Пам’ятник Анні Ахматовій
З історії київських пам’ятників – Анна Ахматова.
Пам’ятник Анні Ахматовій був відкритий в Києві 23 червня 2017 в честь 128 річниці від дня народження поетеси.
Монумент знаходиться на перетині алей між Маріїнським палацом і стадіоном «Динамо». Парк, в якому встановлено монумент, називається Міський сад (колишній Царський, Первомайський). Він розташований між Маріїнським і Хрещатим парками. Зазвичай всі три парка узагальнено називають Маріїнським.
Автор пам’ятника – київський скульптор Олександр Стельмашенко. На виготовлення скульптури пішло близько двох років. Висота пам’ятника з постаментом близько чотирьох з половиною метрів.
Анна Ахматова – відома поетеса українського походження, літературознавець, перекладачка. Справжнє її прізвище – Горенко. Прізвище своєї прабабусі Параски Ахматової поетеса взяла, коли почала публікуватися. Народилася Анна Горенко в 1889 році в передмісті Одеси. Кілька років поетеса прожила в Києві, вона не раз згадувала його у своїх віршах:
Древний город словно вымер, Странен мой приезд Над рекой своей Владимир Поднял черный крест.
До Києва Аня Горенко вперше приїхала в п’ятирічному віці. Її сім’я жила на розі Хрещатика і Бессарабської площі. Місце для пам’ятника вибрано не випадково. Саме в Маріїнському парку, який тоді називався Царський сад, під час прогулянки з маленькою Анею відбулася подія, яке можна вважати доленосною: вона знайшла шпильку у формі ліри, і няня сказала їй: «Це значить, ти будеш поетом». Її слова виявилися пророчими. Вірші Анна почала писати в 11 років. У 1906 році Ахматова знову приїхала до Києва для навчання в Фундуклеївській гімназії, а в 1908 – на юридичному факультеті Вищих жіночих курсів. Спочатку вона жила у своєї рідної тітки, сестри матері, на вулиці Володимирській, а потім у кузини на Мерінгівській. Вулиця зараз носить ім’я актриси Марії Заньковецької. На честь Анни Ахматової в столиці також названа вулиця, яка знаходиться в Дарницькому районі на Позняках.
До Києва до Анни Ахматової приїжджав закоханий в неї поет Микола Гумільов. Він неодноразово робив їй пропозицію руки і серця, але кожен раз отримував відмову. Поет навіть робив спроби самогубства через нерозділене кохання. У 1909 році в черговий приїзд до Києва Микола Гумелев знову зробив Ахматової пропозицію і на цей раз вона прийняла його. Це відбувалося в кафе готелю «Європейський», куди вони з Анною зайшли випити кави. На цьому місці зараз знаходиться Український дім. У квітня 1910 вони повінчалися в Миколаївській церкві в районі Микільської слобідки, до наших днів вона не збереглася.
Джерело – «В Киеве»