Монумент Незалежності
Монумент Незалежності — тріумфальна колона в Києві, присвячена незалежності України. Розташована у центрі міста на Майдані Незалежності.
Створення Монумента Незалежності приурочили до становлення України як самостійної держави, саме цю історичну подію вирішили назавжди закарбувати в камені. Тому в березні 1996 року, згідно з указом тодішнього Президента Леоніда Кучми, почався відкритий конкурс проектів монумента незалежності. Загалом, було зареєстровано майже 700 учасників з різних куточків країни. Сам відбір проходив в кілька етапів і розтягнувся на цілих п’ять років.
При цьому кожен художник міг подати кілька своїх творчих робіт. Переможець конкурсу Анатолій Кущ, крім переможного місця, зайняв одночасно і третє в фіналі в 2000 році.
Сам автор розповідав, що головний його проект називався «Слава Україні». Він включав в себе монумент «Засновники Києва», центральну колону з Оранта-Україна і музей державності, фасадом якого є колонада з пантеоном видатних творців державності. З боків цього порталу розміщені барельєфи з видатними вітчизняними діячами світового рівня в галузі науки, культури, мистецтва, духовенства та інші, починаючи з Нестора Літописця і закінчуючи Стусом та Чорноволом. У центрі порталу – колона з Орантою, встановлена на постаменті у вигляді християнського храму в стилі українського бароко.
Архітектори С. В. Бабушкін, О. В. Комаровський, Р. І. Кухаренко, О. К. Стукалов.
Колона, увінчана фігурою жінки (Берегині) з калиновою гілкою в руках, висота монументу — 61 метр. Як модель для статуї Берегині автор Анатолій Кущ вибрав свою дочку, художницю зі світовим ім’ям Христину Катракіс.
Колона, облицьована білим італійським мармуром товщиною 3-4 сантиметри, стоїть на постаменті у вигляді християнського храму в стилі українського бароко, прототипом якого є Брама Заборовського. На колоні стоїть статуя Оранти України — дівчини, одягненої в український національний костюм, яка тримає в руках калинову гілку. Бронзова фігура Оранти пустотіла і важить близько 20 тонн. Окремі елементи скульптури — калинова гілка, орнамент на одязі й стрічки вінка покриті золотом.
Щоб гарантувати безпеку монумента за будь-яких можливих природних катаклізмів інженери при будівництві статуї використовували технічні механізми схожі з тими, що використовувалися в монументі Батьківщина-Мати. Щоб через вітрові навантаження або внаслідок землетрусу не порушилася стійкість скульптури, під нею в середині колони підвішений своєрідний маятник вагою півтори тонни, який гасить коливання, коли вона піддається зовнішньому впливу. Монумент із залізобетонним каркасом всередині може витримати ураган, здатний зривати дахи будинків та перевертати автомобілі. У середині колони — гвинтові сходи.
Відкриття монументу незалежності відбулося 24 серпня 2001 року.
Цікаво, що лівою рукою Оранта вказує на захід – наш шлях до Європи. А калинову гілку, національний символ кровної єдності українців, краси і благополуччя, вона тримає правою рукою, три пальці якої складають трійцю, як знак звернення до Бога за покровом, благословенням і захистом.