Неділя, 18 Лютого, 2024
Історія КиєваНовини

Кирилівська стоянка. Древнє поселення на Подолі

Києво-кирилівська стоянка — археологічна стоянка старо-кам’яної культури 25 000 рр. до н. е.

Древнє поселення на Подолі в Києві неподалік Кирилівської церкви (розкопана на вул. Кирилівській № 59 — 61).

Кирилівська стоянка.
Богуславський узвіз, зліва місце Кирилівської стоянки

Відкрита і досліджена у 1893 році археологом Вікентієм Хвойкою. Спочивала на 20-метровій глибині глини й простяглася на 1000 кв. метрів ушир. Тут знайдено рештки мамонтів, безліч обпалених кісток та багато вугілля й попелу (подекуди 40—50 см завтовшки). Поміж кістками мамонтів були тут кістки носорогів, зуби печерного ведмедя та лева. Поміж кам’яним знаряддям знайдено крем’яні ножі та скребачки, при чому найцінніші для духовної культури того часу були тут мамутові ікла (сікачі) покриті карбованим орнаментом.

Датується приблизно 25 000 рр. до н. е., але висловлюються думки про ще більшу давність поселення.

Кирилівська стоянка.

У глибинних шарах, Хвойка викопав понад 50 нижніх щелеп мамонта і приблизно 100 бивнів, не рахуючи обпалених з кострища. Деякі бивні виглядали подібно кийкам – товста частина округлена, тонка сточена в формі рукоятки. Крем’яних знарядь ж відшукали приблизно 200.

Кирилівська стоянка.
Кирилівська стоянка.

Двір великої садиби по теперішній вул. Кирилівській, 59-61 виходив на верхнє плато гори Юрковиці, де знаходився цегельний завод. На схилі гори утворилося «глинище» – кар’єр, з якого добували сировину для цегли. У серпні 1893 року Вікентієві Хвойкі, археологу-самоучці з чеського містечка Семіні, посміхнулася вдача – в зрізі гори над Кирилівської вулицею зумів розгледіти численні кістки мамонтів, крем’яні знаряддя наших пращурів, залишки житла. Достовірність знахідки підтвердив професор Київського університету Володимир Антонович.

Кирилівська стоянка.

Подальші розкопки виявили тут стоянку первісних людей, що увійшла в усі підручники історії під назвою Кирилівської.

Містом поповзли чутки, що кістки мамонтів цілющі, і одного разу натовп увірвався на місце розкопок. Хвойка навіть найняв сторожа, а знахідки довелося швидко вивозити – тому інформації про стоянці майже не залишилося.

Матеріальна культура Кирилівської стоянки відповідає осокорівсько-рогалицькій культурі Наддніпрянщини та південного сходу України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest