Меморіальна дошка Симону Петлюрі
З історії київських пам’яток – меморіальна дошка Симону Петлюрі.
Меморіальна дошка Симону Петлюрі встановлена на фасаді першого будинку по однойменній вулиці, за адресою вулиця Симона Петлюри, 2/4.
Симон Петлюра (1879 – 1926) – публіцист, політичний і державний діяч, один з провідних діячів Української соціал-демократичної робітничої партії, голова Українського генерального військового комітету при Українській Центральній Раді, генеральний секретар військових справ. На цій посаді багато зробив для українізації частин російської армії, організації українських збройних сил.
Після жовтневого перевороту в Петрограді входив в Крайовий комітет охорони революції в Україні. У січні – лютому 1918 р. – отаман організованого ним Гайдамацького коша Слобідської України, який разом з Січовими Стрільцями зіграв вирішальну роль в боях за Київ у січні 1918 року, штурмі і взятті повсталого «Арсеналу». Був одним з організаторів Українського національного союзу. З листопада 1918 року – член Директорії Української Народної Республіки, з травня 1919 р. – Голова Директорії, Головний отаман Республіканських військ УНР. З 1921 р. – в еміграції. Похований в Парижі. У 2009 році на честь Петлюри перейменована вулиця Комінтерну (розташована між бульваром Шевченка та центральним залізничним вокзалом).
Пам’ятна дошка Симону Петлюрі відкрита 21 січня 2019 року. Відкриття пам’ятної дошки відбулося о 12:00. На захід прийшли жителі столиці, представники влади, офіцери і генерали армії України. Святкову подію приурочили до 140-го ювілею Симона Петлюри і до Дня соборності України, який відзначать 22 січня. Меморіал знаходиться на фасаді будинку на самому початку вулиці.
Барельєф створив скульптор Василь Маркуш. За словами Міністра культури України Євгена Нищука, пам’ятну дошку створили для того, щоб нагадати жителям України про події революції 1917 – 1921 років.
Це перший пам’ятний знак на честь Петлюри в Києві. Місце, де його встановили, символічне – в цьому районі в січні 1918 року проходили бої підрозділів армії УНР з більшовиками.
Використано матеріали – КиевФото , Уніан.