Понеділок, 19 Лютого, 2024
Історія Києва

Пам’ятник Борису Грінченку

З історії київських пам’ятників – Пам’ятник Борису Грінченку.

Борис Грінченко (1863-1910) – письменник, перекладач, літературознавець, мовознавець, теоретик і історик української лексикографії, фольклорист, етнограф, публіцист, видавець, громадсько-культурний діяч. 

Борис Дмитрович народився на Харківщині. У Харкові здобув освіту, при місцевому університеті успішно склав іспити на звання народного вчителя. У 1881-1893 роках (з перервами) вчителював на Слобожанщині та Катеринославщині. З 1899-го року проживав в Києві – 1899-05 роках в будинку по вулиці Гоголівська 5, а в 1907-09 роках (з перервами) – по вулиці Саксаганського 67. Літературну діяльність Борис Грінченко почав у 80-х роках XIX-го століття. Є автором близько 50 оповідань («Прекрасна дівчина», «Іспит», «Без хліба» і ін.), повістей («Сонячний промінь», «На роздоріжжі» і ін.), Збірок поезії («Пісні Василя Чайченка», «під хмарним небом» і ін.). Також перекладав з польської, німецької, російської, грузинської мов твори відомих письменників, друкував в українських журналах публіцистичні статті, вірші, оповідання. 

У Києві працював над першим «Словником української мови» (68 тис. слів), який вийшов в 4-х томах. Грінченка був укладачем і редактором словника, матеріали до якого збирали кілька поколінь української інтелігенції, починаючи з П. Куліша (1861), пізніше – Київська Громада, редакція «Київської старовини». У словнику представлена ​​лексика літературної мови XIX століття, фольклору, більшості українських діалектів, а введена в ньому орфографічна система стала основою правопису кодексу української мови. Цей етнографічно енциклопедичний довідник справедливо називають словником Грінченка. Грінченка заснував і очолив культурно-просвітницьку громадську організацію “Товариство” Просвіта”, що об’єднала навколо себе Миколи Лисенка, Михайла Грушевського, Олену Пчілку, Лесю Українку та інших.

Пам'ятник Борису Грінченку

Пам’ятник Борису Грінченку встановлений на алеї, що веде до адміністративного корпусу Національного університету, що носить його ім’я. Монумент був створений на кошти студентів і викладачів університету та працівників освіти столиці з нагоди 20-річчя незалежності України. Урочисте відкриття відбулося 22 серпня 2011 року. У церемонії відкриття взяли участь голова КМДА Олександр Попов, видатний український поет і громадський діяч Іван Драч, ректор Київського університету імені Бориса Грінченка Віктор Огнев’юк, педагоги столиці, інтелігенція, студентство та громадськість.

Пам'ятник Борису Грінченку

Монумент являє собою ростовую бронзову фігуру письменника, встановлену на гранітний постамент. Лівою рукою Грінченка спирається на стопку з чотирьох книг – створений ним словник української мови. На лицьовій стороні п’єдесталу наводяться слова Бориса Дмитровича (на укр. Мові): «Україна. В цьому слові для мене все».

Автори: скульптор Н. Обезюк, архітектор Н. Босенко.

Адреса: вулиця Бульварно-Кудрявська, 18/2

Пам'ятник Борису Грінченку
Пам'ятник Борису Грінченку
Пам'ятник Борису Грінченку
Пам'ятник Борису Грінченку
Пам'ятник Борису Грінченку
Пам'ятник Борису Грінченку
Пам'ятник Борису Грінченку

Джерело – kiev-foto.info

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest