Знесені історічні будівлі Києва у 2019 році.
2019-го місто втратило ще кілька старих будівель. Більшість з них пішли під знесення офіційно, з дозволу влади, і незабаром на їхньому місці з’являться сучасні хмарочоси.
Інші ж були знесені незаконно, всупереч судовим заборонам. А ще одне впало жертвою “реставраторів”. Про це повідомляє сайт “Сьогодні”.
Садиба на вул. Лабораторній, 9-Б
У центрі Києва в листопаді забудовники знесли пам’ятник архітектури і містобудування місцевого значення – старовинну садибу 19 століття, розташовану неподалік від метро “Палац Україна”.
Відомо, що з 2017 року будівлею володіє девелоперська компанія. У січні вони змогли через суд, через “невідповідність критеріям автентичності”, скасувати охоронний статус цього будинку, який він отримав у 2010 році від Міністерства культури і туризму України. До того ж, у жовтні Верховний Суд відкрив касаційне провадження у справі про зняття з цієї садиби статусу пам’ятки архітектури. Але забудовник, незважаючи на чинні приписи про заборону знесення, повністю знищив історичну будівлю заради будівництва. У КМДА заявили про намір звернутися до поліції, але втрачену будівлю, звісно, це не поверне.
Відзначимо, що знищена садиба досі перебуває в Державному реєстрі нерухомих пам’яток України. Що має з’явитися на її місці – невідомо. Як стверджують мешканці сусіднього будинку, житловий хмарочос, який будують впритул до історичних будинків, досі не має місця для паркінгу і внутрішнього двору.
Будівля водонасосної станції на вулиці Велика Васильківська, 137
У квітні 2019-го в столиці знесли унікальну пам’ятку науки і техніки початку ХХ століття. Через будівництва житлового комплексу біля станція метро “Либідська” забудовник знищив унікальну будівлю, побудовану ще 1908 року.
Водонасосна станція була створена для обслуговування артезіанських джерел пробурених в заплаві Либеді. Будівлю капітально відремонтували наприкінці 1990-х років і використовували за призначенням. Рішення про знесення будівлі підписали в КМДА 14 березня поточного року.
На місці унікальної будівлі збудують житловий комплекс заввишки від 6 до 15 поверхів з підземними паркінгами. До речі, по сусідству на вулиці Великій Васильківській, 141 знесли ще одну історичну будівлю 1930-х років у стилі конструктивізму – приміщення тягової підстанції. Його територію теж віддали під забудову житловими комплексами.
Будинок Артинова (вулиця Притисько-Микільська, 5)
Невелику кам’яну будівлю 1809-1811 року будівництва, за даними КМДА, мали відреставрувати, але зрештою в жовтні 2019-го розібрали дотла. Будівля розташована на території Флорівського монастиря (16 келія) і перебувала на балансі Київського науково-методичного центру з охорони, реставрації та використання пам’яток історії, культури і заповідних територій.
Будинок був оформлений у стилі класицизму і був яскравим зразком громадянської житлової архітектури Києва початку 19 століття. За радянських часів будинок використовувався як цивільний житловий. Неодноразово переплановувався. Прибудову середини 19 століття до північного фасаду розібрали.
“Роботи тут надскладні, оскільки потрібно спочатку розібрати деякі стіни і знову зібрати. На проведення повної реставрації будинку Артинова потрібно близько 2 років”, – повідомив директор Департаменту охорони культурної спадщини Олександр Никоряк.
Вартість проведення повної реставрації будинку Артинова становить близько 8 млн грн.