Понеділок, 4 Березня, 2024
Історія Києва

Пам’ятник Пилипу Орлику. Історія

З історії київських пам’ятників – пам’ятник Пилипу Орлику.

Пам’ятник Пилипу Орлику — монумент на честь українського політичного діяча і гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика.

Пам’ятник встановлений у так званому “урядовому кварталі” на початку скверу на перетині вулиць Липської та Пилипа Орлика перед будівлею Верховного Суду, за адресою – вулиця Пилипа Орлика, 8.

Пам'ятник Пилипу Орлику

Пилип Орлик (1672-1742) – видатний державний і політичний діяч, який віддав все своє життя боротьбі за суверенітет і незалежність України. За роки навчання в Києво-Могилянській академії Орлик одержав глибокі знання з латинської, грецької, польської та інших мов, завдяки чому у 20 років став консисторським писарем Київської митрополії, а в 1706 році став на чолі генеральної військової канцелярії. Пилип поступово наближався до кола сподвижників гетьмана Івана Мазепи. Він, як інтелектуал, справив позитивне враження на гетьманське оточення і на самого Івана Мазепу.

Після смерті гетьмана Івана Мазепи козацька старшина обрала (5 квітня 1710 року) Пилипа Орлика гетьманом Правобережної України. Під час цих виборів були проголошені складені ним “Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького” (Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus Zaporoviensis), що одержали в українській історіографії назву “Конституція Пилипа Орлика”.

Пам'ятник Пилипу Орлику

Конкурс проектів монумента почався в 2006 році, проте безпосередні роботи почалися лише в 2011 році після звернення суддів Конституційного суду до президента з проханням прискорити зведення культурного об’єкта до річниці від дня прийняття Конституції України.

Пам'ятник Пилипу Орлику
На відкритті пам’ятника. 24 червня 2011 року.

За словами тодішнього голови Київської міської державної адміністрації Олександра Попова, на роботи по зведенню пам’ятника і впорядкування прилеглого скверу витрачено приблизно 9-10 млн грн з державного бюджету.

Урочисте відкриття відбулося 24 червня 2011 року (28 червня – День Конституції), в рамках заходів, присвячених 300-річчю підписання Конституції Пилипа Орлика (1710), і було приурочене 15-річчю прийняття Конституції України.

Пам'ятник Пилипу Орлику
На відкритті пам’ятника. 24 червня 2011 року.

Монумент створив авторський колектив скульптора, народного художника України, дійсного члена академії мистецтв України Анатолія Куща та заслуженого архітектора України, члена академії архітектури Олега Стукалова.

Як пояснив один з авторів пам’ятника народний художник України скульптор Анатолій Кущ, “немає волі без того, щоб її захищати”.

Пам'ятник Пилипу Орлику

Пам’ятник являє собою культурну композицію, що складається з двох елементів: пам’ятника гетьману і козацької атрибутики — біля постаменту встановлена бандура, на постаменті — надірваний прапор, який розвівається, а також козацькі шаблі.

Орлик зображений у багатому вбранні XVIII століття, ліва рука спирається ну тумбу з паперами і булавою, а у правій руці — перо. За словами Куща, одяг і атрибути історично ідентичні. На постаменті пам’ятника також встановлено родовий герб гетьмана.

Пам'ятник Пилипу Орлику
Пам'ятник Пилипу Орлику
Пам'ятник Пилипу Орлику
Пам'ятник Пилипу Орлику
Пам'ятник Пилипу Орлику
Пам'ятник Пилипу Орлику
Пам'ятник Пилипу Орлику

Культурна композиція виконана з бронзи і граніту. Вона розташована таким чином, що між пам’ятником Орлику та прапором є прохід, за яким починається сквер.

Джерела – Вікіпедія, kiev-foto.info

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest