П’ятниця, 5 Липня, 2024
Історія КиєваНайкраще

22 червня 1941 року. Київ бомбили. Як починалася війна

Для киян війна почалася з вибухів у Святошино, Жулянах і на заводі «Більшовик». Німецькі льотчики кидали на мирне місто бомби і знімали це страшне кіно.

22 червня перші бомби впали на мирний Київ. Столицю бомбили літаки 4-го повітряного флоту Люфтваффе. Кінооператор знімав процес бомбардування “Об’єкту №12” (так вони позначили Київ) на кіноплівку, розповідає сайт Сьогодні.

У той час в Німеччині випускався пропагандистський кіножурнал “Німецький щотижневий огляд”. Він в обов’язковому порядку демонструвався в усіх кінотеатрах перед переглядом художніх фільмів. У перший день війни, коли бомбили Київ, оператор журналу знаходився в кабіні німецького бомбардувальника і виконував спецзавдання – знімав наліт. А вже 25 червня кадри з падаючими на Київ бомбами дивилися у всіх кінотеатрах Німеччини.

“Це унікальні кадри, початок війни. На них ми бачимо привітного чоловіка – пілота одного з бомбардувальників. А також штурмана, який розглядає карту міста, щоб точно скинути бомби. Всього в першому нальоті на Київ брало участь 19 літаків Heinkel He 111, – розповідає Анатолій Збанацький, завідувач відділом “Київ у період новітньої історії” Музею історії Києва. – Багато хто помилково вважає, що Київ бомбили о четвертій ранку, як співається у відомій пісні. Але це не так. Київ бомбили з 7:05 до 7:15, що зафіксовано в журналі 35-ї авіаційної винищувальної дивізії, яка захищала місто”.

Німці скинули на столицю 90 фугасних і запалювальних бомб. На кіноплівці видно сліди від вибухів недалеко від нового стадіону (тепер НСК “Олімпійський”). Відкрити спортивну арену збиралися саме 22 червня 1941 року. Пілоти намагалися розбомбити міст через Дніпро і ангари військового аеродрому “Київ” у Жулянах (цивільний тоді перебував у Броварах). Падали перші бомби на військові об’єкти в Святошино, на Подолі і Повітрофлотському шосе. Атаці піддався і завод “Більшовик”. Ходили чутки, що в перший же день війни над Аскольдовою могилою був збитий німецький літак, а льотчика, який врятувався на парашуті, кияни впіймали і привели в штаб КОВО – Київського особливого військового округу – на вулицю Банкову, 11.

При першому бомбардуванні Києва загинуло до 200 осіб. Серед загиблих – робітники заводу “Більшовик”: одна з бомб влучила в чавуноливарний цех … На наступний день працівники заводу несли на Лук’янівський цвинтар 17 трун. У хвилину мовчання, на подив публіки, що зібралася, кришка одного з трун раптом відсунулася … Робочий ожив! Люди в шоці кинулися до “небіжчика”. Ним виявився ливарник Іван Махиня. З’ясувалося, що чоловіка важко контузило, а колеги через недосвідченість прийняли його за вбитого. Кияни ще довго говорили про цей випадок.

Київ бомбили. Як починалася війна
Київ бомбили. Як починалася війна
Київ бомбили. Як починалася війна

Хліб-сіль, цукерки і “легка смерть” старих

Повідомлення про початок війни (промова Молотова) прозвучало по радіо тільки о 12:00, через 8 годин після початку бойових дій на кордоні. До цього Київ жив чутками. Багато киян думали, що вибухи по місту – це військові навчання. Тільки якісь дуже страшні, з кров’ю і руйнуваннями …

“Ніяка це не навчальна тривога. Це війна! Ось ми їхали поїздом через Пост-Волинський, так там з літаків бомби кидали. Я сама бачила, як вони вибухали, а потім на ношах солдати несли поранених і вбитих, – згадував слова торговок киянин Віктор Карпенюк, якому тоді було 14 років. – Кияни кинулися до магазинів – скуповували все. Як ошпарені, вони ганяли по вулицях з сумками. Ціни на ринках в перші дні не піднялися, залишаючись такими ж, як у мирний час. Багато штурмували ощадкаси, забираючи свої заощадження, але незабаром видача грошей була зупинена. Тільки під вечір в місті стало на диво тихо. Здавалося, що всі кудись поховалися від страху”.

Найстрашніше було попереду. Почалася мобілізація – 200 тисяч киян з 23 червня пішли в діючу армію. 29 червня почалася евакуація київських заводів, фабрик, вузів, держустанов – 325 тисяч киян вирушили в глибокий тил. 11 липня німці впритул підійшли до міста і з цього числа почалася оборона столиці. Дивно, але навіть тоді в Києві справно працював транспорт. Театри і кінотеатри не скасували своєї роботи ні 22, ні 23, ні навіть 30 червня! Рівно о 20:00 всюди починалися спектаклі! У театрі імені Франка йшли вистави приїхав на гастролі Московського театру сатири. Жителі міста сміялися на спектаклях “Слуга двох панів” і “Дрібні козирі”. У Російській драмі дивилися “Дворянське гніздо”. У Єврейському йшов “Дер лец” і “Гість з того світу”. Радянські ідеологи навіть за тиждень до окупації міста німцями запевняли городян на мітингу, що більшовики ніколи не покинуть Київ і він буде радянським. До 1 вересня почали готувати до відкриття київські школи, обіцяли відновити роботу цирку!

“Київ німці взяли 19 вересня. Я пам’ятаю їх, що їдуть на мотоциклах. Наш сусід з вулиці Байкової зустрічав їх з хлібом-сіллю. Німці пригощали дітей цукерками. Це вже пізніше почалося пекло – вибухи, пожежа на Хрещатику, розстріли в Бабиному яру. По місту були розвішані плакати, які проголошують: “Велика Німеччина чекає вас!”. Перший ешелон з киянами поїхав туди добровільно. Це вже потім люди зрозуміли, що там не цукерками годують”, – згадує Віктор Карпенюк. Найважче було самотнім людям похилого віку 70-80 років, які залишилися одні. Доведені до відчаю, без їжі і води багато виходили на вулицю після комендантської години, щоб бути розстріляними німецькими патрулями. Це називалося “легка смерть”.

Київ бомбили. Як починалася війна
Київ бомбили. Як починалася війна
Київ бомбили. Як починалася війна

Самохідка біля Оперного і марш полонених німців

У прифронтовій Київ привезли трофейну штурмову самохідну гармату з хрестами на боці. Вона була дуже потужною, мала невеликі габарити і була обладнана відмінною оптикою. З її допомогою німці знищили багато радянських танків.

“У липні 1941 року дві такі гармати захопили біля Віти-Поштової. Їх виставили біля Оперного театру на Володимирській, щоб підняти бойовий дух населення. А потім вже з радянським екіпажем їх кинули на оборону Києва”, – розповідають в Музеї історії Києва.

Також біля Оперного перебував і німецький літак Junkers Ju 88. Він помилково приземлився на радянській території. Екіпаж потрапив у полон, а практично цілий літак привезли до Києва. Влада використала його в якості пропаганди. Мовляв, ворог і не такий вже страшний … А вже після визволення Києва по ньому демонстративно провели кілька тисяч військовополонених німців. Змучені війною кияни по-різному реагували на них. Хтось кидав їм шматок хліба з жалості. Хтось з ненавистю плював в слід, а хтось просто показував дулю в обличчя. До речі, полонені німці піднімали з руїн Дарницю, застосовуючи свої навички в будівництві житлових будинків, і навіть укладали новий асфальт на Хрещатику.

Київ бомбили. Як починалася війна
Київ бомбили. Як починалася війна
Київ бомбили. Як починалася війна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest