Київські канікули Віктора Цоя

Цой в Києві.

У липні 1986 року в Києві знімався музикант, актор і лідер гурту «Кіно» Віктор Цой у фільмі українського режисера Сергія Лисенка «Кінець канікул». Зйомки відбувалися через кілька тижнів після Чорнобильської катастрофи.

Киянка Людмила Нагорна, яка була знайома з рок-виконавцем згадує той період:

“Віктор приїхав до Києва на запрошення київського режисера Сергія Лисенка. Він хотів зняти групу” Кіно” у своїй дипломній роботі “Кінець канікул”. Так вийшло, що зйомка збіглася з днем ​​народження Цоя, але він не підвів знімальну групу і прибув до нас. це був не перший его приїзд сюди. Раніше він давав концерт разом з Майком Науменко – квартирник. На жаль, его виступ перервала міліція. Вітя й Майк опинились в київському відділку. После цього інциденту він розповідав, що Київ – поліцейське місто.

Так ось, в перервах між зйомками для київської тусовки був організований концерт групи “Кіно”. Місце концерту виявилося дивним – Будинок вчених. Чому дивним? Поруч з Будинком вчених тоді перебувало КДБ. Весь виступ ми сиділи й чекали приходу КДБ-шників. Благо, що ніхто не прийшов і концерт пройшов приголомшливо. Нас було максимум 60 осіб, і організатори виступу Роман Альтер і Олександр Євтушенко з відвідувачів зібрали чисто символічну оплату. Вночі ми з компанією вирішили погуляти по нічному місту, і Вітя впав у яму, трохи розбивши обличчя. Потім весь час переживав, що через це будуть проблеми зі зйомками фільму. Цікаво, що гримували його саме моєї пудрою. Після годинного концерту компанія в 15 осіб з Вітею й учасниками групи “Кіно” пішли на Михайлівську вулицю – у когось там була порожня квартира, і всі вирішили, що варто влаштувати імениннику справжнє свято. Ми подарували Віті букет троянд і кілька ящиків вина.

Київські канікули Віктора Цоя
Віктор Цой відзначав своє 24-річчя з київськими друзями Фото: З особистого архіву Людмили Нагорної.

Він захоплювався нашим містом. Коли ми розповідали про свої плани на літо, про те, що хочемо поїхати в Крим, то Вітя здивувався: “У вас же не місто, а курорт! Навіщо їхати ще кудись?” І киянки йому дуже сподобалися. Після ночі гулянь в одній з центральних кав’ярень він подарував троянду офіціантці. Цікаво, щоб зараз сказала вона, якби дізналася, хто їй тоді підніс такий несподіваний подарунок? У Києві на хлопців з групи “Кіно” постійно все задивлялися. Вони були схожими на інопланетян: одягнені у все чорне, а на голові вічна скуйовджена. Дивно, що зараз існує думка про те, що Цой був інтровертом – закритим і мовчазним. Насправді він один з найбільш доброзичливих людей, яких я знала. Світ втратив приголомшливу людину”.

Київські канікули Віктора Цоя
Віктор Цой у магазина музичних інструментів “Будинок музики” на Либідській, 1986 рік.

Короткометражка «Кінець канікул» – дипломна робота Сергія Лисенка, тоді студента 5-го курсу Київського театрального інституту імені Карпенка-Карого. Перший альбом маловідомої групи «Кіно» Лисенко почув у гостях на бобіні. Музиканти побоювалися наслідків аварії на ЧАЕС, але прилетіли, коли інститут оплатив їм авіаквитки та готель, а режисер пообіцяв червоне вино для виведення радіонуклідів.

Київські канікули Віктора Цоя
Віктор Цой у фільмі “Кінець канікул”.

Зйомки тривали два тижні: на «Укртелефільмі», в центрі Києва, на ВДНГ, біля озера Тельбін на Березняках. Радіонукліди виводили старанно. Цой з виконавцем головної ролі Олексієм Ковжуном навіть скупалися у фонтані на Майдані Незалежності (тоді – площа Жовтневої революції).

Стрічка є чотирма сюжетно пов’язаними відео на пісні «Кіно». Саме після фільму Лисенка Цоя запросили знятися в культових картинах «Асса» та «Ігла».

Фільм українського режисера Сергія Лисенка «Кінець канікул».

“Дерево Цоя” біля озера Тельбін де проходили зйомки стрічки, у лютому 2020 року отримало статус ботанічної пам’ятки. Даному дереву понад 60 років, верба 18 метрів заввишки, має три стовбури, кожен діаметром понад пів метра. Охоронний статус передбачає заборону на будь-яку забудову, вирубку і навіть санітарні обрізки. Збережемо пам’ять для майбутніх поколінь.

Київські канікули Віктора Цоя
“Дерево Цоя” біля озера Тельбін
Київські канікули Віктора Цоя
“Дерево Цоя” біля озера Тельбін
Київські канікули Віктора Цоя
“Дерево Цоя” біля озера Тельбін

Недалеко від Європейської площі в Києві знаходиться Стіна Віктора Цоя, у дворику на вулиці Грушевського, відомому як «Мистецька Платформа». Стіна пам’яті була відкрита шанувальниками його творчості 15 серпня 2013 року у 23-у річницю загибелі лідера групи «Кіно».

Київські канікули Віктора Цоя
Стіна Віктора Цоя в Києві

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Pin It on Pinterest