Брама Заборовського

Брама Заборовського або західні ворота Софії Київської.

Брама Заборовського — пам’ятка архітектури національного значення 18 століття, західний (з боку Золотих воріт) парадний в’їзд до резиденції київських митрополитів на території Софійського собору у Києві. Один із найяскравіших зразків українського бароко.

Брама Заборовського
Фото початку 20 століття.

Споруджена 1746 року під час масштабних реставраційно-будівельних робіт на території Софії Київської — ймовірно, архітектором Йоганом Шеделем. Замовник — київський митрополит Рафаїл Заборовський, знавець та любитель мистецтва, іменем якого і названо пам’ятку. Заборовський був освіченою людиною, захоплювався архітектурою і будівельною справою, добре креслив і малював. Для здійснення своїх широких будівельних задумів він привернув архітектора Йоганна Шеделя, який створив в Києві кілька визначних споруд. Брама Заборовського – одне з кращих творінь архітектора.

У 19 столітті, під час будівельного буму, брама опинилася у глухому провулку, рівень землі біля неї підвищився на метр. Через це у 1822—1823 роках пам’ятку майже повністю розібрано, арку збереженого східного фасаду замуровано цеглою, а прилеглий митрополичий двір перетворено в сад.

Від первісної брами зберігся тільки західний фасад. Решту розібрано у 19 столітті. 

Брама Заборовського

Археологічними розкопками 1957 року встановлено первісні планування та вигляд брами. Це була одноповерхова прямокутна будівля зі сторонами 16,67 м (з півночі на південь) та 13,46 м (зі сходу на захід), зведена з цегли на вапняному розчині. В центральній частині пролягав арковий проїзд завширшки 3,87 м, а з боків знаходилися кордегардії. Всі перекриття пам’ятки — склепінчасті, її увінчував двосхилий дах, обидва (східний та західний) фасади прикрашали фронтони.

Брама Заборовського

Збережений автентичний фасад оздоблено двома парами колон з коринфськими капітелями і завершено високим фігурним фронтоном із соковитим рослинним орнаментом, який імітує листя аканту й винограду, та гербом митрополита Рафаїла Заборовського.

На думку Дмитра Антоновича, брама:

«… зібрала всі примхи й усю безмежну вибагливість козацького бароко, всю його мальовничість і всі його архітектонічні нелогічності, химерність ламаних ліній, що очеркують фронтон, жагу до різьбарської пересиченості. З цих, здавалося б, невдячних елементів утворено цілість химерну, примхувату, але незвичайно мальовничу, принадну, затишну й красномовну».

Брама Заборовського
Брама Заборовського 1992 рік. Вид до реставрації
Брама Заборовського

Обмірами та кресленнями Брами в різні роки займалися архітектори А.І.Меленський, Я.А.Штейнберг, Н.І.Кресальний. Протягом певного часу проводилися поточні реставраційні роботи. За результатами досліджень 1982-1983 років в інституті “УкрНДІпроектреставрація” архітектором Раїсою Бикової був розроблений проект реставрації і відтворення пам’ятника в його первісному вигляді. На жаль, він не був реалізований через відсутність фінансування. Тільки на початку XXI століття проект був відкоригований архітектором Василем Безякіним. У проекті були представлені і пропозиції щодо пристосування відтвореної Брами під музейно-виставкові приміщення. Згідно із затвердженим науково методичною радою проекту і рекомендацій експертів ЮНЕСКО. 

У 1990 році в комплексі ансамблю Софії Київської пам’ятку занесено до Переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

З 2007 року за спеціальним дозволом ЮНЕСКО почалося відтворення споруди у первісному вигляді — для забезпечення її архітектурної цілісності. Землю трапецієвидного майданчика перед брамою вибрано на 1,2 м, з боку провулку влаштовано сходи вниз.

Брама Заборовського
Проїзд (в процесі реставрації).
Колони та сходи для спуску нижче рівня провулку.
Брама Заборовського

Сучасна Брама Заборовського – це відтворене під час реставраційних робіт 2007-2011 років будівля з автентичним західним фасадом, біля якого знижений рівень грунту. Барокові форми пам’ятника відтворені відповідно до обмірних креслень східного фасаду воріт, які архітектор А. Меленський виконав в 1819 році, коли кордегардії воріт ще не були розібрані.

Брама Заборовського
Західний фасад.

Використані матеріали – Вікіпедія, the-city.kiev.ua.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Pin It on Pinterest