Перші фото Києва

Київ на перших фотографіях. 

На безмежних просторах Інтернету гуляє купа фото, які підписані як «перша фотографія Києва». Але не завжди там все вказано вірно, є різні неточності і як наслідок виникають суперечки на дану тему. Тому давайте спробуємо розібратись разом, хто ж першим зафіксував нашу столицю на фото.

Офіційно вважається, що перший в Києві і, ймовірно, один з перших в Україні, фотознімків, зробив в 1852 році фотограф – англієць Роджер Фентон.

Роджер Фентон, піонер фотографії, народився в Англії в Ланкаширі в сім’ї банкірів. Закінчив Оксфордський університет зі ступенем бакалавра мистецтв. Потім навчався в Парижі в студіях різних художників живопису, після повернення в Лондон також навчався мистецтву малювання. Вперше він побачив фотографію на виставці в Гайд-парку в 1851 році і був дуже вражений. І вже через рік він фотографував види Англії й почав кар’єру як один з перших професійних фотографів.

Історія поїздки Роджера Фентона до Києва така. Фентон разом з британським художником, гравером і фотографом Джоном Борном був запрошений до Києва англійцем, інженером Чарльзом Віньйолем, за проєктом якого в Києві, через Дніпро був збудований Ланцюговий міст (варто зазначити, що Віньйоль і сам був фотографом-аматором). Щоб зафіксувати це чудове творіння 24 вересня 1852 року Фентон і Борн прибули до Києва. У Києві Фентон фотографував завершення будівництва ланцюгового мосту, а також різні місця у Києві.

У 1852 році, в Англії, Фентон представив свої фотографії, зроблені в Києві, а в наступному, 1853 року продемонстрував їх на виставці в Королівській спілці мистецтв. Зберігся і знімок Ланцюгового моста, який зробив Джон Борн. Правда датований він 1853 роком.

Здавалося б усе зрозуміло. Але є одне але. Річ у тому, що Джон Борн був офіційним фотографом Віньйоля і той запросив Борна фотографувати увесь процес будівництва мосту. Саме Борн малював для Віньйоля ескізи мосту, перший з яких був ще в 1847 р. Сам міст було збудовано протягом 1848-1853 р. Якщо вірити англійській Вікіпедії, то Борн робив малюнки та пізніше щотижневі фотографії кожного етапу його будівництва. Отже, фото мосту робилися і до 1852 року.

Автору фейсбук спільноти “Ретро-Київ” вдалось відшукати інформацію, що фото Борна 1849-1850рр. зберігаються зараз в одній з бібліотек Санкт-Петербурга.

Як розповіла завідуюча фонду рідкісних книг і рукописів: «В Фонде редких книг и рукописей нашей библиотеки есть собрание из 28 калотипий (так наз. перші фотографії) разного формата, отражающих процесс строительства моста за сезоны 1849-50. Travaux du Pont Suspendu sur le Dniepr à Kieff. Vues calotypées du prgres des Travaux dédiés à S. M. Impériale Nicholas I. Empereur de toutes les Russies. Campagnes de 1849 et 1850. Снимки в плохом состоянии, они очень сильно выцвели от времени. Также, у нас имеются две акварели Дж. Борна с перспективой и профилем моста 1847 года и лист с профилем и деталями моста 1847 года, с автографом Чарлза Виньоля». Також завідуюча цього фонду додала, що копіювання даних матеріалів неможливе з огляду на їх фізичний стан, а також розміри окремих матеріалів.

Фото Києва – простий знімок на смартфон одного з калотипів Борна. Вже трохи оброблене. Тому, по суті – найперше фото Києва, яка відоме на цей час, хоч і в поганій якості, датується 1849-1850 роками.

Перше фото Києва зроблене Джоном Борном. 1849-1950 роки.

Перше фото Києва. 1849-1850 роки.

Перші фото Києва, зроблені Фентоном. 1852 рік.

Те саме портфоліо у якому, можливо, зберігаються найперші фотографії Києва.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest