу шести вулиць. Які вулиці столиці можуть отримати нові назви досліджували журналісти UA-Times.

Замість поплічника кампанії Голодомору в Україні – жінка-воїн

У Святошинському районі столиці донині існує вулиця та й навіть провулок названий на честь «хлібозаготівельника» людських душ – Олексія Павленка, радянського партійного діяча, секретаря сільради села Біличі в період Великого голоду 1932-1933 рр.

«Сьогодні саме село перетворилося на однойменну частину міста, а назва вулиці, що увічнює пам’ять людини причетної до знищення сотень своїх односельчан лишилася», – говорить Ярослав Шибанов, секретар комісії з питань найменувань Департаменту суспільних комунікацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі – Комісія з найменування).

Втім, односельці Павленка ще за життя віддали йому належне. Партійний діяч був заколений вилами прямо в будівлі сільської ради під час спроби вивезти зібране зерно. За цю «відвагу» Павленку і дали місце на тутешніх вуличних дороговказах. Втім, тепер  з ініціативи істориків-краєзнавців, вулиця може отримати ім’я бійця армії УНР, першої жінки серед старшинського складу – Христини Сушко.

Христина була військовою лікаркою 6-ї січової дивізії армії Української народної республіки і стала героїнею бою з більшовиками, який влітку 1920 року відбувся під селищем Перга на Житомирщині. Будучи важко пораненою, Христина витягла кілька своїх побратимів з-під ворожого вогню і лише тоді втратила свідомість.

Решту свого життя, маючи серйозні проблеми зі здоров’ям, жінка віддала допомозі пораненим і скаліченим війною побратимам. Вважається першим військовим волонтером України.

Замість слюсара буде лікар

У радянський період розвитку нашого міста присвоювати назви вулиць було популярно не лише на честь партійних чи нуменклатурних діячів, але й на честь простих трударів. Так, в Солом’янському районі столиці й досі існує вулиця, названа на честь слюсара Петра Заломова – прототипа героя роману Максима Горького «Мать».

На думку члена Комісії з питань найменування Тиміша Мартиненка-Кушнянського, сьогодні місце Заломова має зайняти видатний киянин, лікар і меценат Теофіл Яновський.

Теофіл Гаврилович свого часу був одним з найпрогресивніших київських лікарів. Він лікував таких відомих митців, як Леся Українка, Марія Заньковецька та Іван Карпенко-Карий (Тобілевич).

Яновський був основоположником фтизіатрії (діагностики туберкульозу) на теренах України, а сьогодні на його честь може бути названа вулиця, що виходить до Національного інституту фтизіатрії і пульмонології, що вже носить його ім’я.

Московську перейменують на честь героя першої українсько-російської війни

Про постать Григорія Гуляницького пересічні кияни сьогодні можуть довідатися, певно, лише з підручників історії, а дарма.

Після смерті Богдана Хмельницького, Гуляницький був важливим політичним діячем Лівобережжя. За часів гетьманування наступника Хмельницького – Івана Виговського, Гуляницький був призначений гетьманом Сіверщини, безліч разів очолював повстання і походи проти гніту Російської імперії.

Навесні 1659 року протягом трьох місяців героїчно обороняв українську фортецю Конотоп від армій Московії, що допомогло українським військам зрештою отримати перемогу в Конотопській битві та звільнити Лівобережжя від руських військ.

За одноголосним рішенням Комісії з питань культури Київради ім’ям гетьмана вирішено назвати вулицю в історичній місцевості Жуляни, що донині носила назву тотожну державі, з якою Гуляницький воював усе своє життя. Це вже буде п’ята вулиця Московська в Києві, яка отримує нову назву. Ще раніше відповідні рішення були прийняті щодо аналогічних найменувань в Деснянському та Голосіївському районах столиці.

Інші перейменування

В ході розгляду порядку денного Комісії з питань культури також було запропоновано перейменувати:

– вулицю імені радянського політичного діяча Трохима Костюка на вулицю професора Київського університету, юриста-міжнародника Отто Ейхельмана, що був одним із співавторів Конституції УНР;

– вулицю радянського партійника Цилукідзе в Шевченківському районі на вулицю української поетеси Наталі Забілої;

– вулицю Молодогвардійську Солом’янському районі на вулицю генерала армії УНР Володимира Сікевича;

– провулок уже згаданого голови сільради села Біличі Олексія Павленка на провулок Мовчунівський, що походить від назви довколишньої місцевості – Мовчунівка.

Усі означені проекти рішення були підтримані міськими депутатами одноголосно. Виключення склала пропозиція щодо найменування вулиці Володимира Сікевича. За результатом додаткового обговорення було вирішено змінити найменування вулиці  на «Генерала Сікевича», а сам проект, у зв’язку з цим, відправити на доопрацювання.

Джерело та фото – UA-Times.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest