Пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932—1933 років на Михайлівській площі
З історії київських пам’ятників – Пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932—1933 років.
Пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 років знаходиться на Михайлівській площі біля стін Михайлівського Золотоверхого монастиря.
Його створення присвячено 60-м роковинам страшних подій в історії нашого народу. За період організації радянською владою штучного голоду шляхом відбору у сільських жителів України всього врожаю, включаючи навіть мінімальні запаси для утримання сім’ї, трагічно загинули близько 3,5 мільйона осіб. Лише у Києві за 1932-1933 роки за різними даними від голоду загинуло понад 100 тисяч.
Меморіал було відкрито 12 вересня 1993 року у рамках загальнонаціональних заходів щодо увічнення пам’яті загиблих під час Великого Голоду. Того дня його освятив священник Української Православної Церкви Київського Патріархату Сергій Ткачук із благословення Патріарха Київського Володимира (Романюка).

Символізує собою хрест, матір-берегиню, як символ України, з опущеними від розпачу руками й дитиною на грудях.
Стела з сірого граніту стоїть на невисокому гранітному постаменті. В ній висічений отвір у формі широкого хреста, в якому закріплена стилізована постать Богоматері з чорного металу (бронзи). В центрі Богоматері на просвіт вирізаний силует дитини з широко розведеними руками (за принципом канонічної іконної композиції «Богоматір Одигітрія»). У верхній частині стели на камені викарбувано дати «1932, 1933». До підніжжя пам’ятного знаку насипано землю, привезену з усіх областей України та Автономної Республіки Крим.
Щороку у четверту суботу листопада, коли по всій країні відбуваються жалобні заходи, присвячені Дню пам’яті жертв голодоморів, тисячі киян приходять до меморіалу зі свічками, квітковими композиціями з пшеничними колосками, щоби вшанувати пам’ять невинно загиблих співвітчизників.
Автори: скульптор В. Перевальський, архітектор Н. Кислий.



