“Велогонка Миру” 1986 року
Через десять днів після аварії на ЧАЕС, з 6 по 9 травня 1986 року, Київ приймав черговий етап «Велогонки миру».
Перший “радянський” етап 39-х міжнародних Велоперегонів Миру стартував 6 травня 1986 року, через десять днів після аварії на ЧАЕС, в Києві, в якому радіаційний фон перевищував норму в 500 разів.
Після першотравневого параду на Хрещатик, де власне і відбувся старт, на спортивне свято вийшли тисячі киян. З цієї нагоди в місті відбувся мітинг, який відкрив голова Київського міськвиконкому Валентин Згурський. Організатори заходу забезпечували прапорцями ряди піонерів, які повинні були вітати спортсменів. Чітко за розкладом включалися секундоміри; вулицями столиці їхали велосипедисти, журналісти писали бадьорі репортажі, не підозрюючи, що місто піддалося могутньої радіаційній атаці.
Ця подія відбулася за мовчазною злочинною згодою і київської, і кремлівської влади. Адже перше повідомлення ТАРС про аварію і рівнях радіації прозвучало лише 7 травня так: “Сталася аварія з частковим руйнуванням активної зони реактора. Рівень радіації не перевищив норми, встановленої Міністерством охорони здоров’я СРСР і МАГАТЕ. На території, яка безпосередньо межує з місцем аварії, рівень 10 -15 мР / год “.
Багатоденна велосипедна гонка (Київ-Варшава-Берлін-Прага, 2138 км) принципово відрізнялася від попередніх тим, що вперше стартувала в СРСР, і тим, що миру вона нікому не несла.
“Прекрасно пам’ятаю той день. Мені тоді було 12 років, був теплий сонячний день! Велогонка проходила біля нашого кварталу на Солом’янці і ми з друзями бігали дивитися її на Севастопольську площу. Незвичайні велосипеди з” цільними “колесами, різнобарвна форма велосипедистів просто заворожували. Вже ввечері (6 травня), батьки, йдучи з роботи схвильовано забирали всіх дітей додому. Їм повідомили про аварію. На наступний день всіх дітей з Києва відправляли хто куди міг! ” – згадує редактор нашого сайту.
Попри це, велогонка тривала три дні!