П’ятниця, 17 Травня, 2024
Історія Києва

Синагога Бродського. Історія

З історії київських храмів – Синагога Бродського.

Синагога Бродського (їд. די בראדסקי שול אין קיעוו) — центральна синагога Києва.

Знаходиться за адресою – вулиця Шота Руставелі, 13.

У 1890-х роках у власника декількох цукрових заводів і мецената Лазаря Бродського назріла ідея будівлі своєї власної хоральної синагоги. Отримавши навесні 1897 року дозвіл у сенату Російської імперії, її відкрили 5 вересня (24 серпня за ст.ст.) 1898 року до п’ятдесятиріччя з дня народження Бродського.

Синагога Бродського
1898 рік. Усередині синагоги Бродського
Синагога Бродського
1900

Зведена була синагога за проектом інженера Георгія Шлейфера. Його другий будинок в Києві — драматичний театр Соловцова (зараз Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка). Протягом одного року найкраща в місті будівельна контора Лева Гінзбурга виконала усі роботи, які обійшлися приблизно у 150 тисяч рублів. На урочистому відкритті та освяченні новобудови були присутні губернатор Федір Трепов, міський голова Степан Сольський, купецький староста Микола Чоколов та інша влада міста.

Синагога Бродського
1900
Синагога Бродського
1901

У 1926 році синагогу закрили: будинок став клубом, потім — політшколою і військово-санітарним гуртком, а також школою кройки і гаптування. У 1955 році приміщення надали Київському академічному театру ляльок‎. Після цього з фасаду приміщення були зняті усі релігіозні орнаменти, які б нагадували жителям міста, що це синагога.

Будинок багато реконструювався. Проведена в середині 1970-х років реконструкція істотно змінила будинок: був добудований фасад і перебудований верхній поверх.

Синагога Бродського
1974 рік. Київський академічний театр ляльок в будівлі Синагоги.

Після виходу в 1992 році Указу Президента України про повернення релігійним громадам культових будинків, що належали їм, уперше за багато років єврейська релігійна громада змогла відсвяткувати Хануку у синагозі Бродського. У 1997 році після клопотань Всеукраїнського єврейського конгресу і його керівника Вадима Рабіновича — ляльковий театр переселили.

14 березня 1989 при участі численних гостей відбулося урочисте відкриття відновленої Центральної синагоги Києва. У 2008 році єврейська громада святкувала 110 років синагоги.

Синагога Бродського
Арон Га-Кодеш
Синагога Бродського
Капорет перед Ковчегом Заповіту
Синагога Бродського
Лампада
Синагога Бродського
Синагога Бродського

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest