Неділя, 23 Червня, 2024
Історія Києва

Пам’ятник Ватутіну

З історії київських пам’ятників – пам’ятник Ватутіну.

Пам’ятник Ватутіну — монумент в Києві, над могилою радянського військового діяча, Героя Радянського Союзу, генерала армії Миколи Ватутіна.

Пам’ятник Ватутіну

Микола Ватутін, після смертельного поранення, був похований біля Верховної Ради у Маріїнському парку (на той час Радянському) 17 квітня 1944 року.

Похорон генерала Ватутіна 17 квітня 1944 року
Похорон генерала Ватутіна 17 квітня 1944 року
Похорон генерала Ватутіна 17 квітня 1944 року
Похорон Н.Ф. Ватутіна в Радянському (тепер Маріїнському) парку. Відображено момент прощання з М.Ватутін Микити Хрущова – члена Військової ради Першого Українського фронту, яким командував Ватутін. Похорон відбувалися 17 квітня 1944 року – в день 50-річчя Хрущова. (Фото з ЦГА КФФД ім. Г. Пшеничного, публікація М.Кальніцкого)
Могила Миколи Ватутіна
Могила Миколи Ватутіна, 1945 рік

25 січня 1948 при вході в Маріїнський парк з боку вулиці Грушевського в Печерському районі Києва, неподалік будівлі Верховної Ради України генералу армії Миколі Ватутіну був встановлений Пам’ятник.

Автори — скульптор Євген Вучетич, архітектор Яків Білопільський, мозаїка художника-монументаліста Степана Кириченка, барельєфи скульптора Петра Ульянова.

Пам’ятник Ватутіну

Розміри пам’ятника: висота скульптури — 3,65 м, постаменту та цоколя — 4,5 м, площа мозаїчного панно — 35 м².

Фігура Миколи Ватутіна в повний зріст у шинелі, висічена з блоку сірого граніту та встановлена ​​на прямокутному постаменті. Постамент і цоколь, що має форму усіченої піраміди, виготовлені з блоків чорного лабрадориту.

Пам’ятник Ватутіну

По периметру постамент облямовують лаврові бронзові гірлянди. На торцях вирізані два рельєфи, які відтворюють епізоди форсування Дніпра та зустрічі українського народу з визволителями (скульптор П. Ульянов). На лицьовій стороні бронзовими літерами викарбувано напис: «Герою Радянського Союзу генералу Ватутіну від українського народу».

Пам’ятник Ватутіну

Могила оточена невисоким гранітним бордюром та вкрита симетрично розташованими кольоровими мозаїчними композиціями, що символізують військову доблесть, безсмертя подвигу — прапори, смолоскипи, орденські стрічки, об’єднані фризом з листя лавра та дуба, а також орденів (художник С. Кириченко). В центрі мозаїчного панно встановлена ​​гранітна плита з присвятою: «Вірний син більшовицької партії, талановитий полководець Червоної Армії, командував Першим Українським фронтом генерал армії Ватутін М. Ф. 1901-1944».

Нині мозаїчне панно демонтоване.

Пам’ятник Ватутіну
Пам’ятник Ватутіну

З 2017 року націоналісти періодично проводять акції з вимогою прибрати пам’ятник, відповідно до закону про декомунізацію. Неодноразово монумент був облитий фарбою та зеленкою. Була спроба його повалення, проте поліція завадила цьому.

У лютому 2020 року на сайті КМДА була зареєстрована петиція №9427 про “Демонтаж пам’ятника Ватутіну”. Вона набрала необхідні для розгляду 10000 голосів.

Також в петиції наголошується, що під пам’ятником в Маріїнському парку може знаходитися могила Миколи Ватутіна, тому демонтаж повинен пройти цивілізованим чином з подальшим перепохованням на одному з кладовищ Києва.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest