Середа, 19 Червня, 2024
Історія КиєваНайкраще

Костел святого Миколая. Історія

З історії Київських храмів – Костел святого Миколая.

Церква Св. Миколая, Будинок органної та камерної музики – римсько-католицький костел Святого Миколая в Києві, який використовується з 1980 року в якості Будинку органної та камерної музики.

Розташований за адресою: вул. Велика Васильківська, 77.

Костел святого Миколая. Історія

Споруда церкви Св. Миколая почалася за конкурсним проектом архітектора С. В. Валовського в 1899 році. Розробка і будівництво будівлі проводилися під керівництвом відомого київського архітектора В. В. Городецького. Церква, збудована в стилізованих готичних формах з високими стрілчастими вежами і шпилями, відрізняється стрункими пропорціями, легкістю, ясністю композиційної структури. Складні умови будівництва та архітектурного рішення спонукали архітекторів застосувати новаторські на той час інженерні технології. Інженером А. Е. Страусом вперше в тодішній будівельній практиці була запропонована закладка фундаменту на бетонних палях, а в конструкціях широко використовувався залізобетон – новий будівельний матеріал. Костел був багато прикрашений як настінними розписами, так і вітражами, яких налічувалося 40 (не збереглися).

1903 рік. Вагон моделі Пульман 1-го маршруту на тлі новозбудованого костелу Св. Миколая рухається з центру в сторону Деміївки. Джерело – retroua.com
1910 рік. Джерело – retroua.com
1911 рік. Фотограф: Гудшон і Губчевьский. Джерело – retroua.com
Костел святого Миколая. Історія

У 1909 році церква була освячена.

Храм був закритий і розграбований близько 1933 року, духовенство піддалося репресіям. У будівлі розмістилися склади. У 1943 році, під час війни, храм сильно постраждав від артилерійського обстрілу, горів.

У післявоєнні роки будівлю церкви було частково відреставровано і перебудовано під потреби Київського державного обласного архіву.

Костел святого Миколая. Історія

У 1978 році було прийнято рішення Ради Міністрів УРСР про створення в Києві Республіканського Будинку органної та камерної музики й про переобладнання під концертний зал приміщення колишнього Миколаївського костьолу. Одночасно з реставрацією проводилася і часткова реконструкція будівлі. З 1980 року Миколаївська церква стала функціонувати в якості концертного залу Будинку органної та камерної музики (нині Національний будинок органної та камерної музики України).

Орган київського Будинку органної та камерної музики був спеціально створений майстрами фірми «Rieger-Kloss» в місті Крнов в Чехословаччині. У органу 55 регістрів, розподілених по трьох мануальних та педальній клавіатурах, 3945 труб різних діаметрів та довжини (від 13 міліметрів до 6 метрів), зроблених з металу і дорогих порід дерева (використовувалося чорне і червоне). Інструмент має широку темброву палітру, на ньому з успіхом виконуються твори різних стилів і напрямків – від старовинної музики до сучасних авторів. При конструюванні максимально враховувалася органічність поєднання форм інструменту з інтер’єрами колишнього Миколаївського храму. Орган, що створювався не для діючого храму, а для концертного залу, розташований нетрадиційно: ні на хорах, а у вівтарній частині собору, перетвореної на сцену.

Костел святого Миколая. Історія

Римсько-католицька громада храму, що склалася на початку XX століття, сильно постраждала за часів подій 1917 року, репресій 30-50-х років XX століття і практично зникла до середини століття.

Костел святого Миколая. Історія

Відродження церковного життя громади почалося в кінці 80-х років XX століття. З 1992 року в храмі почали регулярно проводитися богослужіння, що чергуються за домовленістю з концертною діяльністю Будинку органної музики. Однак сама будівля, внесена до списку споруд, які не підлягають поверненню релігійним об’єднанням, належить державі. 25 червня 2001 року костел відвідав Папа Римський Іоанн Павло II. У 2003-2006 роках настоятелем костелу був Радослав Змитрович, Місіонери Облати Непорочної Марії.

Стан будівлі храму вселяє серйозні побоювання: тріскаються стіни, обсипаються скульптурні прикраси, інші деталі декору і т.п., навколо будівлі встановлені таблички, що попереджають відвідувачів про небезпеку, перед входом зведений навіс. Причини тяжкого становища – не стільки вік будови (якому більше ста років), скільки підвищена вологість грунтів в цій місцевості, зміна рівня грунтових вод через будівництво по сусідству з костелом великих будівель, вібрація від поїздів метрополітену, виразно відчувається в приміщеннях, а також незадовільний стан фундаменту, даху і фасадного оздоблення.

3 вересня 2021 року в органі костелу сталося коротке замикання, яке призвело до пожежі й знищення інструменту. Небайдужі підприємці та звичайні українці розпочали збір коштів на відновлення храму.

3 вересня 2021 року.
3 вересня 2021 року.
3 вересня 2021 року.

Після пожежі члени Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій виступили за безоплатне повернення костелу святого Миколая в Києві у власність Римо-католицької церкви в Україні.

Костел святого Миколая. Історія
Костел святого Миколая. Історія
Костел святого Миколая. Історія
Костел святого Миколая. Історія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest