П’ятниця, 5 Липня, 2024
Історія Києва

Фонтан Слон. Історія

Забутий, один з символів старого Києва – фонтан Слон.

Знаходився – Піонерський (колишній Купецький), нині -Хрещатий парк.

Якщо в наш час нагадати сучасному жителю Києва про це фонтан, то в кращому випадку він потисне плечима – так, щось чув, якась допотопна історія. А між іншим, мова йде про символ міста ще не з таких і давніх часів, напевно самих суперечливих – радянських часів початку ХХ ст.

Фонтан Слон. Історія

У 1930-і сад почали перетворювати в великий палац піонерів. Втіленням метаморфози парку з Купецького в Піонерський займалися студенти будівельного інституту під керівництвом Заболотного.

Фонтан Слон. Історія
Фонтан Слон. Історія
1943

Зимові павільйони віддавалися під дитячі гуртки, на флагштоках розвивалися червоні стяги, а на ампірних постаментах біля входу завмерли піонери з сурмами. Природньо, в новому парку – нові фонтани. В результаті фонтани вийшли чудовими і добрими, адже парк, хоч і з ідеологічним комуністичним забарвленням, але все ж дитячий.

Фонтан Слон. Історія

Розробляв фонтани Фролов. Основною ідеєю стало щасливе дитинство, тому і теми скульптур вирішувалися відповідно до цієї ідеї. Це були діти, які грали і обливаючись водою, Мати, обливала дітей, милі каскадні грибочки, і, домінантна цього ансамблю, головний великий фонтан – власне Слон.

Фонтан Слон. Історія

Слон зайняв місце Аполлона, що стояв тут з царських часів. Є думка, що ідея фонтану зі слоном була взята з революційного роману В.Гюго “Знедолені”, де описаний знаменитий паризький фонтан – Слон з площі Бастилії.

З хобота київського Слона била майже шестиметровий струмінь води, доповнювали ефект зустрічні потоки вздовж бортика. Конструкція виявилася досить стійкою, фонтан один з небагатьох пережив військові бомбардування і після війни став чимось на зразок символу міста, що вижив, став символом відродження.

Фонтан “слон” на кадрах фільму “Шумі містечко”, 1939 рік.

Новим господарям парку – післявоєнній молоді, Слон теж припав до душі – у 50-ті роки біля фонтану розташовувалася найпопулярніший в місті танцмайданчик.

Фонтан Слон. Історія
Фонтан Слон. Історія
Фонтан Слон. Історія
1964
Фонтан Слон. Історія

Його любили зображувати на післявоєнних листівках, знімати у фільмах. Палац піонерів переїхав в інше місце. У 1979 році керівництвом КПУ було схвалено проект монумента, присвяченого “історичному возз’єднанню України з Росією” і арки “Дружби народів” і слоника було демонтовано.

Фонтан Слон. Історія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest