Обеліск місту-герою Києву. Історія
Обеліск місту-герою Києву розташований на Галицькій площі та відкриває найдовший в місті проспект Берестейський.
Площа, початок проспекту і сорокаметрова стела фактично створюють гігантський ансамбль, що символізував перемогу Радянського Союзу у Другій світовій війні.
На Галицькій площі, яка за радянських часів мала назву площа Перемоги (1952-2023рр.), знаходився величезний базар, який кияни називали Єврейським базаром, або скорочено Євбазом. Після завершення Другої світової війни влада вирішила припинити багатовікову торгівлю і повністю перепланувати площу, спорудивши тут “монумент возз’єднання українського народу в єдиній українській радянській державі”. У 1949 році якраз відсвяткували десятиріччя з дня входження Західної України до складу УРСР, так що назва площі була співзвучною. Провели масштабний мітинг, на якому тодішній глава Ради міністрів УРСР Дем’ян Коротченко розрізав стрічку і відкрив пам’ятний знак на місці майбутнього пам’ятника.
Але зі спорудженням монументу не склалося. Деякі дослідники-києвознавці схильні вважати, що пам’ятник не був встановлений через що тривала на Західній Україні партизанська війна УПА проти радянської окупації. Як би там не було, але на початку 1950-х років базар на площі ліквідували, і в 1952 році вона отримала нову назву – на честь перемоги над гітлерівським режимом. Камінь, що нагадував про нездійсненний проєкт, ще довго сиротливо стояв посеред площі, а напис на ньому майже стерли вітри й дощі.
В кінці 1950-х прямо посеред проїжджої частини нового простору зеленбудівці зробили велику клумбу. На ній встановили композицію у вигляді радянського супутника, що облітає земну кулю. Це були часи величезного захоплення космосом, коли Радянський Союз почав активно опановувати космічними просторами і ще до польоту Юрія Гагаріна в багатьох місцях таким чином славилися досягнення СРСР в цій галузі.
У 1961 році Києву було присвоєно звання міста-героя, атрибутом якого була Золота Зірка. Цю нагороду столиця України отримала за героїчну оборону від нацистських загарбників в липні-вересні 1941 року. Оборона коштувала життя тисячам захисників, але дозволила зупинити гітлерівський бліцкриг і на деякий час затримати наступ на Москву. У 1968 році вже ставший непотрібним камінь прибрали з площі. На його місці, поруч з наземним пішохідним переходом, зробили клумбу і встановили тимчасовий пам’ятник – невеликий, близько 10 метрів у висоту, обеліск із Золотою Зіркою і емблемами радянських військ.
40-метровий обеліск на честь Міста-героя Києва первісно призначався для площі Жовтневої революції (сучасний Майдан Незалежності). Там навіть спорудили фанерний макет, аби подивитися як він виглядатиме в ансамблі забудови. Монумент губився, йому не вистачало виразності, тож було прийняте рішення про пошук нової локації.
Варто зазначити, що спорудження обеліску було передбачено ще генеральним планом Києва 1959 року. Але остаточно задум був реалізований тільки в 1982 році до святкування 1500-річчя Києва. Цьому передував архітектурний конкурс, на якому переміг проект архітекторів Володимира Лашко і Леоніда Семесюка. У центрі площі Перемоги, над новим підземним переходом, встановили 40-метровий обеліск з білого каменю, увінчаний бронзовою позолоченою зіркою діаметром три метри. Нижче на стелі зображений орден Леніна, а під ним, за проектом, – золотими літерами текст Указу про присвоєння Києву звання міста-героя в обрамленні гірлянди Слави, висіченим з каменю. Біля підніжжя обеліска встановили подіум для покладання вінків і квітів. Завершили композицію гігантські цифри “1941” і “1945”, які закріпили на дахах двох житлових будинків-близнюків, які відкривають проспект Перемоги з парної і непарної сторін. До речі, сучасна частина проспекту між площею і Повітрофлотським шляхопроводом до відкриття стели адміністративно належала бульвару Шевченка, і дома тут мали відповідні номери по бульвару.
І в наш час пам’ятник фактично є композиційним центром площі Перемоги, але після нападу Росії на Україну у 2014 році та початку декомунізації розпочалися дискусії з приводу його демонтажу. У 2016 році почали відвалюватися частини мармурового облицювання, тоді стелу огородили лісами і знову підняли питання про доцільність існування споруди. Але все-таки обеліск реставрували і залишили на своєму місці.
Після повномасштабного вторгнення російських військ на територію України 24 лютого 2022 року роботи з декомунізації київських споруд були прискорені.
У квітні 2022 року з обеліску прибрали зображення Володимира Леніна. 15 вересня 2023 року прибрали зірки на бічних сторонах обеліска та анотаційну дошку російською мовою. А також змінили напис «1941» на «1939» – рік, коли почалася Друга світова війна.
4 листопада 2023 року з обеліску демонтували радянську зірку.
Використані матеріали – oktv.ua