Вівторок, 20 Лютого, 2024
Історія КиєваНайкраще

Що почому було в Києві 100 років тому

Скільки заробляли і скільки потрібно було на життя киянину на початку минулого століття.

Таких слів, як «споживчий кошик», в старому Києві не знали. Проте жителі міста добре вміли співвідносити ціни в крамницях і на ринках зі своїми доходами – на що вистачає, а от чого доведеться відмовитися. До регулярних витрат відносилися не тільки покупка продуктів. Гроші витрачалися також на транспорт, речі, навчання дітей.

Про заробітки киян та ціни на той час розповів київський історик Станіслав Цалик для видання Великий Київ.

Скільки заробляли

Що почому було в Києві 100 років тому

Почнемо, мабуть, із заробітків. Перенесемося в мирний Київ 1914 року – через пару місяців спалахне Перша світова війна. Отже, землекоп отримував в місяць 36 рублів, пічник – 48, робочий-металіст – 49, пильщик дров – 29, портовий вантажник – 20, тесля – 43, слюсар – 48, муляр – 60, чорнороб – 29, покрівельник – 60, бруківник – 60, коваль – 48, столяр – 60.

Київський двірник задовольнявся 18 рублями в місяць, старший двірник – 40. Платня городового становила 20 рублів, а околоточного наглядача (аналог дільничного) – 50. Чиновник середнього класу отримував 62 рубля, армійський капітан – 105.

На цьому тлі працівники сфери освіти заробляли цілком гідно: учитель з 20-річним стажем – 125 рублів на місяць, директор чоловічої гімназії – 150.

Заробіток кваліфікованого фахівця (наприклад, інженера) становив від 60 до 150 рублів на місяць, а то і більше.

Доходи «слуг народу» були не в приклад вище. Так, гласний (депутат) міської думи отримував 250 рублів на місяць, щомісячний оклад київського міського голови – 666. Треба мати на увазі, що народні обранці і мери Києва, як правило, були підприємцями, паралельно отримуючи доходи від належуючих їм підприємств або торгових закладів.

Ринкові відносини

Що почому було в Києві 100 років тому

А тепер вирушимо за покупками на базар. Тільки давайте відразу домовимося: всі ціни, які ми побачимо, для зручності будемо перераховувати на кілограм ваги (а не на фунт, як в ті часи).

По дорозі заглянемо в крамницю. Кілограм солі – 5 копійок, кілограм гречки – 12 копійок, кілограм рису – 25 копійок, стільки ж коштує і кілограм цукру-піску. Пшеничне борошно – 18 копійок за кіло.

Тут же можна купити і хліб: за Арнаут (буханець 420 г) доведеться викласти 5 копійок, а за Французьку булку (500 г) – 8.

Ринок зустрічає нас строкатістю товарів і торговим шумом.

Овочевий і фруктовий ряди. Кіло картоплі – 3 копійки, морква, цибуля, буряк – по копійці за штуку, качан капусти – 5 копійок, відро помідорів – 8. За ті ж 8 копійок можна придбати кіло яблук. А ось привізний виноград кишмиш – дороге задоволення, кілограм 34 копійки.

Птах. Пара курчат – 50 копійок, курка – 70, качка – 80, гусак – рубль, вгодований індик – 4 рублі. Курячі яйця поштучно по 3 копійки.

Заглянемо в молочний ряд. Літр сметани – 40 копійок, кілограм вершкового масла – рубль. Сир – 18 копійок за кілограм.

А тепер – м’ясні ряди. За кілограм яловичини 1-го сорту просять 42 копійки, за кіло 2-го сорту – 35. Свинина дорожче: 50 копійок за кілограм 1-го сорту, 45 – за кілограм 2-го сорту. Ще дорожче сало – за кілограм хребтового готуйте 70 копійок, за кілограм бокового – 55, а за кілограм подбрюшного сала – 50.

Зігріваючі засоби

Що почому було в Києві 100 років тому

Що, трохи втомилися і замерзли? Можна погрітися в найближчому трактирі. Там стакан чаю коштує всього 5 копійок. Якщо процес «сугреву» передбачає дещо міцніше, до ваших послуг чарка мадери за ті ж 5 копійок. Шинкар неодмінно поцікавиться, чи не бажаєте скуштувати горілочки? Сьогодні особливо хороша, півстопки – все той же п’ятачок. А на закусь огірочок солоний за 1 копійку – і ось вам свято!

Горілку, однак, брати не рекомендую. Швидше за все, дешева і сильно розбавлена. Якщо вже на те пішло, вигідніше купити у винній крамниці «казенку». Пляшка з червоною кришечкою (0,61 літра), прозвана в народі «красноголовкой», коштує 40 копійок. Її конкурентка «белоголовка» (біла кришка) – горілка подвійного очищення, 60 копійок.

Якщо трактир і горілчана романтика – не ваш стиль, загляньте в кондитерську. Чашечка кави обійдеться в 20 копійок, а офіціант напевно порекомендує до нього шматочок свіжого бісквіта власної випічки (100 г) – 15 копійок.

Хочете пити каву вдома? Тоді купите кілограмову упаковку в зернах за 2 рублі 50 копійок. До речі, є новинка – спеціальна кава для діабетиків (без кофеїну). Вона з’явилася на київських прилавках рік тому, в 1913-м. Вартість кілограма в жерстяній коробці – 1 рубль 75 копійок.

Арифметика квадратних метрів

Що почому було в Києві 100 років тому

Друга за важливістю, після харчування, стаття витрат – житло. Переважна більшість киян свої квадратні метри орендує.

Оренда, за тодішніми поняттями, невеликої квартири – до чотирьох кімнат – обходилася в місяць від 6 до 25 рублів, в залежності від місця розташування. Вчитель чи інженер цілком могли собі це дозволити.

Робочим доводилося шукати щось дешевше, в напівпідвалі.

Велика мебльована квартира (від шести кімнат і більше) була по кишені, наприклад, генералу. При його зарплати в 500 рублів на місяць цілком можна відстебнути за комфортну квартиру від 40 до 80 рублів. Цивільний чиновник, який дослужився до дійсного статського радника, мав таку ж зарплату.

Втім, і директор гімназії, який отримував, крім окладу, ще й 150 рублів на місяць на оренду квартири, міг дозволити собі шикарні умови.

А ось орендувати цілий особняк – 160 рублів на місяць – було по кишені лише великим підприємцям. Навіть «слуги народу» міського масштабу, якщо вони не мали заводів-пароплавів, дозволити собі подібну розкіш не могли.

До речі, обрані від Києва депутати Державної думи теж на особняк «не тягнули». Їхня депутатська платня становила 350 рублів на місяць. Гарну квартиру при таких доходах, звичайно, можна зняти, але – не більше (якщо, звичайно, депутат жив на одну зарплату).

Дорога дорога

Що почому було в Києві 100 років тому

З постійних витрат залишилося «оцифрувати» ще кілька.

Опалення. Кубічний метр дров коштував (включаючи доставку) 18 рублів, а десять кілограмів вугілля – 15 копійок. Якщо у квартирі немає електрики, треба витрачатися на свічки (десяток – 2 рублі) і керосин (на рубль – чотири літри).

Гігієна. Сходити в лазню обійдеться від 6 до 25 копійок. Це якщо митися в загальному залі. А якщо полюбляєте номера – від 50 копійок до 2 рублів.

Транспорт. Вартість проїзду в трамваї залежить від кількості тарифних ділянок. Одна ділянка – 5 копійок, дві – 8, три – 11. Наприклад, проїзд від Бессарабки до Євбазу (нині площа Перемоги) – це одна ділянка. А від Євбазу до Політехнічного інституту – вже дві.

Візник вважався розкішшю. Мінімальний тариф – поїздка тривалістю 15 хвилин. Якщо їхати однокінним візником, заплатите 25 копійок, на двокінним – 50. Поїздка тривалістю 45 хвилин обходилася вже в 60 копійок і 1 рубль 10 копійок відповідно. Нічні тарифи дорожче на 5-10 копійок.

Велосипед? Що ви! По-перше, дорого – покупка від 175 до 200 рублів. По-друге, їздити на ньому можна тільки в спеціально відведених місцях. На вулицях крутити педалі вже точно не можна.

Втім, рік тому – в 1913-м – в Києві з’явився новий вид транспорту: таксі. Два десятка автомобілів марок «Форд», «Додж» і «Кейс». Але ціни настільки захмарні, що без серцевих крапель краще і не питати …

Вчити і розважатися

Що почому було в Києві 100 років тому

І нарешті, освіта дітей. У найпрестижнішій в місті 1-й чоловічій гімназії навчання коштувало 100 рублів. На рік! У перерахунку на місяць – 8 рублів 33 копійки. У 2-ї чоловічої, відповідно, 90 і 7.50. Для робочих сімей суми непідйомні, але середній клас і підприємці цілком могли забезпечити своїм дітям атестат зрілості. 

І тим не менше у більшості киян після всіх необхідних витрат ще залишалися вільні гроші.

Можна підписатися на щоденну газету «Киевлянин» – не всі її любили, але всі читали. Підписка – рубль на місяць (без доставки, за примірником треба зайти в редакцію).

Той же рубль можна витратити на спектакль знаменитого театру «Соловцов», причому отримати місце в партері (правда, в далекому ряду). Ложа-бенуар вигідніше – крісло 1 ряду коштує 90 копійок. Втім, якщо гаманець дозволяє, купите квиток в перші ряди партеру – від 2 до 4 рублів.

Знаменитий цирк Крутікова доступніше: навіть на вечірню виставу можна потрапити за 50 копійок. А можна цей полтинник приберегти на покупку різдвяної ялинки, адже на носі грудень, і діти чекають дива.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest