Середа, 29 Травня, 2024
Історія КиєваНайкраще

Обеліск місту-герою Києву. Історія

Обеліск місту-герою Києву розташований на Галицькій площі та відкриває найдовший в місті проспект Берестейський.

Площа, початок проспекту і сорокаметрова стела фактично створюють гігантський ансамбль, що символізував перемогу Радянського Союзу у Другій світовій війні.

Обеліск місту-герою Києву
Обеліск на честь міста-героя Києва. 1980-і роки

На Галицькій площі, яка за радянських часів мала назву площа Перемоги (1952-2023рр.), знаходився величезний базар, який кияни називали Єврейським базаром, або скорочено Євбазом. Після завершення Другої світової війни влада вирішила припинити багатовікову торгівлю і повністю перепланувати площу, спорудивши тут “монумент возз’єднання українського народу в єдиній українській радянській державі”. У 1949 році якраз відсвяткували десятиріччя з дня входження Західної України до складу УРСР, так що назва площі була співзвучною. Провели масштабний мітинг, на якому тодішній глава Ради міністрів УРСР Дем’ян Коротченко розрізав стрічку і відкрив пам’ятний знак на місці майбутнього пам’ятника.

Обеліск місту-герою Києву
Голова Ради міністрів УРСР Д. Коротченко розрізає стрічку на урочистому мітингу. 30 жовтня 1949 року

Але зі спорудженням монументу не склалося. Деякі дослідники-києвознавці схильні вважати, що пам’ятник не був встановлений через що тривала на Західній Україні партизанська війна УПА проти радянської окупації. Як би там не було, але на початку 1950-х років базар на площі ліквідували, і в 1952 році вона отримала нову назву – на честь перемоги над гітлерівським режимом. Камінь, що нагадував про нездійсненний проєкт, ще довго сиротливо стояв посеред площі, а напис на ньому майже стерли вітри й дощі.

Обеліск місту-герою Києву
Тільки відкритий пам’ятний камінь на місці монумента, який так й не побудували. 30 жовтня 1949 року

В кінці 1950-х прямо посеред проїжджої частини нового простору зеленбудівці зробили велику клумбу. На ній встановили композицію у вигляді радянського супутника, що облітає земну кулю. Це були часи величезного захоплення космосом, коли Радянський Союз почав активно опановувати космічними просторами і ще до польоту Юрія Гагаріна в багатьох місцях таким чином славилися досягнення СРСР в цій галузі.

Обеліск місту-герою Києву
Інсталяція “Супутник” на площі. Август 1960 року

У 1961 році Києву було присвоєно звання міста-героя, атрибутом якого була Золота Зірка. Цю нагороду столиця України отримала за героїчну оборону від нацистських загарбників в липні-вересні 1941 року. Оборона коштувала життя тисячам захисників, але дозволила зупинити гітлерівський бліцкриг і на деякий час затримати наступ на Москву. У 1968 році вже ставший непотрібним камінь прибрали з площі. На його місці, поруч з наземним пішохідним переходом, зробили клумбу і встановили тимчасовий пам’ятник – невеликий, близько 10 метрів у висоту, обеліск із Золотою Зіркою і емблемами радянських військ.

Обеліск місту-герою Києву
Тимчасовий обеліск місту-герою. 1976 рік

40-метровий обеліск на честь Міста-героя Києва первісно призначався для площі Жовтневої революції (сучасний Майдан Незалежності). Там навіть спорудили фанерний макет, аби подивитися як він виглядатиме в ансамблі забудови. Монумент губився, йому не вистачало виразності, тож було прийняте рішення про пошук нової локації.

Обеліск місту-герою Києву
Обеліск місту-герою Києву

Варто зазначити, що спорудження обеліску було передбачено ще генеральним планом Києва 1959 року. Але остаточно задум був реалізований тільки в 1982 році до святкування 1500-річчя Києва. Цьому передував архітектурний конкурс, на якому переміг проект архітекторів Володимира Лашко і Леоніда Семесюка. У центрі площі Перемоги, над новим підземним переходом, встановили 40-метровий обеліск з білого каменю, увінчаний бронзовою позолоченою зіркою діаметром три метри. Нижче на стелі зображений орден Леніна, а під ним, за проектом, – золотими літерами текст Указу про присвоєння Києву звання міста-героя в обрамленні гірлянди Слави, висіченим з каменю. Біля підніжжя обеліска встановили подіум для покладання вінків і квітів. Завершили композицію гігантські цифри “1941” і “1945”, які закріпили на дахах двох житлових будинків-близнюків, які відкривають проспект Перемоги з парної і непарної сторін. До речі, сучасна частина проспекту між площею і Повітрофлотським шляхопроводом до відкриття стели адміністративно належала бульвару Шевченка, і дома тут мали відповідні номери по бульвару.

Обеліск місту-герою Києву
Урочисте відкриття пам’ятника на честь міста-героя Києва. 1982 рік Фото А. Бормотова
Обеліск місту-герою Києву

І в наш час пам’ятник фактично є композиційним центром площі Перемоги, але після нападу Росії на Україну у 2014 році та початку декомунізації розпочалися дискусії з приводу його демонтажу. У 2016 році почали відвалюватися частини мармурового облицювання, тоді стелу огородили лісами і знову підняли питання про доцільність існування споруди. Але все-таки обеліск реставрували і залишили на своєму місці.

Обеліск місту-герою Києву

Після повномасштабного вторгнення російських військ на територію України 24 лютого 2022 року роботи з декомунізації київських споруд були прискорені.

У квітні 2022 року з обеліску прибрали зображення Володимира Леніна. 15 вересня 2023 року прибрали зірки на бічних сторонах обеліска та анотаційну дошку російською мовою. А також змінили напис «1941» на «1939» – рік, коли почалася Друга світова війна.

15 вересня 2023 року.

4 листопада 2023 року з обеліску демонтували радянську зірку.

4 листопада 2023 року. Демонтаж радянської зірки.
4 листопада 2023 року. Демонтаж радянської зірки.
4 листопада 2023 року. Демонтаж радянської зірки.
4 листопада 2023 року. Обеліск на честь міста-героя Києва на Галицькій площі.

Використані матеріали – oktv.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest