Пам’ятник Іллі Рєпіну
З історії київських пам’ятників – Пам’ятник Іллі Рєпіну.
Ілля Юхимович Рєпін (1844 – 1930) – всесвітньо відомий художник, майстер портрету, історичних і побутових сцен, а також біблійних і церковних сюжетів. Народився маленькому містечку Чугуєві на Харківщині. Виявив здібності до малювання вже в дитинстві. З 13 років навчався в іконописній майстерні. Закінчив Петербурзьку Академію мистецтв, де пізніше був ректором і педагогом. Художник прожив довге життя, повністю віддаючись своїй справі. Його величезний живописний талант визнавали всі, але не всі могли повною мірою оцінити історичний, суспільний сенс його мистецтва.
За 86 років Рєпін написав не одну сотню картин, продовжуючи малювати до свого останнього дня. Найбільш відомими роботами є: «Запорожці пишуть листа турецькому султану», «Бурлаки на Волзі», «Портрет композитора М. П. Мусоргського». Одна з його робіт послужила появі афоризму, що часто вживається: «Картина Рєпіна «Не чекали». Роботи художника знаходяться в Російському музеї Санкт-Петербурга, Державній Третьяковській галереї в Москві і в багатьох інших відомих музеях і приватних колекціях.
Пам’ятник знаменитому художнику Іллі Рєпіну знаходиться в центрі Києва біля стін Національного музею російського мистецтва, в якому можна побачити його роботи. Вулиця Терещенківська, на якій встановлено пам’ятник, з 1955 до 1992 роки мала ім’я Рєпіна. У 1992 році їй було повернуто дореволюційну назву – Терещенківська.
Монумент являє собою бронзову фігуру художника на постаменті з сірого граніту. Висота скульптури – 2,8 метра. Автор пам’ятника – радянський скульптор, Народний художник і член Академії мистецтв СРСР Олег Комов. Скульптура була встановлена в Києві у 1984 році. Цікаво, що на підніжжі монумента можна побачити напис, на якій вказано рік створення «1973». Річ у тому, що пам’ятник був виконаний Олегом Комовим ще в 1973 році до 130-річчя від дня народження художника. Монумент був встановлений на «Академічній дачі» під Вишнім Волочком, де до революції працювали І. Рєпін, А.Васнецов, О.Куїнджі, І.Левітан, Н.Реріх, В.Сєров та інші знамениті художники. А у 1983 році копія скульптури була подарована Російською республікою Києву до 1500-річчя міста. Де і була розміщена біля входу в Музей російського мистецтва.
Розташований за адресою: вулиця Терещенківська, 9.