Неділя, 3 Березня, 2024
Історія Києва

Липа Петра Могили

З історії старовинних дерев Києва – Липа Петра Могили.

Липа Петра Могили — ботанічна пам’ятка природи місцевого значення, одна із найстаріших лип Києва.

Знаходиться на початку Андріївського узвозу поруч із Національним музеєм історії України та залишками фундаменту Десятинної церкви.

Липа Петра Могили

Вік липи — близько 400 років. Стовбур дерева має обхват 5 метрів, висота — 10 метрів.

За легендою посаджена митрополитом Петром Могилою у 1635 році на честь часткової відбудови Десятинної церкви. За іншою версією липі вже вісімсот років і вона застала ще не зруйновану Десятинну церкву і останніх київських князів.

Дерево взяте під державну охорону у 1972 році. Має огорожу та охоронний знак.

Липа Петра Могили увійшла в список двадцяти київських дерев з кадастру 500 видатних дерев України, складений і виданий у 2011 році за ініціативою КЕКЦ. Як і інші київські пам’ятки природи воно знаходиться під регулярним наглядом і доглядом комунального об’єднання «Київзеленбуд», що входить до Управління екології та природних ресурсів Київської міськдержадміністрації.

У 2007 році Київським еколого-культурним центром було здійснене лікування дерева. У 2021 році також були проведені профілактично-лікувальні заходи для продовження життя історичної ботанічної пам’ятки.

В наш час дерево страждає від туристів, які нав’язують на його гілки стрічки з матерії і паперу, через що гілки ламаються. Раніше дупло липи неодноразово підпалювали і в нього кидали сміття.

8 вересня 1744 року, намагаючись залізти на липу, впав та ледь не забився великий князь та майбутній імператор Петро III. Це відбулося після святкувань з приводу закладки блоків фундаменту Андріївської церкви.

Дерево це виконує бажання. Кажуть, треба 7 разів обійти старійшину проти годинникової стрілки, вимовляючи про себе жадане. Українці вірять, що Бог наділив липу особливою силою – рятувати чоловіків від прокльонів, якими їх «нагороджують» дружини. Це дерево все приймає на себе, тому й стовбур у нього весь в наростах.

Липа Петра Могили
Липа Петра Могили
Липа Петра Могили
Липа Петра Могили
Липа Петра Могили
Липа Петра Могили
Липа Петра Могили
Липа Петра Могили
Липа Петра Могили

Використані матеріали – Вікіпедія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest