Історія Києва

Київська кенаса. Історія

Кенаса в Києві — колишня кенаса, що розміщувалася за адресою вулиця Ярославів Вал, 7; неподалік від Золотих воріт.

Київська кенаса. Історія

Кенаса (молитовний будинок караїмів, тюркського народу, який живе у Криму. Мова їхня належить до кипчацько-огузької підгрупи тюркських мов. Батьківщиною караїмів як народу-мігранта вважають Крим) побудована з ініціативи Соломона Когена та з благословення київського газанаЙосипа Султанського протягом 1898–1902 років архітектором Владиславом Городецьким. Будівля відрізняється красою та розкішшю оздоблення в мавританському-арабському стилі.

Караїмська громада Києва в 1896 році нараховувала 292 особи. Для купівлі земельної ділянки під будівництво кенаси та житлового будинку, доходи від якого могли б йти на благодійні потреби караїмської громади, Коген виділив 35 000 карбованців.

Київська кенаса. Історія

Попри те, що в 1897 році Когена розбив параліч, він продовжував особисто керувати справами. Соломон Коген помер у 1900 році. У заповіті він передбачив, крім іншого, і кошти для завершення будівництва храму. Справу Соломона Когена продовжив його брат, Мойсей. Всього на будівництво витрачено близько 200 000 карбованців.

Урочисте освячення кенаси здійснив 9 лютого 1902 (27 січня по ст. ст) гахам Таврійський і Одеський Самуїл Пампулов. На церемонії були присутні віце-губернатор, міський голова, ректор університету, інші офіційні особи.

Споруду було прикрашено чудовим куполом надзвичайної краси з ліпними прикрасами роботи італійця Еліо Саля з використанням досить дорогого у той час матеріалу — цементу.

Після встановлення радянської влади кенасу закрили. Діяльність громади було припинено.

З 1926 року будівлю передано в користування просвітніх установ. Закриття кенаси затверджене рішенням Малої ради ВУЦВК від 27 липня 1927 року.

Під час Другої світової війни тут правилася римо-католицька служба Божа, потім діяв ляльковий театр, а з 1952 — кінотеатр повторного фільму «Зоря».

З 1981 року тут розмістився республіканський Будинок актора.

Кенасі завдано непоправної шкоди. Сьогодні храму не вистачає істотної деталі — сферичного купола зі шпилем. У 1970-і роки до кенаси прибудовано невелике приміщення, через яке легко можна пройти в будівлю.

Зараз кенаса використовується не за призначенням. Разом із Будинком актора її займає Спілка театральних діячів України (голова — Лесь Танюк).

Вимог про повернення храму караїмам національне товариство «Догунма» не висуває — за останнім переписом у Києві всього 100 караїмів.

Київська кенаса. Історія
1900
Київська кенаса. Історія
1900
Київська кенаса. Історія
1911
Київська кенаса. Історія
Київська кенаса. Історія
Київська кенаса. Історія
1981 рік Ярославів Вал кінотеатр Зоря фото А.Ранчукова
Київська кенаса. Історія
Київська кенаса. Історія
Київська кенаса. Історія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *