Субота, 6 Липня, 2024
Історія Києва

Аліпій Печерський київський іконописець

Аліпій (Алімпій, Олімпій) Печерський (близько *1050 — 1114) — православний святий, київський іконописець і мозаїст, ювелір, лікар, чернець та священник Києво-Печерського монастиря, перше відоме з літопису ім’я староруського художника іконопису, один з авторів Києво-Печерського патерика. Навчався у грецьких майстрів.

30 серпня Православна церква вшановує пам’ять одного з перших давньоруських іконописців, чиє ім’я збереглося в історії, преподобного Аліпія Печерського. За іншими джерелами – Алімпія Печерського.

Аліпій Печерський київський іконописець
Аліпій Печерський

Православний святий народився у Києві близько 1050 року і був відомий серед сучасників не тільки як живописець, але й ювелір та лікар. Мистецтву написання ікон Аліпій (Алімпій) навчався у грецьких майстрів, яких запросили розписати Печерську церкву. Ще в молоді роки він вирішив працювати у Києво-Печерському монастирі, і преподобний Никон постриг Аліпія в ченці.

Відомий іконописець весь свій час присвячував роботі, від якої відволікався тільки заради Богослужінь. Він досить часто працював безкорисливо, відновлюючи та реставруючи старі ікони. Кошти від замовлень, за переказами, живописець розділяв на декілька частин: третина йшла на поповнення арсеналу матеріалів для роботи, другу він жертвував нужденним, і тільки третю частину залишав задля власних життєвих потреб.

Найвідомішою роботою преподобного Аліпія вважають ікону Божої Матері Свенсько-Печерську, яка дивом збереглася до наших днів. Святий образ був написаний для Києво-Печерського монастиря, де й перебував до 1288 року. Після чудесного зцілення від сліпоти чернігівського князя Романа Михайловича вона стала головною святинею Успенського Свенського монастиря Брянська, куди її доправили на його прохання, й де сталося диво. Монастирський собор був знищений у радянську епоху, тому з 1927 року ікона зберігається у Третьяковській галереї Москви.

Аліпій Печерський київський іконописець
Свенська-Печерська ікона Божої Матері. Написана преподобним монахом Аліпієм Печерським приблизно в 1144 році образ Богородиці вже в ті часи стала відома своїми Чудесами.

Дослідники вважають, що пензлю Аліпія Печерського може належати й знаменита Ярославська Оранта. Крім того, існує припущення, що іконописець доклав свій талант і до створення мозаїчних картин у Михайлівському Золотоверхому соборі Києва, який був знищений у 1934 році.

Аліпій Печерський київський іконописець

Преподобний Аліпій славився даром чудотворіння: неодноразово він допомагав зцілитися безнадійно хворим, які зверталися до нього. Ікони, які він писав, також вважалися чудотворними. До них зверталися з молитвами про допомогу, про зцілення. Існує багато переказів, як ікони залишалися неушкодженими після пожеж.

Сучасники вірили, що Аліпію Печерському в написанні ікон допомагають ангели. 30 (17 по старому стилю) серпня 1114 року відомий іконописець помер. Він був похований у Ближніх печерах. Там, на території Києво-Печерської лаври, мощі святого зберігаються і нині.

Аліпій Печерський київський іконописець
Св. Мощі прп. Аліпія, іконописця Києво-Печерського, почиваючі в Ближніх печерах.

У 1982 році – до 1500-річчя Києва, на уцілілої частини Успенського собору Лаври була встановлена бронзова меморіальна дошка Аліпію Печерському. Бронзова меморіальна дошка Аліпію Печерському.

Аліпій Печерський київський іконописець
Аліпій Печерський київський іконописець
Аліпій Печерський київський іконописець

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest