Пам’ятник Ватутіну
З історії київських пам’ятників – пам’ятник Ватутіну.
Пам’ятник Ватутіну — монумент в Києві, над могилою радянського військового діяча, Героя Радянського Союзу, генерала армії Миколи Ватутіна.
Микола Ватутін, після смертельного поранення, був похований біля Верховної Ради у Маріїнському парку (на той час Радянському) 17 квітня 1944 року.
25 січня 1948 при вході в Маріїнський парк з боку вулиці Грушевського в Печерському районі Києва, неподалік будівлі Верховної Ради України генералу армії Миколі Ватутіну був встановлений Пам’ятник.
Автори — скульптор Євген Вучетич, архітектор Яків Білопільський, мозаїка художника-монументаліста Степана Кириченка, барельєфи скульптора Петра Ульянова.
Розміри пам’ятника: висота скульптури — 3,65 м, постаменту та цоколя — 4,5 м, площа мозаїчного панно — 35 м².
Фігура Миколи Ватутіна в повний зріст у шинелі, висічена з блоку сірого граніту та встановлена на прямокутному постаменті. Постамент і цоколь, що має форму усіченої піраміди, виготовлені з блоків чорного лабрадориту.
По периметру постамент облямовують лаврові бронзові гірлянди. На торцях вирізані два рельєфи, які відтворюють епізоди форсування Дніпра та зустрічі українського народу з визволителями (скульптор П. Ульянов). На лицьовій стороні бронзовими літерами викарбувано напис: «Герою Радянського Союзу генералу Ватутіну від українського народу».
Могила оточена невисоким гранітним бордюром та вкрита симетрично розташованими кольоровими мозаїчними композиціями, що символізують військову доблесть, безсмертя подвигу — прапори, смолоскипи, орденські стрічки, об’єднані фризом з листя лавра та дуба, а також орденів (художник С. Кириченко). В центрі мозаїчного панно встановлена гранітна плита з присвятою: «Вірний син більшовицької партії, талановитий полководець Червоної Армії, командував Першим Українським фронтом генерал армії Ватутін М. Ф. 1901-1944».
Нині мозаїчне панно демонтоване.
З 2017 року націоналісти періодично проводять акції з вимогою прибрати пам’ятник, відповідно до закону про декомунізацію. Неодноразово монумент був облитий фарбою та зеленкою. Була спроба його повалення, проте поліція завадила цьому.
У лютому 2020 року на сайті КМДА була зареєстрована петиція №9427 про “Демонтаж пам’ятника Ватутіну”. Вона набрала необхідні для розгляду 10000 голосів.
Також в петиції наголошується, що під пам’ятником в Маріїнському парку може знаходитися могила Миколи Ватутіна, тому демонтаж повинен пройти цивілізованим чином з подальшим перепохованням на одному з кладовищ Києва.