Неділя, 26 Травня, 2024
Історія КиєваВулиці Києва

Музичний провулок

З історії київських вулиць – провулок Музичний.

Раніше я платив городовому на розі Хрещатика і Прорізної п’ять карбованців на місяць, і мене ніхто не чіпав. Городовий стежив навіть, щоб мене не кривдили. Хороший був чоловік! Прізвище йому було Небаба, Семен Васильович. Я його недавно зустрів. Він тепер музичний критик.

І. Ільф і Є. Петров “Золоте теля”

Музичний провулок

А тепер питання: чи міг городовий, що простояв всю службу на розі Хрещатика і Прорізної, перекваліфікуватися в музичного критика? Відповідь: звичайно, міг, адже простояв він все життя поруч з Музичним провулком, де розміщувалися музичне училище і консерваторія.

28 червня 1873 року всередині кутового кварталу між вулицями Васильчиківською (Прорізній) і Хрещатиком відбулася урочиста закладка нової будівлі музичної школи. Як писав один з її засновників Н.А. Богданов, складання кошторису і сама споруда будівлі в стилі бароко зроблені архітектором Олександром Яковичем Шиле безоплатно.

До закладу було необхідно облаштувати доступний під’їзд. І в 1874 році Київська міська дума виділила 300 рублів на облаштування тротуару від Васильчиківської вулиці до будівлі школи. Так остаточно сформувався Музичний провулок.

У 1883 році школа перетворена в музичне училище.

До 100-річчя від дня народження Михайла Івановича Глінки міська влада вирішила на його честь поставити пам’ятник. Проєкт пам’ятника виконаний архітектором Володимиром Миколайовичем Ніколаєвим. Пам’ятник являв собою бронзовий бюст композитора на постаменті з лабрадориту. Передбачалося відкрити пам’ятник до ювілею – 20 травня 1904 року. Однак, внаслідок різної тяганини, до зазначеного часу здійснити задумане не вдалося. Бюст був встановлений перед будівлею музичного училища й освячений лише 21 грудня 1910 року.

Музичний провулок
Бюст М.І. Глінки перед музичним училищем.

16 листопада 1913 року музичне училище перетворено в консерваторію. У 1934-му при консерваторії відкрилися музичне училище і музична школа. У 1935 р. архітектор Йосип Юлійович Каракіс перпендикулярно до старого корпусу прибудував велике приміщення для музичної школи з концертним залом.

Музичний провулок

Музичний провулок був зруйнований разом з Хрещатиком під час вибухів 24 вересня 1941 року. Уцілів бюст Глінки, який після війни перенесли до Первомайського (тепер – Міський) парк.

Музичний провулок

Також частково вціліли нова будівля консерваторії (приєднано до Будинку архітектора з надбудовою п’ятого поверху) і ломбарду (приєднаний до будівлі “Київметробуду”, нинішня адреса – вул. Прорізна, 8)

Музичний провулок
Зруйнований новий корпус
Музичний провулок
Частково вціліла нову будівля як задній фасад Будинку архітектора
Музичний провулок
Колишня будівля ломбарду – бічний фасад будинку № 8
Музичний провулок
Жезл Меркурія на колишній будівлі ломбарду

Після війни Музичний провулок вирішили не відновлювати. Тепер на місці колишнього проїзду арка будинку № 8.

Музичний провулок
Музичний провулок

Джерело – Блокнот Киянина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest