Неділя, 3 Березня, 2024
Історія КиєваМистецтво

Пам’ятник Марії Примаченко

З історії київських пам’ятників – пам’ятник Марії Примаченко.

Пам’ятник Марії Примаченко в Києві знаходиться недалеко від Львівської площі, в парку перед будівлею Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури.

Відкриття відбулося 24 червня 2009 року, до 100-річчя від дня народження художниці. До слова, ЮНЕСКО оголосила 2009-й Роком Марії Примаченко.

Пам’ятник Марії Примаченко є бронзову фігуру дівчинки, встановлену на постамент у вигляді округлого каменя. На ньому зображені знамениті персонажі художниці: чорний звір і гороховий лев.

Автор: скульптор Федір Богинський.

Адреса: Вознесенський узвіз, 20.

Марія Примаченко (1909-1997) – видатна українська художниця, майстер народно-декоративного розпису, представник «народного примітиву» («наївного мистецтва»). Народилася в селі Болотня на Київщині в простій селянській родині. Її родичі були творчо обдарованими людьми: бабуся розписувала писанки, батько був теслею-віртуозом, майстром-різьбярем, мати майстринею вишивання. Від неї і перейняла художниця вміння створювати той чарівний, характерний для українських майстринь орнамент.

Популярність до Марії Примаченко прийшла в 1936 році – за малюнки «Звірі з Болотні» їй присудили диплом I ступеня на Всеукраїнській виставці народного мистецтва в Києві. У 1960 році її оригінальні роботи були представлені на виставці декоративних творів у Москві під час Декади української літератури і мистецтва. Тоді до художниці знову прийшла велика популярність.

Справжнім шедевром серії робіт про звірів став «Гороховий звір» (1977 рік). Марії було майже 70 років, коли народилася ця по-дитячому наївна істота. У нього великі вуха і грива як у лева, тулуб прикрашають червоні «яблука», на лобі, переніссі і щоках – трикутники веснянки і рожеві лапи, що закінчуються чи то кігтями, то чи клешнями.

Пам'ятник Марії Примаченко
М. Примаченко. «Гороховий звір» (1977 рік)

Марія була ще й талановитою поетесою – свої роботи вона підписувала підписи короткими примовками. Крім живопису і вишивання також займалася керамікою, ілюструвала книги.

Останні роки життя хвороба прикувала Марію до ліжка, але вона продовжувала малювати. У 1986 році вона створила вражаючу чорнобильську серію. Рідне село Марії Приймаченко розташовано в 30-кілометровій зоні від Чорнобиля. Тому проблеми і біди багатьох чорнобильців вона знала дуже добре. Цикл робіт, присвячений цій трагедії, розійшовся по світу.

Пам'ятник Марії Примаченко
М. Примаченко. “Чорний звір”

Важко повірити, але Марія Примаченко не мала професійної освіти. Вона була удостоєна звань народний художник УРСР і заслужений діяч мистецтв УРСР, відзначена Державною премією УРСР ім. Т. Шевченка.

Талант української народної майстрині визнали художники в усьому світі. Її твори з незмінним успіхом експонуються також на всесвітніх виставках у Києві, Парижі, Варшаві, Монреалі, Празі, Софії.

У 2018/2019 році малюнки звірів Марії Примаченко прикрасили новорічне містечко на Контрактовій площі.

Пам'ятник Марії Примаченко

Пам'ятник Марії Примаченко
Пам'ятник Марії Примаченко
Пам'ятник Марії Примаченко
Пам'ятник Марії Примаченко
Пам'ятник Марії Примаченко

Джерело – kiev-foto.info

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest