Вівторок, 1 Жовтня, 2024
Історія Києва

Пам’ятник Тетяні Маркус

З історії київських пам’ятників – Пам’ятник Тетяні Маркус.

Пам’ятник Тетяні Маркус — пам’ятник 21-річній Тетяні Маркус (єдина жінка отримала звання Герой України за участь у війні) розташований в Києві у Бабиного Яру.

Пам'ятник Тетяні Маркус
Пам’ятник Тетяні Маркус

Тетяна Маркус (1921 – 1943) – героїня київського підпілля в роки Другої світової війни. Із захопленням Кишинева румунами (1941 р.) повернулася до Києва, де з перших днів окупації міста почала брати активну участь у підпільній діяльності. Вона була зв’язковою підпільного міськкому та членом диверсійно-винищувальної групи. Неодноразово брала участь у диверсійних актах проти гітлерівців. За час своєї діяльності Таня Маркус знищила кілька десятків німецьких солдатів та офіцерів (серед них — головного гауляйтера Києва). 22 серпня 1942 року її було схоплено береговою охороною Вермахту під час спроби переправитися через Дніпро. Протягом 5 місяців її піддавали жорстоким тортурам гестапо, але вона нікого не видала. 29 січня 1943 року Таня Маркус була розстріляна.

Пам'ятник Тетяні Маркус
Тетяна Маркус

2006 року за особисту мужність та героїчну самопожертву, стійкість духу у боротьбі з фашистськими загарбниками у Другій світовій війні 1939-1945 років, їй посмертно було присвоєно Звання Герой України. До речі, Тетяна Маркус – єдина жінка, яка отримала звання Герой України за участь у війні.

1 грудня 2009 року був відкритий пам’ятник Тетяні Маркус. Його збиралися відкрити ще 29 вересня, але через труднощі з місцем та матеріалами відкриття довелося перенести. Ініціатор створення пам’ятника Ілля Левітас понад 50 років вимагав увічнення імені дівчини (з 1956 року). Своє ім’я на пам’ятнику І. Левітас увічнювати не став, а напис, виконаний українською мовою, говорить «З ініціативи Єврейської конфедерації України та фонду “Пам’ять Бабиного Яру». На відкритті було безліч присутніх, серед них — публічні особи: президент «Фонду пам’яті “Бабиного Яру”» Ілля Левітас, міський голова Києва Леонід Черновецький, Геннадій Удовенко (голова Ради з питань етнополітики при Президентові України), Сергій Максимов (співпрезидент Єврейської конфедерації України) та Надзвичайний та Повноважний посол Ізраїлю Зіна Калай-Клайтман. Відкриття пам’ятника проведено президентом України.

Монумент створено скульптором В. Медведєвим, архітектором Є. Костіним коштом приватних осіб. Пам’ятник Тетяні Маркус виконаний з бронзи і є фігурою дівчини, зі стиснутими кулаками біля колючого дроту. П’єдестал виконаний із сірого граніту.

Пам'ятник Тетяні Маркус
Пам'ятник Тетяні Маркус
Пам'ятник Тетяні Маркус
Пам'ятник Тетяні Маркус
Пам'ятник Тетяні Маркус

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest