Понеділок, 10 Червня, 2024
Історія КиєваНайкращеФотолітопис

Перші фото Києва

Київ на перших фотографіях. 

На безмежних просторах Інтернету гуляє купа фото, які підписані як «перша фотографія Києва». Але не завжди там все вказано вірно, є різні неточності і як наслідок виникають суперечки на дану тему. Тому давайте спробуємо розібратись разом, хто ж першим зафіксував нашу столицю на фото.

Офіційно вважається, що перший в Києві і, ймовірно, один з перших в Україні, фотознімків, зробив в 1852 році фотограф – англієць Роджер Фентон.

Роджер Фентон, піонер фотографії, народився в Англії в Ланкаширі в сім’ї банкірів. Закінчив Оксфордський університет зі ступенем бакалавра мистецтв. Потім навчався в Парижі в студіях різних художників живопису, після повернення в Лондон також навчався мистецтву малювання. Вперше він побачив фотографію на виставці в Гайд-парку в 1851 році і був дуже вражений. І вже через рік він фотографував види Англії й почав кар’єру як один з перших професійних фотографів.

Історія поїздки Роджера Фентона до Києва така. Фентон разом з британським художником, гравером і фотографом Джоном Борном був запрошений до Києва англійцем, інженером Чарльзом Віньйолем, за проєктом якого в Києві, через Дніпро був збудований Ланцюговий міст (варто зазначити, що Віньйоль і сам був фотографом-аматором). Щоб зафіксувати це чудове творіння 24 вересня 1852 року Фентон і Борн прибули до Києва. У Києві Фентон фотографував завершення будівництва ланцюгового мосту, а також різні місця у Києві.

У 1852 році, в Англії, Фентон представив свої фотографії, зроблені в Києві, а в наступному, 1853 року продемонстрував їх на виставці в Королівській спілці мистецтв. Зберігся і знімок Ланцюгового моста, який зробив Джон Борн. Правда датований він 1853 роком.

Здавалося б усе зрозуміло. Але є одне але. Річ у тому, що Джон Борн був офіційним фотографом Віньйоля і той запросив Борна фотографувати увесь процес будівництва мосту. Саме Борн малював для Віньйоля ескізи мосту, перший з яких був ще в 1847 р. Сам міст було збудовано протягом 1848-1853 р. Якщо вірити англійській Вікіпедії, то Борн робив малюнки та пізніше щотижневі фотографії кожного етапу його будівництва. Отже, фото мосту робилися і до 1852 року.

Автору фейсбук спільноти “Ретро-Київ” вдалось відшукати інформацію, що фото Борна 1849-1850рр. зберігаються зараз в одній з бібліотек Санкт-Петербурга.

Як розповіла завідуюча фонду рідкісних книг і рукописів: «В Фонде редких книг и рукописей нашей библиотеки есть собрание из 28 калотипий (так наз. перші фотографії) разного формата, отражающих процесс строительства моста за сезоны 1849-50. Travaux du Pont Suspendu sur le Dniepr à Kieff. Vues calotypées du prgres des Travaux dédiés à S. M. Impériale Nicholas I. Empereur de toutes les Russies. Campagnes de 1849 et 1850. Снимки в плохом состоянии, они очень сильно выцвели от времени. Также, у нас имеются две акварели Дж. Борна с перспективой и профилем моста 1847 года и лист с профилем и деталями моста 1847 года, с автографом Чарлза Виньоля». Також завідуюча цього фонду додала, що копіювання даних матеріалів неможливе з огляду на їх фізичний стан, а також розміри окремих матеріалів.

Фото Києва – простий знімок на смартфон одного з калотипів Борна. Вже трохи оброблене. Тому, по суті – найперше фото Києва, яка відоме на цей час, хоч і в поганій якості, датується 1849-1850 роками.

Перше фото Києва зроблене Джоном Борном. 1849-1950 роки.

Перші фото Києва
Перше фото Києва. 1849-1850 роки.

Перші фото Києва, зроблені Фентоном. 1852 рік.

Перші фото Києва
Те саме портфоліо у якому, можливо, зберігаються найперші фотографії Києва.
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва
Перші фото Києва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest