Синагога Бродського. Історія

З історії київських храмів – Синагога Бродського.

Синагога Бродського (їд. די בראדסקי שול אין קיעוו) — центральна синагога Києва.

Знаходиться за адресою – вулиця Шота Руставелі, 13.

У 1890-х роках у власника декількох цукрових заводів і мецената Лазаря Бродського назріла ідея будівлі своєї власної хоральної синагоги. Отримавши навесні 1897 року дозвіл у сенату Російської імперії, її відкрили 5 вересня (24 серпня за ст.ст.) 1898 року до п’ятдесятиріччя з дня народження Бродського.

1898 рік. Усередині синагоги Бродського
1900

Зведена була синагога за проектом інженера Георгія Шлейфера. Його другий будинок в Києві — драматичний театр Соловцова (зараз Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка). Протягом одного року найкраща в місті будівельна контора Лева Гінзбурга виконала усі роботи, які обійшлися приблизно у 150 тисяч рублів. На урочистому відкритті та освяченні новобудови були присутні губернатор Федір Трепов, міський голова Степан Сольський, купецький староста Микола Чоколов та інша влада міста.

1900
1901

У 1926 році синагогу закрили: будинок став клубом, потім — політшколою і військово-санітарним гуртком, а також школою кройки і гаптування. У 1955 році приміщення надали Київському академічному театру ляльок‎. Після цього з фасаду приміщення були зняті усі релігіозні орнаменти, які б нагадували жителям міста, що це синагога.

Будинок багато реконструювався. Проведена в середині 1970-х років реконструкція істотно змінила будинок: був добудований фасад і перебудований верхній поверх.

1974 рік. Київський академічний театр ляльок в будівлі Синагоги.

Після виходу в 1992 році Указу Президента України про повернення релігійним громадам культових будинків, що належали їм, уперше за багато років єврейська релігійна громада змогла відсвяткувати Хануку у синагозі Бродського. У 1997 році після клопотань Всеукраїнського єврейського конгресу і його керівника Вадима Рабіновича — ляльковий театр переселили.

14 березня 1989 при участі численних гостей відбулося урочисте відкриття відновленої Центральної синагоги Києва. У 2008 році єврейська громада святкувала 110 років синагоги.

Арон Га-Кодеш
Капорет перед Ковчегом Заповіту
Лампада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest