Обеліск місту-герою Києву. Історія

Обеліск місту-герою Києву розташований на площі Перемоги та відкриває найдовший в місті проспект Перемоги.

Площа, початок проспекту і сорокаметрова стела фактично створюють гігантський ансамбль, що символізує перемогу Радянського Союзу у Другій світовій війні.

Обеліск на честь міста-героя Києва. 1980-і роки

Довгий час площа Перемоги мала назву Галицька, і тут знаходився величезний базар, який кияни називали Єврейським базаром, або скорочено Євбазом. Після завершення Другої світової війни влада вирішила припинити багатовікову торгівлю і повністю перепланувати площу, спорудивши тут “монумент возз’єднання українського народу в єдиній українській радянській державі”. У 1949 році якраз відсвяткували десятиріччя з дня входження Західної України до складу УРСР, так що назва площі була співзвучною. Провели масштабний мітинг, на якому тодішній глава Ради міністрів УРСР Дем’ян Коротченко розрізав стрічку і відкрив пам’ятний знак на місці майбутнього пам’ятника.

Голова Ради міністрів УРСР Д. Коротченко розрізає стрічку на урочистому мітингу. 30 жовтня 1949 року

Але зі спорудженням монументу не склалося. Деякі дослідники-києвознавці схильні вважати, що пам’ятник не був встановлений через що тривала на Західній Україні партизанська війна УПА проти радянської окупації. Як би там не було, але на початку 1950-х років базар на площі ліквідували, і в 1952 році вона отримала нову назву – на честь перемоги над гітлерівським режимом. Камінь, що нагадував про нездійсненний проєкт, ще довго сиротливо стояв посеред площі, а напис на ньому майже стерли вітри і дощі.

Тільки відкритий пам’ятний камінь на місці монумента, який так й не побудували. 30 жовтня 1949 року

В кінці 1950-х прямо посеред проїжджої частини нового простору зеленбудівці зробили велику клумбу. На ній встановили композицію у вигляді радянського супутника, що облітає земну кулю. Це були часи величезного захоплення космосом, коли Радянський Союз почав активно опановувати космічними просторами і ще до польоту Юрія Гагаріна в багатьох місцях таким чином славилися досягнення СРСР в цій галузі.

Інсталяція “Супутник” на площі Перемоги. Август 1960 року

У 1961 році Києву було присвоєно звання міста-героя, атрибутом якого була Золота Зірка. Цю нагороду столиця України отримала за героїчну оборону від нацистських загарбників в липні-вересні 1941 року. Оборона коштувала життя тисячам захисників, але дозволила зупинити гітлерівський бліцкриг і на деякий час затримати наступ на Москву. У 1968 році вже ставший непотрібним камінь прибрали з площі. На його місці, поруч з наземним пішохідним переходом, зробили клумбу і встановили тимчасовий пам’ятник – невеликий, близько 10 метрів у висоту, обеліск із Золотою Зіркою і емблемами радянських військ.

Тимчасовий обеліск місту-герою. 1976 рік

40-метровий обеліск на честь Міста-героя Києва первісно призначався для площі Жовтневої революції (сучасний Майдан Незалежності). Там навіть спорудили фанерний макет, аби подивитися як він виглядатиме в ансамблі забудови. Монумент губився, йому не вистачало виразності, тож було прийняте рішення про пошук нової локації.

Варто зазначити, що спорудження обеліску було передбачено ще генеральним планом Києва 1959 року. Але остаточно задум був реалізований тільки в 1982 році до святкування 1500-річчя Києва. Цьому передував архітектурний конкурс, на якому переміг проект архітекторів Володимира Лашко і Леоніда Семесюка. У центрі площі Перемоги, над новим підземним переходом, встановили 40-метровий обеліск з білого каменю, увінчаний бронзовою позолоченою зіркою діаметром три метри. Нижче на стелі зображений орден Леніна, а під ним, за проектом, – золотими літерами текст Указу про присвоєння Києву звання міста-героя в обрамленні гірлянди Слави, висіченим з каменю. Біля підніжжя обеліска встановили подіум для покладання вінків і квітів. Завершили композицію гігантські цифри “1941” і “1945”, які закріпили на дахах двох житлових будинків-близнюків, які відкривають проспект Перемоги з парної і непарної сторін. До речі, сучасна частина проспекту між площею і Повітрофлотським шляхопроводом до відкриття стели адміністративно належала бульвару Шевченка, і дома тут мали відповідні номери по бульвару.

Урочисте відкриття пам’ятника на честь міста-героя Києва. 1982 рік Фото А. Бормотова

І в наш час пам’ятник фактично є композиційним центром площі Перемоги, але час від часу виникають дискусії з приводу його демонтажу під різними приводами. У 2016 році почали відвалюватися частини мармурового облицювання, тоді стелу огородили лісами і знову підняли питання про доцільність існування споруди. Але все-таки обеліск реставрували і залишили на своєму місці.

Джерело – oktv.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest