Четвер, 7 Грудня, 2023
Історія КиєваНайкраще

“Слава Україні”. З таємниць Київського метро

У 1989 році будівельники таємно виклали напис “Слава Україні”.

«Слава Україні!», «Героям Слава!» Так зараз звучить військове вітання у Збройних силах України! Це гасло має столітню історію — у різних варіантах вигукувалося кількома поколіннями борців за незалежність. Як атрибут українського націоналізму, в радянські часи воно було забороненим, розповідає прес-служба Київського метрополітену у Facebook.

1989 року заборону зухвало порушили будівельники, які оформлювали станцію «Золоті ворота» у київському метро. Напис «Слава Україні» був викладений коричневою смальтою на мозаїчному фризі у вестибюлі між ескалаторами: літери — темніші, фон — світліший.

З часом мозаїка сильно потемніла. Тепер неозброєним оком літери не помітиш, тож історія вважалася міською легендою. Але кілька років тому автор проекту інтер’єрів станції Вадим Жежерін підтвердив — напис існує.

«Хлопці, робітники, самі виклали. Потім змусили мене піднятися нагору і подивитися. Я подивився, а вони питають: „Ти не боїшся?“. Ну, я відповів, що не боюся. Вони були натхнені нижнім вестибюлем і вже грішно було не викласти цей напис», — розповів Жежерін в інтерв’ю газеті «Сегодня».

Мозаїки нижнього вестибюля, про який каже архітектор, зображували храми та київських князів.

Кількома роками раніше таке б не пройшло, але у СРСР вже тривала Перебудова. В повідомленнях КДБ за 1989–1991 роки згадок про «диверсію» на «Золотих воротах» немає. Режим зіткнувся з серйозними проблемами, і напис вже не міг привернути увагу спецслужб.

Як це виглядає:

"Слава Україні". З таємниць Київського метро

Куди дивитися:

"Слава Україні". З таємниць Київського метро
"Слава Україні". З таємниць Київського метро

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest