Вівторок, 8 Жовтня, 2024
Історія КиєваНайкраще

Як оздоблювали один з перших київських масивів – Першотравневий. Історія

Першотравневий масив та його оздоблення.

Одним з найперших київських масивів в кінці 1950-х – початку 1960-х був побудований Першотравневий. Назву свою він отримав від розташованого поруч та зараз вже зниклого кооперативного селища імені 1-го травня, що було засноване ще в 1925 році та поступово було замінене багатоповерхівками в 1960-х – 1980-х.

Забудовувати Першотравневий масив планували «сталінками» 406 серії – типовими проектами, розробленими ще на початку 1950-х. Проте в 1955 році почалася боротьба з надмірностями в архітектурі: з проектів прибирали класичні декоративні елементи – колони, карнизи та інше оздоблення. При цьому стелі залишалися високими, планування квартир залишалось просторим. Будинки цього періоду називали «обдирними», немов з них повіддирали декорації.

Але на Першотравневому масиві було вирішено зробити інакше – тут класичні декорації замінили орнаментами з керамічної плитки. З одного боку, це дозволяло уникнути звинувачень в надмірностях – бо це не колони. З іншого – кольорова плитка зайняла на фасаді саме ті місця, де початково планувалися декорації.

Оформлення було різноманітним: для Першотравневого масиву було розроблено 9 типів орнаментів для карнизів і 6 типів орнаментів для оформлення входів. Оздоблення відрізнялось – як між кварталами масиву, так і серед будинків окремого кварталу. Багато з них досі можна зустріти на будинках масиву. Це декоративне розмаїття стало однією з «фішок» масиву – в інших масивах Києва подібне оформлення, хоч іноді й зустрічається, але ніде не набуло такого масового поширення.

Детальна історія Першотравневого масиву, включаючи майже кожен окремий будинок, представлена в новій книзі Семена Широчина та Олександра Михайлика «Невідомі периферії Києва: Солом’янський район», яка вже написана, а її вихід можна наблизити, передплативши книгу (а також інші книги серії) тут: https://biggggidea.com/project/vidannya-knigi-iz-tsiklu-nevidomi-periferi-kieva/

Автор – Семен Широчин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest